KOŠICE. Janina dcérka - škôlkárka mala pár dní vysokú horúčku, prešla a potom opäť nastúpili teploty. Dievčatko zároveň kašľalo.
„Lekárka jej chcela predpísať antibiotiká, ale malá ich už nedávno užívala, tak som požiadala o výtery a krvné testy. Z krvi jej vyšla baktéria Legionella pneumophila. Trvalo takmer dva mesiace, kým sme sa tej pliagy zbavili. Na legionellu zaberajú niektoré druhy antibiotík, ale nie všetky,“ opisuje Košičanka bývajúca na ulici Kapitána Nálepku v košickom Starom Meste.
Rodina začala pátrať, odkiaľ sa k nim baktéria dostala.
Legionella sa môže vyskytovať v akomkoľvek druhu pitnej vody. Spôsobuje takzvanú chorobu legionárov.
Nakaziť sa ňou možno vdýchnutím. Postihuje hlavne dýchacie cesty.
Množí sa pri teplotách vody medzi 35 – 45 stupňov Celzia, jej výskyt podporuje aj to, ak voda v potrubí necirkuluje.
To by sa v bytoch v paneláku nemalo stať.
„Som správcom vyše 40 rokov, ale nikdy v živote tu nebola legionella, ani Tepelné hospodárstvo Košice si to nepamätá, boli tiež prekvapení ako ja,“ vraví Miron Simko, vedúci energetického a údržbárskeho strediska Stavebné bytové družstvo I Košice, pod ktoré spadá aj Janina bytovka.
Kvôli legionelle otužuje
„Hneď sme dali urobiť rozbor vody, ale bolo tesne pred Vianocami a bol vážny problém zohnať niekoho, kto ten rozbor urobí, lebo regionálny úrad verejného zdravotníctva už nevykonával rozbory. Museli sme zohnať súkromnú firmu s oprávnením. Rozbor nás stál vyše 80 eur, platili sme to z fondu opráv,“ hovorí Simko.
Testy z laboratória ALS SK potvrdili štvornásobne prekročenú hranicu baktérie Legionella pneumophila zo sprchovej hlavice.
Limit je do tisíc KTJ/1000ml (kolóniu tvoriaca jednotka na tisíc mililitrov), v košickom byte bola hodnota 4200.
„Kontaktovali sme vodárne, aj Tepelné hospodárstvo Košice, aby s tým niečo urobili. Ktovie, kde všade to bolo,“ vraví Jana.
„Deti zatiaľ kúpeme v prevarenej vode a ja budem o chvíľu člen ľadových medveďov, pretože legionella by mala byť v studenej vode neškodná.“
O legionelle
Legionelly sú zodpovedné asi za 13 percent existujúcich zápalov pľúc. Inkubačná doba, t. j. doba medzi nakazením a prejavom prvých príznakov činí 2 - 10 dní.
Známych je doteraz 58 druhov legionel, ale patogenita pre človeka bola dokázaná len pri 30 druhoch. Najčastejším pôvodcom infekcií (80 – 90 %) sú legionelly druhu Legionella pneumophila.
Legionárska choroba sa spočiatku prejavuje celkovou slabosťou, malátnosťou a bolesťou hlavy. Ďalej nastupuje mierny väčšinou suchý kašeľ.
V niektorých prípadoch však môže dochádzať k vykašliavaniu hlienu a v 20 percentách prípadov potom aj k vykašliavaniu krvi, čo je sprevádzané bolesťou na hrudi.
Ide v podstate o príznaky podobajúce sa zápalu pľúc vírusového typu. U oslabenejších jedincov je priebeh ťažší a môže dôjsť aj k zvracaniu a celkovej zmätenosti. V najťažších prípadoch zlyhávajú obličky a pečeň.
Vodárne: Voda je v poriadku
Vodárne tvrdia, že z ich strany je všetko v poriadku.
„Výsledkom systematických kontrol je skutočnosť, že pitná voda, ktorú Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., dodáva spotrebiteľom, je hygienicky zabezpečovaná buď dezinfekčnými prostriedkami na báze chlóru, alebo UV, je zdravotne bezpečná a vo všetkých ukazovateľoch zodpovedá prísnym legislatívnym požiadavkám,“ uvádza Linda Šnajdárová z agentúry Penelopa, mediálneho zástupcu vodární.
Správca Simko vysvetlil, že problém riešili s dodávateľom teplej vody, teda s Tepelným hospodárstvom Košice.
„Urobili krátkodobé, myslím dvojhodinové prehriatie vody na 70 – 80 stupňov Celzia a potom kontrolné odbery,“ informuje Simko.
Voda v potrubiach bola preventívne prehriata na uliciach Magurská 2, Kuzmányho 21 a Kapitána Nálepku 3 a 5.
„Zdôrazníme pri tom skutočnosť, že vzorky boli v našom prípade odobraté priamo laboratóriom. Všetky tieto vzorky z 15. januára 2024 boli negatívne. Pravidelné odbery vzoriek v celom meste vykonáva náš dodávateľ pitnej vody. Našej spoločnosti podľa platnej legislatívy nevyplýva povinnosť odoberať vzorky na legionellu,“ uvádza Miroslav Andrejco, námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod Tepelného hospodárstva Košice.

Brali kontrolné vzorky
Aj podľa správcu Simka žiadne normy ani predpisy neurčujú povinnosť správcovi ani dodávateľovi vody preventívne prehrievať vodu proti legionelle.
„Aj keď legionella sa preukázala iba u nás, nechce sa mi veriť, že by nikde inde nebola. Rovnaký kašeľ a teploty malo veľa ľudí a susedov v okolí. Akurát, že kontrolné vzorky sa z iných miest brali až po prehreve vody, ktorý zničí túto baktériu,“ vraví Jana.
Tepelné hospodárstvo Košice zohrieva pitnú vodu a pravidelne ju vyhodnocuje.
Na výstupe z výmenníkovej stanice má voda teplotu 55 stupňov Celzia a cirkuluje 24 hodín denne.
„Z výmenníka síce vychádza voda, čo má 55 stupňov Celzia, ale kým sa dostane ku konečnému užívateľovi, kvôli tepelným stratám už má menej stupňov. Keď je chladnejšia a stojatá voda, vtedy sa tvorí legionella,“ vysvetľuje Simko.
Najteplejšia voda pustená z vodovodu má 45 až 55 stupňov Celzia, pričom optimálne podmienky na množenie legionelly sú 35 až 45 stupňov Celzia.

Čistiť hlavice aj kohútiky
Podľa Andrejca je najmä dôležité zabrániť státiu vody.
„Zo spŕch a kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané, odporúčame odpúšťať vodu raz týždenne. Vodu sa odporúča nechať niekoľko minút tiecť, sprchové hlavice a vodovodné kohútiky treba udržiavať čisté a bez slizov, povlakov a usadenín – biofilmov."
Rozvody teplej vody v stúpačkových šachtách majú byť dostatočne izolované, aby sa neohrievala nad 25 stupňov Celzia.
„Výmena vody vo všetkých rozvodoch musí byť v úseku kratšom, ako je perióda rozmnožovania legionelly, čo sú 4 hodiny.
Pokiaľ majú občania podozrenie na legionellu v potrubiach, nech sa v prvom rade obrátia na svojho správcu, ktorý je naším zmluvným partnerom a s ktorým budeme spoločne túto situáciu riešiť,“ dodáva Andrejco.
Jana s rodinou si nemyslí, že by pri množení baktérie bola v ich prípade hlavica alebo kohútiky.
„Máme nový byt, upratujeme, aj čistíme pravidelne. To muselo byť niekde v kĺboch potrubí, ktovie kde," hovorí.
Rizikové sú pridružené chronické ochorenia
Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal za rok 2022 a 2023 24 úmrtí na legionelózu.
Z toho v 23 prípadoch išlo o legionársku chorobu, v jednom o pontiacku horúčku.
„V roku 2022 úrad evidoval celkovo 164 prípadov - 138 prípadov legionárskej choroby a 26 prípadov pontiackej horúčky – miernejšej formy ochorenia. V 2023 je to 54 prípadov legionárskej choroby a 8 prípadov pontiackej horúčky," informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
„Vo všeobecnosti platí, že najčastejšími rizikovými faktormi sú vek nad 50 rokov, pridružené ochorenia, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, chronické ochorenia pľúc, ako aj ďalšie chronické ochorenia, napríklad kardiovaskulárne ochorenia alebo imunodeficiencia,“ priblížila hovorkyňa.
História legionelly
Baktéria bola objavená v roku 1976, keď sa ňou v USA nakazilo celkom 221 ľudí, 36 z nich ochoreniu podľahlo.
Išlo o amerických legionárov, ktorí sa ako veteráni zúčastnili zrazu vo Filadelfskom hoteli Bellevue-Stratford.
Oslavy 200-ročného výročia podpísania Deklarácie nezávislosti sa tak pre mnohých skončili atypickým zápalom pľúc a horúčkou.
Baktéria sa vtedy premnožila vinou znečistenej klimatizácie hotela. V roku 1977 bola médiami pomenovaná, práve podľa amerických vojenských veteránov, ako baktéria rodu Legionella.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári