Rozsudok Krajského súdu Košice mal tragickú dohru. V stredu na 20 rokov odsúdil Zuzanu Kosár Černákovú za vraždu jej 45-ročného manžela Petra Kosára z roku 2019. Zuzana bola na začiatku trestného stíhania vyšetrovaná vo väzbe, rozsudok si vypočula už na slobode. Verejného zasadnutia na krajskom súde sa nezúčastnila. Keď sa o treste dozvedela, v Michalovciach spáchala samovraždu.
Košickej psychiatričky DANICE CAISOVEJ sme sa opýtali, čo sa mohlo odohrávať v mysli odsúdenej ženy potom, ako sa dozvedela o právoplatnom treste.
Vraví, že sa možno iba domnievať, čo všetko sa odohráva v mysli človeka, odsúdeného na dlhý trest. Bilancuje, bojí sa, zvažuje ako mal konať, aby sa takému dlhému trestu vyhol. Odborníčka konštatuje, že každý dlhý trest človeka odsudzuje na väzenský režim.
„Mohla sa obávať, či trest zvládne, či ľudia na ňu za tak dlhý čas nezabudnú. Ak jej blízki zomrú, nebude sa môcť s nimi rozlúčiť, ak má deti, vie, že ich nebude môcť sprevádzať na ceste životom. Samovraždy sú vždy zahalené rúškom tajomstva, lebo nikdy nevieme, čo bola posledná rozhodujúca myšlienka a aký emočný stav, v ktorom sa dotyčný človek ocitol, ktorý nakoniec viedol k dobrovoľnému ukončeniu života."

Je možné, že o takomto kroku (ak by bol trest potvrdený) uvažovala alebo sa preň rozhodla už skôr?
Niekedy ľudia nad samovraždou uvažujú, niekedy je to rozhodnutie na poslednú chvíľu. Ak sa rozhodnú definitívne ukončiť svoj život, volia taký spôsob, aby ich nebolo možné zachrániť.
Michalovčanka dostala 20 rokov v najprísnejšie stráženom ústave. Na slobodu by sa mohla dostať najskôr po troch štvrtinách trestu, teda po 15 rokoch. Syna (narodený marec 2009) jej vzali úrady, žije so svojou starou mamou (matkou zavraždeného manžela), ktorá bránila vnukovi v styku s matkou. Mohlo aj to motivovať odsúdenú k tak ráznemu kroku?
Bolo isto mnoho dôvodov, ktoré by sme mohli považovať za kľúčové. Zdá sa, akoby bola bývala stratila všetku motiváciu na prežitie. Akoby všetko to, čo sa odohralo za posledné roky, bolo natoľko skľučujúce a beznádejné, že smrť sa javila ako uspokojivé a najlepšie riešenie. V tomto prípade mohlo byť jazýčkom na váhach aj to, že jej syn bol zverený do starostlivosti starej matky.
Dá sa tak radikálnemu rozhodnutiu človeka, ktorý chce ukončiť život, zabrániť?
Retrospektívne si ľudia často kladú otázky, či sa skutku dalo zabrániť. Či urobili všetko, aby dotyčného človeka ochránili pred tým, čo sa chystá urobiť. Obyčajne býva málo jednoznačných prejavov, ktoré okolie varujú a dávajú možnosti zasiahnuť. Avšak aj človek, ktorý sa chystá ukonči svoj život, o svojom rozhodnutí nerozpráva. Ak sa človek rozhodne vyhľadať odbornú pomoc, znamená, že ešte nie je celkom rozhodnutý, lebo hľadá pomoc. Každý lekár, ktorý roky pracuje ako psychiater, má resp. mal pacientov, ktorí sa rozhodli svoj život aj napriek ponúknutej pomoci ukončiť.
Sú muži v tomto smere psychicky odolnejší? Pre ženu je 20 rokov väzenia pomerne ojedinelý prípad. Muži také tresty dostávajú relatívne „častejšie“, nezriedka aj doživotné väzenie. Zvládajú to lepšie?
Muži sa podmienkam vo väzení prispôsobujú ľahšie. Väzenská nepohoda ich síce obmedzuje, ale dokážu si aj vo väzení nájsť spôsob prežitia, ktorý ich natoľko nezraňuje ako ženy.
Ak sa muž rozhodne ukončiť svoj život samovraždou, obyčajne ide o dokonané samovraždy, či už obesením, zastrelením či skokom pod vlak. Volia istotu. Ženy skôr volia „demonštratívne“ pokusy, ktoré sú volaním o pomoc.
O prepustení z väzby nepriamo rozhodol Ústavný súd SR
Zuzanu Kosar Černákovú vzal Okresný súd Košice II v júli 2019 do väzby pre obavu, že na slobode by sa vyhýbala trestnému stíhaniu a takto marila vyšetrovanie a tiež pre obavu, že by mohla pokračovať v trestnej činnosti.
Vo februári 2020 podala Krajská prokuratúra Košice obžalobu a spis odstúpila Okresnému súdu Košice II. Ten na neverejnom zasadnutí návrh obhajcu na prepustenie klientky z väzby zamietol a rozhodol, že aj počas súdneho konania ostane za mrežami. Krajský súd sťažnosť obhajcu v marci 2021 zamietol.
Na prvé pojednávania justičná stráž predvádzala obžalovanú z väzby.
Nálezom Ústavný súd SR v decembri 2021 rozhodol, že uznesením Krajského súdu v Košiciach bolo porušené základné právo sťažovateľky (Zuzany Kosár Černákovej) na osobnú slobodu Ústavy SR a jej právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ústavný súd SR na základe podnetu obhajcu skonštatoval, že krajský súd sa nedostatočne vysporiadal so sťažnosťou obhajcu v tom smere, že neposúdil možnosti nahradenia väzby inými zákonnými prostriedkami.
Krajský súd svoje pôvodné rozhodnutie na základe nálezu ÚS SR zrušil a prvostupňovému súdu nariadil opäť o návrhu na prepustenie obžalovanej z väzby rozhodnúť.
Okresný súd v marci 2022 obžalovanú prepustil z väzby. Nariadil jej dohľad probačného a mediačného úradník, zakázal jej opustiť Slovensko a dostala elektronický náramok na sledovanie pohybu. Ten jej umožňoval pohyb po celom meste Michalovce.
Odvtedy súdne konanie nepokračovalo plynulo, pojednávania boli pre dôvody na strane obžalovanej opakovane odročované, raz ju musela na žiadosť súdu predviesť polícia.
Vlani v januári súd vyniesol rozsudok aj za prítomnosti obžalovanej. Voči verdiktu súdu (20 rokov väzenia) sa odvolala.
Spis sa dostal na krajský súd v júni 2023. Odvtedy vytýčil niekoľko termínov verejných zasadnutí, zakaždým boli dôvody odročovania na strane obhajcu alebo obžalovanej.
Úspešný bol až štvrtý v poradí, keď v stredu súd odvolanie zamietol.
Väzba mohla pri obzvlášť závažnom zločine vraždy trvať štyri roky. Možno len polemizovať, že ak by obžalovaná nebola prepustená z väzby, či by sa v tejto lehote stihli všetky pojednávania aj verejné zasadnutie krajského súdu. Ak áno, odsúdená by väzbu vymanila za výkon trestu.
O podmienečné prepustenie by mohla požiadať po uplynutí troch štvrtín, teda po 15 rokoch. Do tejto doby by sa zarátala aj väzba od júla 2019.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári