Paraglajdistu Karola Belicu, ktorý počas letu spadol z 30-metrovej výšky a druhýkrát sa narodil, operoval v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice zástupca prednostu a primár Kliniky úrazovej chirurgie PETER CIBUR.
Tento prípad hodnotí ako raritný v tom, že mnohí z pacientov po takomto páde bojujú o prežitie. Odborník tiež porozprával o svojej špecializácii, čím je pre neho výnimočná a prečo ide o náročnú prácu.
„Tréning v našom odbore je veľmi tvrdý a dlhý. Ak sa s tým človek stotožní, táto práca mu prináša naozajstné vnútorné sebanaplnenie. To je tá základná esencia, ktorá podľa mňa udržuje väčšinu ľudí v našom odbore, napriek tomu, že je to veľká drina," vysvetľuje.
V rozhovore sa dočítate:
- o akom veľkom šťastí sa hovorí, keď letec spadne z výšky 30 metrov,
- čo je to vysokoenergetické poranenie,
- či si niekedy zranený letec zabehne maratón,
- akým prípadom sa na pracovisku venujú,
- prečo do Košíc chodia aj pacienti z opačnej strany Slovenska,
- prečo primárovi učarovala úrazová chirurgia.
Pán primár, pacient sa do Košíc dostal s pomerne komplikovanou zlomeninou nohy, ktorá sa ukázala fakticky až potom, ako sa postavil z postele po vyliečení celej škály zranení, ktoré utrpel po páde zo vzduchu. Ako je to možné a stávajú sa takéto prípady často?
Poranenia kostí chodidla sú pre pacientov veľmi nepríjemné, keďže ich dôsledky človek pociťuje doslova pri každom kroku. Niekedy tento stav spôsobí situáciu, že postihnutý je schopný prejsť len niekoľko metrov v rámci svojho bytu a všetky iné aktivity obmedzí pre silné bolesti.
Z klinickej skúsenosti vieme, že práve pacienti po veľmi ťažkých poraneniach, kde sa prvé dni vyslovene bojuje o záchranu života a kde stav pacientov vyžaduje umiestnenie na lôžku intenzívnej starostlivosti alebo na anestéziologickom oddelení, často ani nie sú schopní popísať všetky svoje zranené miesta. Faktom je, že práve zranenia v oblasti chodidla sú štatisticky celosvetovo najčastejšie postihnuté neskorou diagnostikou zlomenín pri týchto závažných stavoch.
Na našom pracovisku sa venujeme liečbe čerstvých poranení nohy, ale aj korekčným operačným výkonom. Operácie tohto typu sú u nás už bežnou praxou a našu pomoc s riešením poúrazových komplikácií u pacientov vyhľadáva stále viac úrazových a ortopedických pracovísk takmer z celého Slovenska.
Spadnúť z tridsiatich metrov nie je každodenná záležitosť. O akom veľkom šťastí môže pacient hovoriť z pohľadu medicíny? Karol tvrdí, že už bude oslavovať narodeniny dvakrát.
Máte úplnú pravdu. To, čo pacient prežil, voláme z medicínskeho hľadiska ako vysokoenergetické poranenie. Pre rozsah poranení je rozhodujúca kinetická energia pôsobiaca na telo pacienta. Pri pádoch z výšky sa považuje za hranicu pre vysokú zraňujúcu energiu hodnota 5 až 6 metrov, napríklad pád z výšky 2. poschodia budovy.
V týchto prípadoch sa veľmi často zistia závažné poranenia hlavy, mozgu, hrudníka, brucha či chrbtice. Mnohí z uvedených pacientov bojujú o prežitie v nemocniciach. Práve na zlepšenej prognóze a prežívaní pacientov so závažnými poraneniami je zrejmé, ako veľmi pokročil medicínsky vývoj a aj náš odbor – úrazová chirurgia.
Údajne ste pacientovi sľúbili, že ešte zabehne maratón, samozrejme, ak bude zdravý a bude dobre trénovať. Naozaj existuje možnosť, aby po takej rozsiahlej polytraume ešte človek naplno športoval?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári