KOŠICE. Okolo kontroverzného 30-miliónového prenájmu cestárskej techniky Správou ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) na osem rokov od košickej spoločnosti Tempus-Trans zostáva stále veľa nezodpovedaných otázok.
Korzár teraz získal interný dokument, ktorý usvedčuje predsedu kraja Rastislava Trnku (nezávislý) a dnes už bývalého šéfa cestárov Antona Trišča, že krajským poslancom a verejnosti nehovorili o prenájme pravdu.

Operatívny verzus finančný lízing
Jednou z kľúčových pochybností kritikov je ekonomická výhodnosť takéhoto výnimočne extrémne dlhého a masívneho prenájmu techniky formou operatívneho lízingu.
Jeho podstatou je, že v zmluve nie je zakotvené právo nájomcu odkúpiť techniku po ukončení prenájmu za zostatkovú hodnotu. Takmer všetky prevádzkové náklady (poistenie, cestná daň, servis, opravy atď.) znáša prenajímateľ, ktorý si ich podľa vlastných výpočtov vopred premietne rovnomerne do výšky mesačných splátok nájomného.
Problematické pri nájomnej zmluve cestárov s košickou firmou je okrem iného aj to, že sa v nej a ani vo verejne dostupných dokumentoch z tendra nenachádzajú obstarávacie ceny jednotlivej techniky a ani žiadne iné parametre, ktoré sa pritom v takýchto zmluvách štandardne nachádzajú a sú nevyhnutné pre výpočet mesačných splátok.
Nedá sa preto preveriť, ako dospela firma k výške mesačných splátok za jednotlivé mechanizmy.
Cestári nevyužili možnosť prenájmu formou finančného lízingu, pri ktorom sa spravidla zaplatí vopred akontácia vo výške od 10 percent vyššie z obstarávacej ceny a zvyšok sa doplatí v priebehu niekoľkých rokov v mesačných splátkach.
Priamo v zmluve sú v takomto prípade uvedené a teda transparentne vopred známe všetky parametre, vrátane toho, že po ukončení prenájmu prechádza technika do vlastníctva nájomcu, ktorý počas celej doby uhrádza aj prevádzkové náklady.
Podľa výpočtov Korzára zaplatia krajskí cestári pri operatívnom lízingu za osem rokov prenájmu niektorých mechanizmov až dvojnásobok ich kúpnej ceny, ale stále nebudú v ich vlastníctve.
Pri finančnom lízingu, ktorý trvá štandardne iba 3 až 5 rokov, sa takáto technika preplatí štandardne v porovnaní s kúpnou cenou len zhruba o 10 - 15 percent.
No a práve okolo toho, či bolo alebo nebolo možné využiť finančný lízing, zaznelo verejne z úst predstaviteľov župy i správy ciest niekoľko pochybných vyjadrení.

Právnici tvrdia, že nájomné mali platiť z peňazí župy
Korzár najprv vlani v auguste vyvrátil Trnkovu obhajobu operatívneho lízingu ako jedinej možnosti. Tvrdil totiž, že kúpa mechanizmov cez úver alebo finančný lízing neboli možné, pretože by sa tieto transakcie započítali do dlhovej služby a župa by už nespĺňala ani zákonom stanovenú maximálnu mieru zadlženia.
Župan nehovoril pravdu, lebo ministerstvo financií nám potvrdilo, že finančný lízing sa, rovnako ako ten operatívny, do dlhovej služby vôbec nezapočítava.
Trišč vtedy zase krajským poslancom vysvetľoval, že odkúpenie techniky nemohla dať správa ciest ako príspevková organizácia košickej župy priamo do zmluvy s Tempusom, lebo finančný lízing neumožňoval zákon o rozpočtových pravidlách.
Rezort financií jeho argument opäť pre Korzár vyvrátil vyjadrením, že v zmysle príslušného ustanovenia zákona „príspevková organizácia môže uzatvárať zmluvu o nájme veci s právom kúpy prenajatej veci, ak nájomné bude uhrádzať z vlastných zdrojov“.
Vtedajší šéf cestárov pritom sám opakovane zdôrazňoval poslancom, že mesačné splátky budú uhrádzať výlučne z vlastných zdrojov, teda že na to nepoužijú žiadne financie z príspevku od župy.
Aj predseda košickej župy na zastupiteľstvách zdôrazňoval, že „toto kraj z rozpočtu nestojí ani euro, sú to peniaze, ktoré si správa ciest vyrobí“.
Ako sa teraz ukázalo, argumentácia Trnku a Trišča je aj v rozpore s decembrovým interným stanoviskom právneho oddelenia Správy ciest Košického samosprávneho kraja k otázkam vzneseným vo vyžiadaní Útvaru hlavného kontrolóra KSK, ktorý robí kontrolu prenájmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári