Nielen silvestrovská noc, ale aj celý január sa nesie v znamení občasného vybuchovania petárd a zabudnutej pyrotechniky zo silvestrovskej noci. V kombinácii s dlhotrvajúcimi mrazmi a zamrznutými cestami má personál na urgentných príjmoch plné ruky práce.
Prednosta Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach RASTISLAV BURDA porozprával, ako zvládajú tieto náročné časy a prečo aktivovali traumatologický plán.
V rozhovore sa dočítate:
- či bol tohtoročný Silvester bohatší na úrazy,
- či lekár používa petardy,
- na čo slúži traumatologický plán,
- na koho sa obrátiť v prípade nehody,
- aké problémy spôsobujú opití pacienti.
Akú ste mali silvestrovskú noc?
Čo sa týka početnosti úrazov, bolo ich viac ako po minulé roky, ambulantne bolo ošetrených vyše 40 pacientov. Minulé roky bola početnosť úrazov znížená hlavne následkom covidovej pandémie, čiže počet pacientov bol výrazne menší.
Tento rok už ľudia žili bez obmedzení, takže tomu zodpovedal aj počet ošetrených pacientov. Pred covidom bol priemerný počet ošetrených pacientov 20 – 25 za silvestrovskú noc.
Boli to väčšinou pyrotechnické zranenia?
Išlo o mix rôznych poranení. Aj tie každodenné, aj poranenia následkom pyrotechniky. V predcovidových rokoch sme pozorovali jasný útlm týchto poranení následkom toho, že sa používala komerčne dostupná pyrotechnika.
Pred 10 - 15 rokmi bol tento problém závažnejší, lebo ľudia používali podomácky vyrobenú pyrotechniku. Oveľa častejšie sme sa vtedy stretávali s devastačnými poraneniami horných končatín, hrudníka a tváre. Najčastejším problémom, čo sa týka pyrotechniky, s ktorým sa teraz stretávame, je jej nesprávne používanie alebo nesprávna manipulácia s ňou.
Najťažší tohtoročný prípad bol tiež spôsobený domácou pyrotechnikou.
Áno, presne tak, ale nevieme, následkom použitia akej pyrotechniky vznikol. Zranenie vzniklo pravdepodobne vinou neadekvátnej manipulácie s ňou.

Ako sa má tento pacient?
Pacient je naďalej hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Je vo veľmi vážnom klinickom stave. Poranenia, ktoré utrpel, sú extrémne závažné.
Aké okolnosti manipulácie s pyrotechnikou sú rizikové?
Nedodržiavanie základných odporúčaní výrobcu. Oficiálne by sa mala používať len pyrotechnika, ktorá je bežne dostupná a vo vekovej kategórii, ktorej je určená. Ako lekári samozrejme nie sme kompetentní niekoho školiť, ale je problém, ak s pyrotechnikou manipulujú deti a mladiství.
Mali ste aj detských pacientov s poraneniami spôsobenými pyrotechnikou?
V minulosti áno. Teraz je to veľmi zriedkavé. Tento rok mal najmladší takýto pacient 17 rokov, čo už prakticky nie je dieťa.
Zohral významnú úlohu pri pyrotechnických zraneniach aj alkohol?
Áno. V niektoré špecifické dni v roku máme viac pacientov pod vplyvom alkoholu, čo platí aj o silvestrovských oslavách.
Od 1. januára platia sprísnené pravidlá pre predaj zábavnej pyrotechniky. V obchodoch ich bude oveľa menej a iba slabšie typy. Obávate sa, že sa ľudia vrátia k domácej výrobe silnej pyrotechniky, alebo sa skôr zmieria s tým, že si nakúpia len „prskavky“?
Ako lekár, traumatológ, môžem len apelovať na ľudí, aby sa správali zodpovedne. Pri použití pyrotechniky môžu nastať situácie, ktoré sú už nezvratné a vedú k ťažkému poškodeniu zdravia. Môže dôjsť až k takému ohrozeniu zdravia, ktoré má fatálne následky.

Vy osobne si na Silvestra púšťate občas petardy?
Osobne mám veľký rešpekt pred petardami a pyrotechnikou. Maximálne zapálim prskavky.
Január je zatiaľ charakteristický zamrznutými chodníkmi a všadeprítomným ľadom. Aké najčastejšie úrazy v súvislosti s počasím riešite?
Stav schodnosti ciest a chodníkov zodpovedá počtu pacientov, ktorých na urgente a následne na klinike úrazovej chirurgie ošetríme. Ide hlavne o poranenia členkov, zápästí a u starších ľudí aj o zlomeniny vrchnej časti stehennej kosti.
Čo odporúčate pacientom, ako predchádzať týmto pádom čo najlepšie?
Byť prezieravý a vyhnúť sa nebezpečnému terénu.
Táto zima zatiaľ nepriniesla veľa snehu. Mali ste napriek tomu veľa úrazov sánkarov, lyžiarov a snoubordistov?
Tieto úrazy sú stále bežné, ale väčšina pacientov je primárne ošetrená v mieste, kde úraz vznikol. Čiže napríklad v najbližšej nemocnici alebo priamo na svahu. Väčšinu zimných športových úrazov ošetríme u nás druhotne.
Aký najvážnejší prípad úrazu zo zimných športov ste túto zimu riešili?
Mali sme pacientku, ktorá bola prevezená z lyžovačky v Taliansku so zlomeninou panvy a viacerými zlomeninami na horných končatinách. Časté bývajú aj poranenia mäkkých štruktúr kolena.

Koncom roka ste aktivovali tzv. traumatologický plán. Na čo slúži?
Klinika úrazovej chirurgie aktivuje traumatologický plán v prípade hromadného postihnutia osôb následkom úrazu. Za normálnych okolností máme istú priepustnosť systému. To znamená, že na ambulanciách urgentného príjmu vieme ošetriť len istý počet pacientov za nejaký čas. Občas sa vyskytnú situácie, ktoré sú veľmi náročné.
To znamená, že dôjde ku kumulácii veľkého počtu pacientov za krátky čas alebo viacerých pacientov s veľmi závažnými poraneniami vo veľmi krátkom čase, ktorí sú dovezení naraz. Normálna kapacita nášho urgentného príjmu aj samotnej kliniky a operačných sál by neumožnila za týchto okolností ošetrenie všetkých týchto pacientov. Preto je v takomto mimoriadnom prípade k dispozícii tzv. traumatologický plán.
Čo zahŕňa traumatologický plán?
Traumatologický plán zahŕňa všetky kroky, ako prebudovať štandardnú prevádzku na núdzový režim. Ide o akoby polovojenský alebo špeciálny režim, ktorý zabezpečí, že celé prízemie urgentného príjmu sa premení na špeciálnu ambulantnú časť, ktorá umožňuje ošetrenie pacientov podľa závažnosti. Súčasťou tohto ošetrenia je aj ich rozdelenie podľa farieb na menej vážne a vážnejšie stavy. To sa deje už na mieste nehody.
Najdôležitejšie je ošetriť čo najskôr život ohrozujúce stavy, tzv. červených pacientov. Potom sú stavy a poranenia označené oranžovou a nakoniec len ľahké zranenia označené zelenou farbou. Tie v prípade núdze znesú odklad aj niekoľko hodín. Ide o logisticky náročný proces, ktorý našťastie nastáva len zriedkavo.

V prípade takejto hromadnej udalosti sťahujete na urgent okrem lekárov, ktorí mali mať v tom čase voľno, aj psychológov alebo prekladateľov? Naposledy sa to stalo, keď havaroval autobus s ukrajinskými cestujúcimi.
Lekárov, sestry a ďalších zdravotníkov samozrejme sťahujeme z domu, využívame na to špeciálny zvolávací systém. Psychológov tiež. Máme lekárov aj sestry, ktorí hovoria po ukrajinsky, za ten čas, odkedy vypukla vojna, sme si zvykli aj na komunikáciu s Ukrajincami.
Ukrajinských pacientov máme už pomerne dlho, aj oni sa vedia nejako dohovoriť po slovensky, takže nebol dôvod volať prekladateľov. Našťastie v tomto poslednom prípade išlo väčšinou o ľahké úrazy, takže sa to skončilo „happy endom“.
Pacienti s akútnymi problémami môžu v Košiciach prísť na ošetrenie aj na urgentný príjem do „novej“ nemocnice na Triedu SNP, aj do „starej“ nemocnice na Rastislavovu ulicu?
Áno, presne tak, ale závažné poranenia preferenčne ošetrujeme na klinike úrazovej chirurgie na Rastislavovej ulici, prípadne sú prevezení z oddelenia urgentného príjmu na Triede SNP sem k nám. Oba urgentné príjmy fungujú 24 hodín denne, 365 dní v roku.

Zrejme aj na urgentnom príjme na Rastislavovej ulici máte skúsenosti s neprispôsobivými pacientmi, ktorí sú často pod vplyvom návykových látok. Dá sa predvídať, kedy je ich viac?
Samozrejme, aj s takýmito pacientmi sa stretávame, žiaľ, na každodennej báze. Závisí to od toho, kedy majú ľudia peniaze. Hlavne v čase sociálnych dávok a počas víkendu po vyplácaní sociálnych dávok je veľa pacientov pod vplyvom alkoholu.
Často sú agresívni a vznikajú komunikačné problémy medzi nimi a personálom. Ale aj počas tohto obdobia fungujeme normálne, bez posilnenia počtu personálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári