KOŠICE. Slávnostným finále vo štvrtok vyvrcholil deviaty ročník projektu s názvom Živé IT projekty. Svoju štvormesačnú prácu v priestoroch knižnice Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) odprezentovalo 16 najlepších tímov.
Prodekanka: Väčšina riešení bude reálne niekde použitá
Prvenstvo si vyslúžila aplikácia, ktorá má zlepšiť vyhľadávanie na internete ľuďom s poruchami zraku či sluchu. Informoval o tom Viktor Mitruk zo združenia Košice IT Valley.
Projekt realizovaný Katedrou počítačov a informatiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) TUKE a klastrom Košice IT Valley poskytuje študentom možnosť vstúpiť do sveta reálnych IT projektov, pri ktorých ich vedú odborníci z praxe a akademického sveta.
Do aktuálneho ročníka sa zapojilo 34 subjektov a spolupracovalo s nimi spolu 200 študentov pod vedením 87 mentorov na 43 projektoch.
Úlohou študentov z Katedry počítačov a informatiky, Katedry kybernetiky a umelej inteligencie, Katedry technológií v elektronike TUKE, ako aj Ústavu informatiky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bolo pomôcť tretiemu sektoru, mestu a samosprávam zlepšiť život v regióne.
Výstupmi boli prevažne softvérové prototypy vrátane informačných systémov, webových stránok, mobilných aplikácií, cloudových riešení či inteligentných rozhraní.
"Väčšina riešení bude reálne niekde použitá," priblížila prodekanka pre vzdelávanie z FEI Emília Pietriková.
Aplíkácia, ktorá pomôže ľuďom s poruchami zraku alebo sluchu
Tím z Katedry počítačov a informatiky TUKE zvíťazil s projektom Hand gestures/braile search engine/AI chatbot. Pracovali na ňom so spoločnosťou IBM a Spojenou internátnou školou pre hlucho-slepé deti v Červenici.
"Naša aplikácia vznikla s úmyslom zlepšiť vyhľadávanie na internete hlavne pre ľudí s poruchami zraku alebo sluchu. Zamerali sme sa najmä na posunky a hovorovú reč. Podobných aplikácií už existuje niekoľko, ale slovenský jazyk nie je nikde podporovaný. Jednou z možností vyhľadávania v našej aplikácii je ukazovanie znakov prstovej abecedy, ktorú sme obohatili o špeciálne znaky na vymazanie či odoslanie vstupu," vysvetlila Katarína Demčáková z víťazného tímu.
Aplikácia by sa podľa autorov dala z posunkov rozšíriť o gestá, ktoré hluchí ľudia používajú.
Vylepšovali aj web múzea i župný geoportál
Medzi súťažnými témami sa objavilo aj vytvorenie únikového alarmového systému pre zrakovo znevýhodnených, rezervačný systém pre jazykové školy, aplikácia na prehľad ihrísk a športovísk, projekt, ktorý by mal uľahčiť samospráve dodržiavanie pravidiel parkovania či prototyp aplikácie virtuálnej čakárne.
Študenti tiež vylepšovali webový portál Východoslovenského múzea v Košiciach či geoportál Košického samosprávneho kraja.
Výkonná riaditeľka Košice IT Valley Miriama Hučková hodnotí aktuálny ročník veľmi pozitívne. Vníma najmä posun k väčšiemu praktickému využívaniu projektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári