KOŠICE. Ohlásený predaj ikonickej americkej spoločnosti United States Steel Corporation (U. S. Steel) japonskému oceliarskemu gigantovi Nippon Steel Corporation (NSC) má ďalšieho veľmi vplyvného odporcu.
Stal sa ním bývalý americký prezident a pred novembrovými voľbami podľa najnovších prieskumov najhorúcejší kandidát republikánov na tento post Donald Trump.
Pred niekoľkými dňami prelomil svoje doterajšie mlčanie o avizovanej akvizícii Japoncov, keď vyhlásil, že by ju okamžite zablokoval.
Trump nadviazal na už známy odpor odborárov a niektorých amerických kongresmanov.
Významný presah tohto miliardového biznisu aj do najvyšších poschodí politiky nie je žiadnym prekvapením, lebo 122-ročná oceliarska spoločnosť bola kedysi najväčším konglomerátom na svete a patrí k historickým symbolom amerického priemyslu.
Jej budúci osud je úzko spätý i s Košicami, kde vlastní U. S. Steel jednu zo svojich fabrík, ktorá patrí ku kľúčovým slovenským zamestnávateľom.

Keď bude prezident, zablokuje to. Absolútne
U. S. Steel oznámil už 18. decembra v rozsiahlej tlačovej správe, že so štvrtým najväčším výrobcom ocele na svete uzavreli definitívnu dohodu.
Podľa nej japonský NSC ovládne americkú oceliarsku spoločnosť hotovostnou transakciou pri cene 55 amerických dolárov za akciu, čo predstavuje hodnotu vlastného imania asi 14,1 miliardy a prevzatie dlhu, takže celková predajná cena podniku dosiahne 14,9 miliardy amerických dolárov.
Trump na to reagoval prvýkrát až po mesiaci a pol v stredu po stretnutí s predstaviteľom odborového zväzu Teamsters, ktorý zastupuje pracovníkov v dopravnom priemysle a má 1,3 milióna členov.
„Okamžite by som to zablokoval. Absolútne,“ citoval prestížny spravodajský portál Politico krátku exprezidentovu repliku, čo by urobil, keby ho opäť zvolili za prezidenta.

Tím Trumpovej prezidentskej kampane pritom doteraz podľa portálu odmietal žiadosti médií o jeho vyjadrenie k predaju. Táto zdržanlivosť bola prekvapujúca vzhľadom na jeho agresívnu protekcionistickú politiku zameranú na oceliarsky priemysel a iné výrobné sektory, keď bol prezidentom.
Trump už v stredu jasne povedal, že v prípade opätovného zvolenia má v úmysle prijať ešte extrémnejšie opatrenia na obmedzenie obchodu.
„Chceme do krajiny vrátiť pracovné miesta a niekedy to dokážu clá,“ adresoval svoj apel členom Teamsters v prejave vo Washingtone.

Vyzývajú Bidena využiť všetky právomoci
„Trump odmietol presne vysvetliť, ako by mohol zablokovať predaj americkej oceliarskej spoločnosti, ak sa vráti do Bieleho domu,“ konštatoval portál Politico.
Navyše ako už aj Korzár informoval, predstavitelia U. S. Steel prezentovali v rozsiahlej decembrovej tlačovej správe očakávanie, že „transakcia bude uzavretá v druhom alebo treťom štvrťroku 2024, s výhradou schválenia akcionármi U. S. Steel, získania obvyklých regulačných súhlasov a ďalších obvyklých uzatváracích podmienok“.
Prezidentské voľby v USA však budú v novembri, teda vo štvrtom štvrťroku a novozvolený prezident by sa mal ujať funkcie až v januári.
Politico pripomína zároveň aj iných kritikov predaja medzi republikánmi i demokratmi, ktorí „vyzvali Bidenovu administratívu, aby využila všetky právomoci, ktoré má k dispozícii, aby zabránila uzavretiu dohody, pričom argumentujú, že to poškodí pracovníkov v odboroch“.
Ekonomický tím demokratického prezidenta Joea Bidena podľa portálu nedávno naznačil, že akvizíciu podrobí „serióznej kontrole“ v rámci revízie pod dohľadom Výboru pre zahraničné investície v USA, ktorý skúma transakcie zahŕňajúce zahraničné subjekty.
Členmi tohto tajného výboru sú predstavitelia ekonomických a národných bezpečnostných agentúr, aby preskúmali národné bezpečnostné riziká ohlásených zahraničných investícií do amerických firiem.

Odborári vopred varovali, že podporia iba Cliffs
Možné riziká a neistoty pri procese dotiahnutia japonskej akvizície do úspešného konca neobišlo vedenie U. S. Steel ani v decembrovej tlačovej správe.
Tie zahŕňajú okrem mnohých iných aj „schopnosť strán uskutočniť navrhovanú transakciu včas alebo vôbec, načasovanie, prijatie a podmienky všetkých požadovaných vládnych a regulačných schválení navrhovanej transakcie“.
Upozorňuje tiež na to, že jeho akcionári nemusia zlúčenie schváliť a posúdiť ho musí aj americká Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC).
Do úvahy sa berie i riziko akéhokoľvek súvisiaceho súdneho sporu. Takéto vyústenie nevylučovali zástupcovia vplyvného odborového zväzu United Steelworkers (USW) už od minulého leta, keď sa prevalilo, že spoločnosť dostala a vyhodnocuje viacero predložených nevyžiadaných ponúk od konkurentov na jej prevzatie.
Vtedy dali odborári jednoznačne najavo, že pre nich je jediným akceptovateľným kupcom iba domáci konkurent Cleveland-Cliffs. Členskú základňu USW tvorí aj 14-tisíc zamestnancov v Cliffs a 11-tisíc v U. S. Steel.
Ponuku Cliffs vo výške 7,3 miliardy dolárov však odmietol U. S. Steel ako nedostatočnú.
Spojenie amerických firiem malo mnohých podporovateľov aj preto, že v rebríčku najväčších svetových producentov ocele za rok 2022 figuroval U. S. Steel až na 27. mieste (necelých 14,5 milióna ton) a Cleveland-Cliffs na 22. mieste (16,8 milióna ton).
Práve prienik nejakej oceliarskej spoločnosti z USA do top 10 svetových producentov ocele sa spomína v médiách i argumentoch odborárov ako nezanedbateľný prínos, ak by U. S. Steel prijal ponuku od Cliffs.

Žiadajú posúdiť otázku národnej bezpečnosti
Reakcia odborárov na oznámenie, že U. S. Steel dal prednosť Japoncom, bola preto okamžitá a búrlivá.
Renomovaný britský denník Financial Times zverejnil ich vyjadrenie, že U. S. Steel ani Nippon Steel s nimi dohodu nekonzultovali.
Predstaviteľ USW David McCall povedal, že americká spoločnosť „sa rozhodla odsunúť obavy svojich oddaných zamestnancov a predať ju spoločnosti v zahraničnom vlastníctve“.
Odborový zväz „dôrazne naliehal“ na regulačné orgány, aby preskúmali dohodu a určili, či slúži záujmom národnej bezpečnosti USA a prináša výhody pracovníkom.
Medzi prvými politikmi reagoval John Fetterman, demokratický senátor za štát Pensylvánia, v ktorom sa nachádza aj mesto Pittsburgh ako sídlo U. S. Steel. Na sociálnej sieti uviedol, že sa pokúsi dohodu zablokovať.
Bolo pre neho „absolútne poburujúce“, že sa oceliarsky gigant predáva zahraničnej spoločnosti, pretože „oceľ je vždy o bezpečnosti“.

Postupne sa pridávajú ďalší kritici. Kľúčoví politici a odporcovia predaja americkej korporácie sa chopili tvrdení odborárov, že U. S. Steel nedodržal s nimi uzavretú pracovnú zmluvu, na ktorú sú naviazané i ďalšie dohody.
Už vlani v lete sa obe strany verejne sporili o výklad ustanovení zmluvy, teda či majú odbory okrem práva predložiť vlastnú ponuku na prevzatie spoločnosti aj právo veta v prípade predaja tomu subjektu, s ktorým nebudú súhlasiť.
Predstavenstvo korporácie vylúčilo, že zmluva poskytuje zástupcom zamestnancov právo vetovať predaj. Dodalo, že ak predložia ponuku, ktorú nebude považovať za nadradenú, môže sa predať inému záujemcovi.
Odborníci na pracovné právo vtedy naznačovali, že spor o výklad zmluvy by aj tak mohol vyústiť v krajnom prípade i do toho, že odborárska únia podnikne právne kroky s cieľom dočasne zablokovať akúkoľvek dohodu, ktorú neschváli.

Budú podávať sťažnosti až do konca
Odborový zväz USW v tlaku nepoľavuje. Na prelome rokov zverejnil na svojej webovej stránke obvinenie, že U. S. Steel ani Nippon Steel nekontaktovali ich pracovnú skupinu pred oznámením dohody o obchode. Označil to za porušenie „mnohých sekcií“ pracovnej zmluvy.
„USW je pripravená pokračovať v procese podávania sťažností až do jeho záveru, pretože vedenie berieme na zodpovednosť za snahu len zarobiť na predaji,“ informovali McCall a predseda vyjednávacieho výboru Mike Millsap svojich odborárskych členov v liste z 12. januára.
Kritizovali, že vedenie spoločnosti pred uzavretím dohody s Japoncami s nimi nezdieľalo informácie, ktoré by poskytli objektívny obraz o financiách Nippon Steel.
Spochybnili jeho schopnosti plniť existujúce pracovné, dôchodkové, dôchodcovské a iné zmluvy s USW, ktoré svojou platnosťou presahujú aj obdobie po predaji.
U. S. Steel reagoval, že splnil všetky svoje záväzky. Zopakoval, že Nippon Steel sa zaviazal dodržať ich bez prerušenia.
Spochybnil obvinenia odborárov o porušení zmluvy a vysvetlil, že im nemohol poskytnúť všetky informácie v čase strategického posudzovania ponúk záujemcov, lebo sa odborová organizácia rozhodla nepodpísať v takýchto prípadoch štandardnú dohodu o mlčanlivosti.
Predák McCall takúto interpretáciu vedenia oceliarov odmietol, lebo povinnosť mlčanlivosti im už aj bez toho vyplývala z dohôd o kolektívnom vyjednávaní.
Odborári oznámili, že ich podporuje aj Biden
Len dva dni po tom, ako Trump vyhlásil, že v prípade zvolenia za prezidenta by zablokoval predaj domáceho oceliarskeho giganta zahraničnému investorovi, sme natrafili na webovej stránke odborárov z USW na aktuálne vyhlásenie ich medzinárodného prezidenta McCalla pod názvom „Biden podporuje oceliarov, pretože USW pokračuje v opozícii voči navrhovanej dohode USS-Nippon“.
„Oceľ je životne dôležitá pre našu národnú bezpečnosť a kritickú infraštruktúru... Bohužiaľ, navrhovaná zmluva o predaji medzi Nippon Steel a U. S. Steel ohrozuje záujmy našich členov a našej krajiny,“ zdôraznil a ubezpečil, že pracovníci neustávajú v boji za presadenie svojich zmlúv s U. S. Steel a ochranu domáceho oceliarskeho priemyslu.
„Dnes (v piatok – pozn. red.) sme dostali osobné ubezpečenia, že prezident Joe Biden nám drží chrbát. Vždy bol priateľom amerického pracovníka a nášho odborového zväzu a sme mu vďační, že sa o túto záležitosť zaujíma,“ oznámil odborársky predák.
„Je nevyhnutné, aby sme naďalej chránili našu domácu kapacitu výroby ocele a oceňujeme neustály záväzok prezidenta oživiť naše kritické dodávateľské reťazce a prebudovať ekonomickú silu našej krajiny," dodal McCall na záver vyhlásenia.
Viaceré spravodajské portály dávajú aktuálne reakcie Trumpa a Bidena do priameho súvisu s novembrovými prezidentskými voľbami.
USW totiž združuje 850-tisíc pracovníkov zamestnaných vo viacerých oblastiach baníctva, hutníckeho, chemického, papierenského, gumárenského, sklárskeho, automobilového i energetického priemyslu spolu s rastúcim počtom pracovníkov v zdravotníctve, verejnom sektore, vysokoškolskom vzdelávaní, technológiách a službách.
Prezidentskí kandidáti sa tak podľa analytikov zrejme nechcú pripraviť o priazeň vplyvných odborov v kľúčových volebných obvodoch ako Minnesota, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin práve s ohľadom na očakávanie, že v novembri by mohlo ísť o ďalší tesný súboj o Biely dom.
Do tohto rámca zapadá aj informácia spravodajskej agentúry Bloomberg z 11. januára.
Previerka americkej národnej bezpečnosti v súvislosti s prevzatím spoločnosti U. S. Steel japonským gigantom „sa pravdepodobne neuzavrie do konca tohto roka a podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou môže trvať až do roku 2025“.
Preskúmanie Výborom pre zahraničné investície v USA (CFIUS) teda môže trvať dlhšie, ako očakávali kupujúci a predávajúci, ktorí o to sami požiadali.
Predpokladali totiž, že celý proces predaja uzavrú najneskôr v treťom štvrťroku 2024, teda ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami.
U. S. Steel možno stámilióny nedostane
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) ešte začiatkom januára oznámil, že spolu so šéfkou rezortu hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas) pocestujú do Japonska.
Dôvodom sú obavy z prepadnutia 600 miliónov eur, ktoré štát ponúkol košickému U. S. Steelu na dekarbonizáciu. Podľa Denníka E by sa ich cesta do Tokia mala konať 7. februára.
Tristo miliónov by mali oceliarne dostať z Modernizačného fondu. Ďalších tristo miliónov by malo ísť z plánu obnovy. Museli by sa však vyčerpať do druhého štvrťroka 2026, inak by tieto peniaze prepadli.
Vzhľadom na náročnosť projektu dekarbonizácie a aktuálne informácie o komplikáciách pri predaji firmy je predpoklad, že by to oceliarne nestihli.
Navyše, podľa informácií Denníka E Japonci o investíciu do elektrických pecí, ako to mal v pláne U. S. Steel, vôbec záujem nemajú.
Vláda podľa portálu zvažuje, že 300-miliónový balík z plánu obnovy preto presunie iným firmám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári