KOŠICE. „Posledná fotka môjho bicykla.“ Takto oznámil krádež azda najznámejšieho košického bicykla turistický sprievodca Milan Kolcun.
Jeho zelená Liberta, na ktorej brázdil košické ulice, mala pre majiteľa pridanú cenu.
„Ja viem, že hodnota je 50 eur, ale aj tak by som bol rád, keby sa našiel, zažili sme spolu kadečo,“ zverejnil známy Košičan.
Jeho bicykel zmizol spred železničnej stanice v Košiciach.
Išlo o starší kúsok s ošúchanou farbou bez prehadzovačky, ktorému predná brzda takmer nefungovala.
„Využijem krádež slávneho bicykla na poukázanie na to, že pomaly každému, koho poznám, už ukradli bicykel,“ znela jedna z reakcií na Kolcunovo oznámenie.

Aj s rebríkom
Na profile HAKA - Hľadá sa bicykel - krádeže bicyklov je množstvo oznámení aj z Košíc, niektorým ukradli dopravný prostriedok aj opakovane.
Spája ich, že boli uzamknuté v meste alebo pred bytovkou a okradnutí dúfajú, že ich niekto môže spozorovať napríklad v ponuke internetových portálov.
O dopravný prostriedok prišla v závere roka aj Tamara, ktorá s rodinou býva v mestskej časti Sever v rodinnom dome.
„Ráno sme sa zobudili a po vytiahnutí okenných roliet som uvidela vstupnú bránu do nášho dvora otvorenú dokorán na dvojkrídlo. Bola zamknutá, ale dala sa otvoriť vytiahnutím poistky zo zeme. Bicykel bol na vonkajšom schodisku nášho domu pripnutý cyklozámkom o trojmetrový rebrík. Zmizol aj s rebríkom,“ opísala.
Krádež nahlásila telefonicky polícii, tá vyslala hliadku, ktorej zopakovali všetky podrobnosti.
„Potom prišla poriadková polícia, tým sme to znova zopakovali. Manžel to išiel dať zapísať do zápisnice, zas všetko dookola. A ďalší deň prišla kriminálna polícia, tí vyzerali veľmi snaživo, získali aj nejaké kamerové záznamy, keďže vieme, že sa krádež stala v rozmedzí 4.00 a 8.00 ráno. Ale neozvali sa nám so žiadnym výsledkom.“

Bez kamery, bez náhrady
Podobnú skúsenosť má aj Lenka, ktorá s manželom prišla o bicykel na Ťahanovciach.
Zmizol z uzamknutej kočikárne počas ich dovolenky.
„Zámky neboli poškodené ani na nej, ani na vchodových dverách. Ten bicykel sme nemali ani rok a stál približne tisíc eur. Nikdy sa nenašiel. Po mesiaci nám z polície zavolali, že spis odkladajú, ale pravdepodobne sa s tým už nič nebude diať.“
Pátrali po bazároch a na internete, či niekto nepredáva ich bicykel.
Košičanka hovorí, že priťažujúcim argumentom bolo podľa polície to, že si krádež všimli až po niekoľkých dňoch.
„Kolegovi však ukradli bicykel, všimol si to ešte v ten deň, mal aj kamerové záznamy a tiež sa nič nevyriešilo. Pochybujem teda, či zaváži, či je ohlásená krádež do pár hodín alebo po niekoľkých dňoch.“
Časom sa zmierili s tým, že sa nenájde. „Polícia to uzavrela s tým, že krádeží je veľa. Pýtali sme sa, či bytovka nemá na takéto prípady poistenie, nemá. Ak by ho ukradli z bytu, to by bolo iné.“

Manželia si kládli otázku, či s tým nemali nič spoločné susedia, keďže zámky neboli poškodené.
„Bývame tu dva roky, vlani zatepľovali bytovku, domový správca tvrdil, že to mohol byť niektorý z robotníkov, ktorí sem mali prístup. Otázka stojí, prečo sa po zatepľovaní nevymenili zámky. Boli sme strašne sklamaní.“
Po krádeži sa rozhodli, že investujú do väčšieho bytu, kde si budú bicykle skladovať. Kúpili nehnuteľnosť na Terase.
„Zvažovali sme najprv kúpu garáže na Ťahanovciach, no najbližšia voľná bola na Mieri. Nakoniec sme radšej išli do štvorizbového bytu, kde si budeme naše veci odkladať, chceli sme sa cítiť bezpečnejšie.“
Ku skladovaniu v spoločných priestoroch už stratili dôveru.
Polícii hlásia krádež bicykla takmer každý deň
„Polícia v Košiciach takmer denne eviduje hlásenie o odcudzení bicyklov, elektrobicyklov alebo kolobežiek. Za rok 2023 do súčasnej doby evidujeme spolu 266 oznámení, z tohto počtu v 185 prípadoch presiahla hodnota odcudzených vecí sumu 266 eur a v 81 prípadoch išlo o priestupok proti majetku,“ informuje krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
V roku 2022 to bolo 135 trestných vecí a 119 priestupkov, teda spolu o čosi menej.
Úspešnosť, teda koľko z nich objasnili, prípadne bicykle aj našli, nešpecifikovali.
Polícia zdôrazňuje, že pri pátraní po odcudzených bicykloch vyhodnocuje všetky možné dôkazy, ako sú kamerové záznamy, vyhľadáva veci cez internetové portály a podobne.
Pomôžu k vypátraniu, ak je na nich páchateľ pri čine zachytený?
„Samozrejme, dôkazy, akými sú vo väčšine prípadov napríklad kamerové záznamy, môžu predkladať aj poškodené strany. Tieto polícia analyzuje a vyhodnocuje za účelom vypátrania odcudzenej veci a zistenia páchateľa skutku.“
Polícia neodpovedala, či má informácie, kde končia ukradnuté bicykle, napríklad či ide o súčasť organizovaného obchodu, keď sa vyvážajú na západ alebo do zahraničia.
„Pracujeme s viacerými verziami, avšak z taktického hľadiska ich zverejňovať nebudeme.“

Presúvajú sa inam
Uplynulý rok rezonoval aj prípad ukradnutých bicyklov dvanásťročným pretekárom v horskej cyklistike.
Nemali ich ani mesiac, cena oboch bola vyše 2 700 eur.
Chlapci si na jeden bicykel zarobili sami ako herci v Štátnom divadle. Na druhý si vzala rodina pôžičku.
Oba nechala rodina chvíľku na zadnom cyklonosiči auta zaparkovaného pred bytovkou na Terase.
Zlodej rozbil zámku na nosiči.
Mama, ktorá sa stará o dvanásťročné dvojičky sama, vyzvala na sociálnych sieťach zlodeja, aby bicykle rodine vrátil.
To sa nestalo, krádež však spustila vlnu solidarity, na nové bicykle sa chlapcom vyzbierali ľudia vo verejnej zbierke len za 12 hodín.
Prípadu pomohlo zverejnenie na portáli občianskeho združenia HAKA, ktoré sa zaoberá pátraním po zmiznutých automobiloch a bicykloch.
Jej zakladateľ Štefan Farkaš opísal, ako fungujú toky ukradnutých bicyklov.
„Čo sa ukradne na západe, smeruje na východ, a naopak. Veľa ukradnutých bicyklov však smeruje aj mimo krajiny. Hlavne drahšie bicykle idú na trh do Rakúska, kde sa predajú. Často dôjde k výmene niektorých častí, aby nedošlo k identifikácii bicykla.“

Košice ako ideálne pre dve kolesá
A ako skončil populárny bicykel Milana Kolcuna?
Neprekvapivo – už sa nenašiel.
Známy Košičan to vysvetľuje aj tým, že ho už dva roky nezamykal a vzhľadom na to vydržal dlho.
„V meste sa poznáme všetci, vrátane bezdomovcov a žobrákov, no nechal som ho tentokrát pred stanicou, čo už je zrejme iné teritórium. Môže byť aj v inom meste, inom štáte alebo prestriekaný. Na druhý deň som si kúpil druhý, secondhandový, lebo mne sa po Košiciach bez bicykla veľmi zdĺhavo pohybuje.“
Nový ho stál 50 eur.
Košice sú podľa sprievodcu ideálne svojimi vzdialenosťami na prepravu bicyklom, on sám ho používa takmer denne.
„Predošlý mi vydržal asi 30 rokov. Najlepšie je mať jednoduchý bicykel, starší, ten vydrží vždy dlhšie. Čím je jednoduchší, tým menej láka zlodejov, ale aj menej vecí sa na ňom môže pokaziť,“ odporúča Kolcun.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári