KOŠICE. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vypracoval informačný materiál pre poslancov obcí a miest ako akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) v súvislosti s jej dlhopisovým programom Voda spieva I.
Samosprávy totiž dostali od vodární možnosť, že môžu v prípade záujmu získať jej dlhopisy takzvanou zámenou za svoje akcie spoločnosti.
Tá by im potom 20 rokov vyplácala ročný výnos vo výške 6 percent z hodnoty dlhopisov.
Ako vedenie spoločnosti vyhlasovalo a prezentovalo aj v propagačných dokumentoch, samosprávy majú garantované, že sa potom budú vedieť spätne dostať k svojim akciám.
V informačnom materiáli kontrolórov z vlaňajšieho októbra, ktorý Korzár pred niekoľkými dňami získal, sa preto javí ako závažné konštatovanie, že „nárok na spätnú výmenu akcií neexistuje a nebol by právne vymáhateľný zo strany obcí a miest“.
Člen predstavenstva VVS Daniel J. Kratky označil v reakcii pre Korzár tento materiál za neodborný, zavádzajúci i nekompletný a analyzujú „možnosti súdnej ochrany vo veci prekračovania právomoci a pôsobnosti NKÚ“.

V článku sa dočítate:
- Čo by mali podľa kontrolórov poslanci miest a obcí zvážiť pri rozhodovaní,
- prečo ani schválenie Národnou bankou Slovenska nemá vplyv na dôveryhodnosť dlhopisov,
- že pojem garantované vôbec nezaručuje vyplácanie výnosov bez akýchkoľvek rizík,
- z akého dôvodu vodárne spochybňujú odbornosť ľudí z NKÚ,
- či je naozaj isté, že po 20 rokoch dostanú obce a mestá späť akcie zamenené za dlhopisy.
Vyzývajú k obozretnosti
Kontrolný úrad uviedol ako dôvod vzniku materiálu s názvom „Informácia pre členov Združenia miest a obcí Slovenska“ snahu upozorniť poslancov „na niektoré aspekty, ktoré môžu mať dopad na obce a mestá ako subjekty verejnej správy“.
V prílohe ponúkol niektoré odporúčania ako postupovať tak, aby „boli posilnené záujmy vašej obce alebo vášho mesta a aby ste získali informácie dôležité pre rozhodovanie o obecnom a mestskom majetku vo forme majetkovej účasti v akciovej spoločnosti“.
NKÚ rozumie, že pre mestské a obecné zastupiteľstvá môže byť smerodajné získať dodatočný príjem z výnosov dlhopisov.
Zároveň však upriamuje pozornosť poslancov na vysvetlenie vodárňami prezentovaného výrazu „garantovaný výnos“, ako je uvedený v online brožúre Voda Spieva – dlhopis Východoslovenskej vodárenskej.
Sama spoločnosť v nej totiž vysvetľuje slovné spojenie „garantovaný výnos“ tak, že označuje len tú právnu skutočnosť, že zákonná úprava priznáva príslušným oprávneným osobám zákonný nárok na výnos z dlhopisu a nepredstavuje výnimku zo štandardne existujúcich rizík.
Kontrolóri napísali, že vyplatenie úroku ani istiny tak nemusí byť ničím garantované a mesto a obec sa v dôsledku nevyplatenia príslušných úrokov a istiny z takejto investície môže dostať do straty.
Nabádali obecných i mestských poslancov, aby sa oboznámili s emisnými podmienkami a prospektom emitenta, ktoré vodárňam schválila vlani v júni Národná banka Slovenska (NBS).
„Len tieto obsahujú právne záväzné údaje a podmienky. Prezentácie, brožúry a údaje zverejnené na webových stránkach nie sú právne záväzné,“ doplnili.
S ohľadom na parametre ponúkaných dlhopisov považujú za potrebné zvážiť všetky súvislosti i konzekvencie vyplývajúce z ich nákupu a oboznámiť sa so všetkými rizikami.
Tie sú v prospekte veľmi podrobne popísané.
Pozornosť by mali poslanci podľa NKÚ venovať aj detailom, čo sa stane v prípadoch, ak vodárne nebudú schopné vyplácať výnosy alebo splatiť istinu dlhopisov.

NBS: Negarantujeme schopnosť vyplácať
„Je bez akýchkoľvek pochýb, že každá investícia nesie konkrétnu mieru rizika a že bezriziková investícia v princípe nemôže existovať,“ komentovali vodárne vo vlastnom dokumente, ktorý bol reakciou na materiál kontrolórov zrejme po našich otázkach k nemu.
Emisia dlhopisov Voda spieva I bola podľa spoločnosti podrobená nezávislému testu rizika (scoring) podľa metodiky (scoring card) vypracovanej Asociáciou obchodníkov s cennými papiermi SR.
„Naša emisia sa umiestnila v prvej trojke najkvalitnejších domácich korporátnych dlhopisov. A teda nielen preto si dovolíme tvrdiť, že VVS výnos garantuje.“
Obvyklým argumentom vodární na vyvracanie pochybností starostov, primátorov, poslancov i verejnosti býva práve aj to, že emisné podmienky a prospekt emitenta schválila Národná banka Slovenska.
Čo to presne znamená, však vo verejných vyjadreniach už predstavitelia VVS spravidla nespomínajú.
Hovorca NBS Peter Majer pre Korzár vysvetlil, že Národná banka Slovenska pri schvaľovaní prospektov skúma okrem iného najmä to, či sú vypracované v súlade s európskou legislatívou a posudzuje „iba úplnosť, zrozumiteľnosť a konzistentnosť uvedených informácií“.
Zdôraznil, že „NBS neposudzuje hospodárske výsledky ani finančnú situáciu emitenta a schválením prospektu negarantuje jeho budúcu ziskovosť ani jeho schopnosť vyplácať výnosy a splatiť menovitú hodnotu ním, teda emitentom vydávaných dlhopisov“.
Majer zároveň upozornil, že akékoľvek osobitné práva upravené v emisných podmienkach predstavujú záväzkový súkromnoprávny vzťah medzi emitentom a majiteľom dlhopisov, do ktorého „nemá NBS kompetenciu vstupovať alebo zasahovať. Pre vymáhanie daných záväzkov je potrebné obrátiť sa na príslušný súd“.

Nesmú sa spoliehať ani na finančného poradcu
Kratky odmietol ako nepravdivú a zavádzajúcu výhradu Korzára, že sa vodárne účelovo zaštiťujú Národnou bankou.
„VVS nemala povinnosť emisiu dlhopisov vykonať na základe verejnej ponuky so schváleným prospektom emitenta zo strany NBS a nemala povinnosť mať Slovenskú sporiteľňu ako administrátora a finančného poradcu emisie.“
Spoločnosť to však urobila a len si podľa neho ako emitent plní z toho vyplývajúce zákonné povinnosti.
„Pri emisii dlhopisov je zverejňovanie viacerých dokumentov, z ktorých vyplýva skutočnosť, že NBS schválila prospekt emitenta, zákonnou povinnosťou vyplývajúcou aj z regulatoriky NBS. Osoba, čítajúca s porozumením samotný prospekt, chápe, že NBS nie je v právnom postavení ručiteľa za záväzky VVS ako emitenta dlhopisu,“ uzavrel Kratky.
Ako sme zistili priamo z textu prospektu, záujemcovia o dlhopisy sa nesmú spoliehať ani na to, že finančným poradcom vodární je Slovenská sporiteľňa.
„Finančný poradca neschválil, resp. nezávisle neoveroval celý alebo časť prospektu a neposkytuje žiadne vyhlásenie alebo záruku ani nepreberá akúkoľvek zodpovednosť za presnosť alebo úplnosť informácií obsiahnutých v tomto prospekte... Finančný poradca nemá žiadnu povinnosť skúmať finančnú situáciu alebo iné záležitosti emitenta...“ píše sa v prospekte.

Odporučili, čo majú požadovať
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári