KOŠICE. Aj keď udalosti spojené s novelou trestného kódexu, so zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a sporom medzi premiérom Robertom Ficom (Smer) a študentom práva Marekom Janigom hýbu Slovenskom už od začiatku decembra, Právnická fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach doteraz mlčí.
Tému rozoberá za zatvorenými dverami.
Úrad ako kriminogénny faktor?
„Existencia Úradu špeciálnej prokuratúry je za súčasných okolností potenciálnym kriminogénnym faktorom pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ vyhlásil v závere minulého roka dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda.
Špeciálna prokuratúra je podľa neho pomerne malým úradom s koncentrovanými ľuďmi, ktorý je vraj pomerne ľahké zneužiť v porovnaní s celou prokuratúrou na Slovensku.
„U mňa osobne to vzbudzuje podozrenie z manipulácie s trestnými konaniami, a teda podozrenie, že v rámci Úradu špeciálnej prokuratúry môže s týmto cieľom pôsobiť aj zločinecká skupina, a to je potrebné preveriť,“ tvrdí Burda.
Ministerstvo spravodlivosti na čele s Borisom Suskom (Smer) sa pri zámere zrušiť špeciálnu prokuratúru odvoláva práve na názor takých odborníkov, akým je dekan Burda.

Útok premiéra na študenta
Po tom, čo študent bratislavského práva Marek Janiga spochybnil politickú podporu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského kontroverznej iniciatíve vlády na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a požiadal o odbornú diskusiu medzi študentskou obcou a dekanom, reagoval premiér Robert Fico (Smer) poburujúcim verejným stanoviskom.
V tom znevážil študentov a študentky, ich slobodu prejavu a študentské pôsobenie na akademickej pôde a Mareka Janigu ponížil aj osobným útokom na jeho výzor.

Diskusiu zorganizovali študenti
Odborná diskusia o rušení špeciálnej prokuratúry, o ktorú sa už od decembra pokúšali poslucháči práva z Univerzity Komenského na čele s Marekom Janigom, sa napokon predsa len uskutočnila, a to koncom januára.
Dekan Burda sa jej nezúčastnil.
V zhruba trojhodinovej diskusii proti sebe stáli predstavitelia oboch názorových táborov, vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Matúša Harkabusa či zástancov chystanej zmeny – sudkyne Marcely Kosovej a sudcu Petra Šamka.
Na východnom Slovensku k obdobnej verejnej diskusii nedošlo.
Nevôľu opozície aj protestujúcich ľudí v slovenských mestách vzbudzuje aj sporná novela Trestného zákona, ktorá znižuje trestné sadzby za korupciu, podvody a spreneveru, skracuje premlčacie lehoty a má byť prijatá v skrátenom, zrýchlenom legislatívnom konaní.

Otázku označil za politickú
V pondelok sa na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach konala diskusia so študentmi stredných škôl na tému Kto je kto na súde.
Diskusie sa zúčastnili aj dekan právnickej fakulty Miroslav Štrkolec a prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach Peter Koromház.
Po úvodných prednáškach mohli študenti klásť vlastné otázky.
Študent z Gymnázia na Trebišovskej 12 v Košiciach sa opýtal na názor zúčastnených na rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári