Osem rokov vedie Východoslovenskú galériu v Košiciach DOROTA KENDEROVÁ. Po rokoch na akademickej pôde Vysokej školy výtvarných umení začala riadiť prvú regionálnu galériu na Slovensku, ktoré má v zbierkach vyše 7000 diel. Počet návštevníkov v bývalom župnom dome postupne rastie, galéria sa stala populárnou pre umelcov i divákov rôznych vekových kategórií.
Kenderová, podobne ako mnohí umelci, kritizuje ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) za jej prvé kroky vo funkcii a vysvetľuje, prečo jej vyhlásenia nedávajú zmysel. V jej motívoch vidí nadbiehanie voličom a obáva sa vedenia rezortu, ktoré ohlasuje čistky.
Problém vidí aj v tom, že ministerstvo je dekády na okraji zájmu politikov, no zdôrazňuje, že kultúra sme my. Po útoku na Zámockej vyvesila galéria na znak solidarity dúhovú vlajku, za tento krok žiadali jej odvolanie.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo kultúrna obec odmietala najprv Tarabu a neskôr Šimkovičovú,
- aké kroky ministerstva kultúry jej prekážajú,
- akým spôsobom môže rezort ovládnuť prideľovanie fondov,
- kvôli čomu by mali byť výberové konania verejné,
- s akými reakciami sa stretla za vyvesenie dúhovej vlajky.
Výzvu na odstúpenie ministerky kultúry ukončili jej iniciátori s viac ako 180-tisíc podpismi. Vyzbierali sa expresne za desať dní. Ako čítate obrovský počet podpisov?
Tak, že pani ministerka svojimi výrokmi pohla nielen zástupcami kultúrnej obce, ale aj veľkou časťou spoločnosti.
Neviem, či si uvedomuje, koľko ľudí na Slovensku je naozaj kultúrnych a koľko tu je reálne konzumentov umenia. Spochybňovanie počtu podpisov je až smiešne, ale chápem, že ju prekvapilo, že otvorená výzva dostala najväčší počet hlasov v histórii portálu peticie.com. Svojimi výrokmi vyprovokovala ľudí k tomu, aby povedali, že „toto už fakt nie”.
Ešte pred zložením vlády kolovala informácia, že ministrom kultúry má byť Tomáš Taraba, to by bola výrazne iná reakcia v časti spoločnosti, ktorá výzvu podpísala?
Už vtedy vznikla prvá petícia, aby sa vôbec neuvažovalo o jeho vymenovaní. Ale kultúrna obec sa nemôže unaviť tým, že bude písať petície, kým nebude vhodný kandidát. Pri Martine Šimkovičovej sa čakalo na prvé kroky, ktoré spraví. Nakoniec, každému treba dať šancu.

Ktorý jej krok bol hlavný spúšťač? Opomeňme bizarný list českému kolegovi alebo keď z rakúskeho ministra spravila ministerku.
Prvotný spúšťač bol, keď sa ukázalo, že chce rozhodovať o tom, čo je umenie a čo nie je umenie. Postavila sa do roly arbitra vkusu a kvality. A hovorila o tom spôsobom, ako keby bolo na jej rozhodnutí, že tomuto podporu dáme, tomuto nedáme.
Napríklad, keď vytrhla dielo Andreja Dúbravského z výstavy Ne(s)pútaní v Slovenskom rozhlase, lebo vedela, že jej za pravdu dá jej voličský elektorát, že toto nie je umenie a ona si tým posilní pozíciu. Strašenie LGBTI+ komunitou a vymedzovanie sa voči nej je na Slovensku veľmi módne a politicky úspešné.
Druhá vec bola zlučovanie fondov. Na Slovensku fungujú tri fondy: Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia a Fond na podporu národnostných menšín. Bežný človek nemá šancu vedieť, ako funguje tento systém. Ministerka vyhlásila, že veľmi veľa peňazí sa dáva na LGBTI+ a že sa neopravujú pamiatky.
Je to informačná hmla, veľmi nepresná a nebezpečná a navyše vytvorila na oficiálnej facebookovej stránke ministerstva anketu, aby o tom, čo sa bude podporovať, hlasovali ľudia. Spolu so stopnutím dotácií na boj proti dezinformáciám sa to nabaľovalo, až pretiekol pohár trpezlivosti a vyšla výzva na odstúpenie.
Fondy, ktoré spomínate, boli za Mareka Maďariča nastavené tak, aby na ne nemali politici priamy vplyv. Dnes vláda uvažuje, ako to zmeniť. Akým spôsobom sa to dá a čo by to znamenalo?
Fondy majú vlastnú právnu subjektivitu, sú v podstate samostatné, nezávislé inštitúcie. Ministerka povedala, že chce mať viac členov v správnej alebo v dozornej rade. Je tam však veľmi dobre vymyslený systém voľby členov odborných komisií, ktoré rozhodujú o prideľovaní financií projektom.

Čo pani Šimkovičová vyhlasuje, že chce mať väčšiu kontrolu, o tom kam idú peniaze, zatiaľ nijakým spôsobom neovplyvňuje zloženie komisií. To by museli zmeniť ďalšie veci cez pozmeňovacie poslanecké návrhy a verím, že sa toho nebudú štítiť.
Vláda diskutuje aj o návrhu, ako bude môcť ministerstvo ľahšie odvolávať aj riaditeľov inštitúcií, ktorých nie je zriaďovateľom. Ako to vnímate?
Nie som si istá, či pani ministerka má prehľad, ako to funguje a načo má vlastne dosah.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári