BRATISLAVA, KOŠICE. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR zistil v štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT viacero rizík. Okrem iného išlo o negatívne hospodárenie či absenciu finančného riadenia.
V prvých dvoch rokoch pôsobnosti hospodárila so stratou 3,89 milióna eur, keďže nemala zabezpečené zákazky a nepristúpila k zníženiu nákladov. Informovala o tom v piatok hovorkyňa NKÚ SR Daniela Bolech Dobáková.
Nemali zabezpečené zákazky, ani jasný podnikateľský plán
Kontrolóri zistili, že náklady spoločnosti každoročne rástli. Medzi najvýznamnejšie položky patrili osobné náklady, nájomné nehnuteľností a náklady na manažérske činnosti.
„Štruktúra interných kapacít nebola pri založení spoločnosti optimálna, bolo prijatých veľa zamestnancov, pričom spoločnosť nemala zabezpečené zákazky a nemala jasný podnikateľský plán. Zamestnanci boli viac ako rok od založenia firmy využívaní len na úrovni maximálne 45 %," upozornil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Okrem problémov v hospodárení zistili kontrolóri aj riziká pri riadení projektov či nedostatočne nastavené kontrolné mechanizmy.
Ako uviedlo NKÚ, spoločnosť avizovala nižšie náklady na vybrané pozície IT expertov, čo sa však nenaplnilo.

Dozorná rada nevykonávala kontrolnú činnosť
Z kontroly však vyplynulo aj to, že medzi výhody spoločnosti patrí skrátenie času pri dodávaní zákaziek a zníženie závislosti od dodávateľa.
Rezort informatizácie podľa kontrolórov uplatňoval výkon práv jediného akcionára nedostatočne.
„Realistický podnikateľský plán spoločnosti bol valným zhromaždením schválený až v septembri minulého roka. Dozorná rada nevykonávala kontrolnú činnosť v zmysle Obchodného zákonníka, a teda nepreverovala, či sú účtovné záznamy riadne vedené v súlade so skutočnosťou a či sa podnikateľská činnosť uskutočňuje v súlade s právnymi predpismi, stanovami a pokynmi valného zhromaždenia," uviedla Dobáková.
Spoločnosť uzatvorila podľa kontrolórov v sledovanom období od septembra 2020 do júna 2023 spolu 18 zmlúv a deväť objednávok v hodnote asi 19,5 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Kontrolóri zistili, že obsahové alebo finančné odchýlky boli adresované predstavenstvu iba verbálne.
Preto nebolo možné spätne overiť, kto a v akom rozsahu rozhodoval o zmenách.
Raši obvinil Remišovú
„NKÚ odporúča ministerstvu informatizácie predložiť na rokovanie vlády zámer jej ďalšieho pôsobenia alebo ukončenia činnosti. Rezort musí zodpovedať otázku o opodstatnenosti a schopnosti pôsobenia štátnej IT firmy v tomto dynamicky sa rozvíjajúcom odvetví," zdôraznil Andrassy.
Založením štátnej spoločnosti Slovensko IT v roku 2020 vznikla štátu škoda 2,8 milióna eur.
Uviedol to vo štvrtok (11. 1.) šéf rezortu informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) s tým, že za spoločnosť sídliacu v Košiciach sa osem mesiacov platila prevádzka, hoci nemala žiadnu zákazku.
Raši obvinil z neprofesionality a zlých manažérskych rozhodnutí exšéfku rezortu Veroniku Remišovú (Za ľudí), ktorá tieto tvrdenia odmietla.
Remišová: Spoločnosť vykazovala od roku 2022 zisk
Štátna akciová spoločnosť Slovensko IT vykazovala od roku 2022 zisk, čo sa pri niektorých štátnych spoločnostiach nedarí dosiahnuť ani za desať rokov.
Uviedla to v piatok exšéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii na správu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá konštatovala v spoločnosti viacero rizík.
„Samotná správa NKÚ konštatuje, že vďaka Slovensko IT prišlo k zníženiu závislosti od dodávateľa. Znamená to, že v minulosti štát podpisoval zmluvy, kde napriek tomu, že za IT systémy platil stovky miliónov eur dodávateľovi, nevlastnil absolútne nič. Toto je prípad štátneho portálu slovensko.sk," uviedla Remišová.
NKÚ taktiež konštatovalo, že sa skrátil proces realizácie projektov, čo je podľa exšéfky rezortu dôležité najmä pri eurofondových projektoch.
„V minulosti sme museli vracať peniaze do Bruselu práve preto, že sa projekty zrealizovali zle alebo neskoro," dodala.
Ako uviedla, národný projekt Konsolidovaná analytická vrstva - využitie dát pre zlepšenie fungovania inštitúcií verejnej správy sa začal pripravovať ešte v roku 2019.
Za administratívne nedostatky bola vyvodená zodpovednosť
„Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú dal Richard Raši (Hlas-SD) vypracovať v máji 2019, predpokladala rozpočet na tento projekt v hodnote 7,7 milióna eur. Na rozdiel od toho Slovensko IT tento projekt zrealizovalo za 1,9 milióna eur, čo je trikrát lacnejšie," priblížila Remišová.
Za administratívne nedostatky, ktoré konštatovala správa NKÚ, bola podľa Remišovej vyvodená zodpovednosť a taktiež došlo k výmene štátneho tajomníka rezortu, ako aj k zmene vedenia spoločnosti.
„Následne dochádzalo k náprave zistených nedostatkov, čo potvrdzuje aj správa NKÚ," doplnila Remišová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári