Nový riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach ŠTEFAN MULIK plánuje po nástupe do funkcie zintenzívniť prácu policajtov v teréne a znížiť pouličnú kriminalitu.
Ako dlhoročný zástupca bývalého šéfa policajtov v kraji a jediný, ktorý sa v Košickom kraji z funkcie zástupcu riaditeľa posunul na jeho stoličku, má Mulik prehľad o tom, čo sú najväčšie boľačky v kriminalite i práci polície.
V rozhovore spomína aj to, ako chcú bojovať s cestnými pirátmi či vodičmi pod vplyvom alkoholu alebo drog.
V článku sa tiež dočítate:
- Čo hovorí na odliv policajtov,
- aké zmeny by sa mali udiať v súvislosti s príchodom Volva do obce Valaliky,
- prečo mnohí neprejdú vstupnými testami pri záujme o prácu v polícii,
- ako chcú zakročiť proti cestným pirátom,
- budú policajti na školách?
Stali ste sa novým šéfom polície v kraji, chystáte sa riadiť ju tvrdou rukou?
Celú policajnú kariéru sa snažím robiť prísne, ale spravodlivo. Ak sú určené jasné pravidlá pre ľudí aj policajtov, musia vedieť, ako sa majú správať.
Chcem mať kontakt s ľuďmi aj s policajtmi, vnímať, čo sa deje, a v nadväznosti na to robiť opatrenia. Na to, aby sa ľudia na políciu obrátili, musia mať v ňu predovšetkým dôveru.

Aké najväčšie problémy v rámci kriminality v Košickom kraji vnímate?
To, čo sa deje na ulici. Lebo to vieme ovplyvniť. Ak sa niečo stane za múrmi domov či bytov, je to viac-menej anonymné. A tu nám môžu pomôcť len spoluobčania.
Pouličnú kriminalitu si však vieme v teréne odsledovať sami. To znamená, že ak pôjde niekto na prechádzku, musí sa v meste cítiť bezpečne. Má vidieť policajtov na ulici a tí mu majú byť nápomocní.
Preto si myslím, že jedným z najdôležitejších pilierov polície sú obvodné oddelenia. Policajti majú priamy kontakt s obyvateľmi vo svojom okolí a sú prvými, na koho sa občania obrátia.
Pracovníci „operatívy“ síce v uliciach sú, ale nie videní, keďže pracujú v civile. Ich ťažko človek osloví s tým, že potrebuje pomoc.
Chcete mať policajtov všade?
Samozrejme, ideálnou situáciou by bolo, ak by sme mali k dispozícii toľko policajtov, aby sme vedeli pokryť celé územie Košického kraja.
Keďže to však nie je personálne možné, je veľkým plusom, že v dnešnej digitálnej dobe aj Policajný zbor kráča vpred a veľa úkonov, ktoré bolo v minulosti možné urobiť len v budove policajného oddelenia, vedia policajti spraviť priamo v teréne.
Uvediem príklad. Nedávno som bol súkromne na chate Hrešná, kde sme počas prechádzky našli na chodníku blízko chaty mobil. Hneď som sa pýtal okoloidúcich, či ho nestratili alebo nevedia, komu patrí. Ani personálu chaty sa nikto neprihlásil, že ho hľadá.
Povedal som personálu, že mobil odnesiem na obvodné oddelenie Sever a tam si ho môže majiteľ vyzdvihnúť. Medzitým som zatelefonoval na operačné stredisko, aby k tejto veci vytvorili elektronickú udalosť pre prípad, že niekto stratu mobilu nahlási. Čiže ak by niekto zavolal na 158-čku, už by ho vedeli nasmerovať priamo na konkrétne obvodné oddelenie.
Kým sme zišli na parkovisko k autu, už na nájdený mobil volala jeho majiteľka. Samozrejme, nielen ja, ale aj iní policajti si musia dôkladne overiť, či ide o skutočného majiteľa, preto som jej položil niekoľko kontrolných otázok. Ona mi ich pravdivo zodpovedala a ja som jej mobil vrátil.
Dôležité je, aby občania nielen dôverovali polícii, ale aj aby sa nebáli niečo také oznámiť len preto, že majú pocit, že ich budeme ďalšie tri hodiny „ťahať“ po oddeleniach a vypočúvať. Pretože aj takéto maličkosti v práci polície sú dôležité a verejnosť ich vníma pozitívne.
O policajtoch na ulici hovorili všetci vaši predchodcovia. Faktom však je, že toľko ľudí nemáte. Ako to chcete dosiahnuť?
Je to pravda, policajtov nie je dostatok, stavy sú poddimenzované. Len v Košickom kraji by sme potrebovali okolo 290 nových ľudí, čo je v podstate jedno okresné riaditeľstvo.
Navyše tu máme taký fenomén, že nám policajti odchádzajú za lepším ohodnotením k armáde. Ak si vezmeme, že mladý policajt potrebuje splácať hypotéku, rozmyslí si, kde bude pracovať.
Napríklad v Rožňave je vojenský útvar, kam nám odchádzajú. Naozaj pociťujeme odliv policajtov. Aj preto je potrebné zvýšiť najmä platové ohodnotenie ich práce.

V blízkosti Košíc sa stavia Volvo, kde má byť aj policajná stanica. Pôjdu policajti aj tam?
Vzhľadom na očakávaný príchod investora plánujeme do tejto lokality presunúť Obvodné oddelenie Policajného zboru Čaňa. Policajti teda budú pôsobiť v katastri medzi Valalikmi a Čaňou tak, aby boli k dispozícii pre občanov z okolia i zamestnancov Volva. Reálne uvažujeme aj o presune Okresného riaditeľstva Policajného zboru Košice-okolie.
Evidujete záujem ľudí o prácu v polícii?
Ako to povedať. Väčšina uchádzačov má predstavu, že fyzické previerky sú ľahké. Potom sa presvedčia, že to tak nie je.
Fyzická zdatnosť je v polícii dôležitá, kto cvičí pravidelne, problém s tým nemá. Je však veľa takých, hlavne po pandémii, ktorí dlho nemali pravidelný pohyb, nešportovali, a sedenie v rúšku za monitorom im na kondícii nepridalo.
Problémom je aj nová doba, sociálne siete, mobily, tablety a mladí menej športujú. Poviem príklad, niekedy sme kosili ručne a prirodzene cvičili. Dnes sú už aj kosačky na rôzne pohony, a pri tom človek kondíciu nenaberie.
Keď si niekto myslí, že polícia vstupné testy zjemní, nie je to možné. Nemôžu byť na úkor kvality.
Nehrozí ďalší odliv policajtov do výsluhového dôchodku?
Toto vnímam ako prirodzený úbytok. Nemyslím si, že toto bude veľký problém. Ak má niekto v polícii odpracované desiatky rokov, odíde. Problém je hlavne na menších oddeleniach v obciach.
Deklarovali ste, že sa chcete zamerať na vodičov, ktorí radi jazdia pod vplyvom alkoholu, prípadne omamných látok. Čo s tým?
Áno, toto je problém. Hoci štatistiky za uplynulý rok ukazujú zlepšenie, spokojní byť nemôžeme. V roku 2023 policajti odhalili 757 vodičov pod vplyvom alkoholu, čo je o 484 menej, ako ich bolo rok predtým.
Navyše, vlani sa odmietlo podrobiť dychovej skúške 17 vodičov, teda sa na nich hľadí, ako keby nafúkali nad jedno promile.
Z celkového počtu dopravných nehôd v kraji, ktorých sa stalo minulý rok 1 415, bol u vinníka alkohol zistený pri 183 nehodách, čo predstavuje pokles o dvadsať nehôd v porovnaní rovnakým s obdobím roka 2022.
Každopádne, sú potrebné dôsledné kontroly, v ktorých budeme pokračovať, aby sme tento neduh čo najviac z ciest vymietli.
V porovnaní s inými krajmi v súvislosti s alkoholom zisteným u vinníka nehody je Košický kraj na treťom mieste, prvý je Prešovský kraj, druhý Žilinský.
To, či je niekto pod vplyvom omamných látok, však zistiť na mieste neviete...
Čoskoro by sa to malo zmeniť. Mali by sme mať k dispozícii testy na drogy a policajt tak na mieste zistí, či je niekto pod ich vplyvom. Ak test ukáže pozitivitu, nasledujú ďalšie vyšetrenia. Keď nie, vodič môže ísť a nemusíme ho trápiť ďalšími úkonmi.

V nedávnej minulosti sa v Košiciach stali nehody, ktoré otriasli verejnosťou. Či už tragédia na križovatke pri Jumbo centre alebo havária pri Auparku, keď vodič zroloval oplotenie. Čo mieni polícia robiť proti takýmto cestným pirátom?
Stacionárne radary a kamery, ktoré by zachytávali problémové miesta, sú stále chýbajúcim prvkom. Ľudia by tak vedeli, že si majú dať väčší pozor, lebo aj keď tam nie je policajt, vieme si ich dohľadať.
Policajti už dostali nové výkonné autá, ďalšie by mali čoskoro pribudnúť na krajský dopravný inšpektorát.
Verím, že policajti odstrašia takýchto vodičov aj tým, že budú mať informáciu, že aj polícia už má dostatočne výkonnú techniku. Takýchto nezodpovedných vodičov chceme z ciest postupne vytlačiť.

Po tragickom útoku na Karlovej univerzite v Prahe školy riešia otázku, ako zabezpečiť ochranu. Ministri vnútra Matúš Šutaj Eštok a školstva Tomáš Drucker (obaja Hlas) informovali, že spúšťajú bezpečnostný audit na školách. Hovorí sa o tom, že každá škola by mala mať vlastného policajta. Viete si to predstaviť?
Áno, myšlienka je taká, aby každá škola mala svojho policajta. Podmienkou však nie je, že napríklad policajt, ktorý pracuje na Obvodnom oddelení Juh, bude mať v tej istej mestskej časti pridelenú školu.
Naopak, ak mu chodí dieťa do školy napríklad na Furču, tak bude mať na starosti túto školu. Je totiž predpoklad, že chodieva po dieťa do školy a pozná pedagógov. Oni by mu mali dať vedieť, či je nejaký problém.
Môžem povedať, že už to takto reálne aj funguje. Školy vo všetkých okresoch Košického kraja majú svojich policajtov, ktorých v prípade problému kontaktujú.
Aj policajtky na úseku prevencie sa snažia prostredníctvom prednáškovej činnosti na názorných príkladoch ukázať význam tejto spolupráce, ale i to, ako nevhodnému správaniu či protiprávnemu konaniu predchádzať.
Najdôležitejšie však je, aby školskí pedagógovia pochopili, že aj im je polícia nápomocná a vždy je lepšie radšej trikrát zavolať a poradiť sa, ako raz situáciu podceniť.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári