Korzár logo Korzár Košice

Rekonštrukcia viazne, podnikatelia sú zúfalí. Mesto: Žiadať ušlý zisk je absurdné

Firma pracuje len nárazovo, tvrdia.

Vladislav Stanko zastupuje nespokojných podnikateľov.Vladislav Stanko zastupuje nespokojných podnikateľov. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

KOŠICE. Rekonštrukcia vstupu na verejný cintorín v Košiciach sa začala v júli 2022, mala byť hotová do roka, no stále trvá.

Spoločnosť Eurobau, ktorá prestavbu realizuje, nestihla ani tretí termín dokončenia a na vstupnom areáli stále pracuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To prekáža hlavne podnikateľom, ktorí majú svoje prevádzky pri vstupe na cintorín.

Cesta cez stavenisko, oplotenie a hluk z mechanizmov odrádzajú zákazníkov.

Sú zúfalí

„Teoreticky si ľudia mohli prísť nakúpiť, ale nemali kde zaparkovať, mali sťažený prístup do predajní. Teraz je tu už betón, ale pred dvoma mesiacmi tu ešte bolo blato. Starší ľudia s barlami a 'chodítkami' mali problém prejsť. Vypočuli sme si od ľudí všelijaké ponosy a nadávky na rekonštrukciu, ale my to ovplyvniť nevieme,“ hovorí Vladislav Stanko, majiteľ kvetinárstva Kvety Zuzka, ktoré sídli priamo pred vstupom na cintorín, a zároveň nezávislý poslanec mestskej časti Dargovských hrdinov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja som prevzal kvetinárstvo po pánovi, ktorý tu bol vyše dvadsať rokov, ale vzdal to po dvoch Dušičkách na stavenisku. Ale ostatní, čo sú tu dlhé roky, sú tiež zúfalí.“

Súvisiaci článok Už mali skončiť, ale nestíhajú ani tretí termín veľkej opravy v Košiciach Čítajte 

Chcú žiadať ušlý zisk

Stanko tvrdí, že zastupuje sedem prevádzok v okolí cintorína. Spoločne chcú osloviť mesto.

„Vedenie mesta adekvátne nerieši a nekomunikuje kritickú situáciu spojenú s nedodržaním ani tretieho termínu dokončenia rekonštrukcie. Ak naďalej nebudú komunikovať, pôjde to až na žalobu. Budeme žiadať ušlý zisk, niektorí to majú aj v desiatkach tisíc eur.“

Tempo prác stavebnej firmy Eurobau tiež nepovažuje za adekvátne.

„Robia nárazovo. Chvíľu pracujú, potom len pár ľudí, potom nikto. A tak dookola. Neviem, v čom je problém, ale predpokladám, že mesto od nich bude vyžadovať sankcie.“

SkryťVypnúť reklamu

V niektoré dni musel mať kvetinár obchod kvôli rekonštrukcii nádvoria aj zatvorený.

„Napríklad, keď pred obchodom robili dlažbu. Chceli sme mať otvorené aj cez víkend, ale keď je v sobotu tržba desať eur a mňa náklady na otvorenie v ten deň vyjdú na sto eur, tak sa mi to neoplatí. Kolega z kamenárstva vravel, že tržby im klesli aj o 45 percent.“

Majiteľka kaviarne, ktorá je tesne pri bráne cintorína, sa však k sťažnostiam nepripojí.

Tvrdí, že fungovať sa dá aj popri rekonštrukcii. Kaviareň je nájomníkom mestskej budovy.

Podelia sa aj o zisk?

Hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík sa vyjadril, že požiadavka na kompenzáciu ušlého zisku zo strany zástupcu podnikateľov je absurdná.

„Je to, akoby mesto od nich očakávalo, že sa po dokončení rekonštrukcie cintorína podelia o svoj zisk s mestom. Rekonštrukcia prebiehala v plnej prevádzke cintorína, to znamená, že nemohla mať vplyv na podnikateľskú činnosť daných subjektov,“ tvrdí Tokarčík.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnosťou a cieľom mesta je podľa hovorcu vytvárať zhotoviteľovi také podmienky, aby stavbu odovzdal mestu čo najskôr.

Ukončenie prác bude závisieť najmä od klimatických podmienok.

„Potom môžeme začať proces preberania jednotlivých objektov a kolaudácie. Je aj v záujme zhotoviteľa, aby stavbu odovzdal čo najskôr a v požadovanej kvalite, pretože mesto si za každý deň omeškania bude uplatňovať sankcie vyplývajúce zo zmluvy o dielo.“

Celková cena za dielo sa s dodatkami vyšplhala na 1,644 milióna eur.

Súvisiaci článok Aj tieto Dušičky pôjdu Košičania na cintorín cez stavenisko. Firma je v reštrukturalizácii Čítajte 

Nevyšiel ani štvrtý, odhadovaný deadline

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) ešte 10. januára 2024 odhadoval, že práce na cintoríne budú hotové do konca januára.

„Tým, že sú teploty pod nulou, sa automaticky termín dokončenia posúva o toľko dní, koľko dní je teplota pod nulou. Tipujem, že do konca mesiaca to bude hotové. Betonárske práce nemôžu robiť v mrazoch. Radšej nech je to dobre urobené, aby sme to nemuseli potom reklamovať,“ vysvetľoval primátor.

Jeho odhad nevyšiel.

Aj v stredu 7. februára bol na cintoríne čulý stavebný ruch.

Súvisiaci článok Roky zanedbávaný a prehliadaný. Najväčší slovenský cintorín sa výrazne zmení Čítajte 

„Dlhodobo upozorňujeme návštevníkov cintorína, aby neprechádzali cez stavenisko, a pri vstupe na verejný cintorín využívali vstupy zo sídliska Železníky a zo židovského cintorína. Povinnosťou zhotoviteľa je zabezpečiť stavbu a stavenisko tak, aby nedochádzalo k úrazom či zraneniam,“ dodáva Tokarčík.

Stavebná firma Eurobau, s. r. o., ktorá rekonštrukciu realizuje, je od októbra 2023 v reštrukturalizácii.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  2. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  3. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  4. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  5. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  6. Od dnes len 3 dni – exotika s BUBO s 55% zľavou
  7. Mars dosiahol ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov o 1,9 %
  8. Bratislava Design Week 2025: Internát sa mení na kreatívny hub
  1. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  2. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  3. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  4. V Malackách vybudovali čajové impérium
  5. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  6. Učebnica TATRA SCOOL priblíži deťom svet peňazí modernou formou
  7. LESY SR otvorili predajňu Lesnícke pochúťky
  8. Mars dosiahol ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov o 1,9 %
  1. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 27 173
  2. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 12 485
  3. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 9 012
  4. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu 5 055
  5. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 4 504
  6. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom 4 438
  7. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom 4 285
  8. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou 3 758
  1. Marek Brenčič: Miroslav Válek – mladý člen katolíckej moderny i komunistický funkcionár - 1. časť
  2. Otilia Horrocks: Tretina Slovenska mlčí...
  3. Ernest Klotton: Ženy
  4. Vladimír Zervan: Ficov úpadok
  5. Tomáš Kuvik: Veľká cena Azerbajdžanu 2025 – Pred štartom bitky v Baku
  6. Ivan Mlynár: Pán Peter Tkačenko, na samozvaného šerifa sa hráte vy a nie Štefan Hamran.
  7. Juraj Droppa: Malé konštrukčné chyby v školskej reforme
  8. Věra Tepličková: Malí živnostníci = veľkí daromníci
  1. Radko Mačuha: Nepríjemná správa pre Fica a Uhríka. 82 135
  2. Martin Sukupčák: Otvorený list ministrovi Blanárovi 22 258
  3. Monika Albertiová: Facka Ficovi. Slovensko sa prebúdza! 11 747
  4. Elena Antalová: Zvyšok života si nepokazím 8 515
  5. Radko Mačuha: Rusko má všetky predpoklady na dobytie Ukrajiny. 7 159
  6. Ivan Mlynár: Čurillovci sú v domácom väzení, pretože Ficovi a Šutaj Eštokovi nejde matematika. 7 122
  7. Věra Tepličková: Keby sme my vedeli... 4 952
  8. Erik Kiss: Táto krajina nie je pre nikoho 4 145
  1. Věra Tepličková: Malí živnostníci = veľkí daromníci
  2. Věra Tepličková: Ajejeje, niečo sa dejejeje
  3. Dušan Koniar: Svet podľa Fica: velebiť Dubčeka a konať ako Biľak
  4. Tupou Ceruzou: Konsolidácia
  5. Marcel Rebro: Fuminori Tsuchiko odkazuje: Arigato! Za 24 hodín máme financie na 5000 porcií
  6. Marian Nanias: Nový jadrový energoblok pre Slovensko?
  7. Radko Mačuha: Osobná skúsenosť s Róbertom Ficom.
  8. Jana Čavojská: Obed pre 500 nezlomných obyvateľov Charkiva
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu