KOŠICE. Na sociálnej sieti sa v stredu podvečer objavila informácia od obyvateľky košického Sídliska Ťahanovce Liliany.
„Všetci, ktorí bývate na uliciach Pekinská a Čínska, pokiaľ máte dlhodobo symptómy ako teplota a kašeľ, dajte si urobiť test na legionellu. Dcére ju lekár potvrdil, dva mesiace kašľala, ani antibiotiká nezabrali. Musel to riešiť pľúcny lekár.“
Jej suseda Patrícia hovorí, že aj jej dcéra má od decembra príznaky chrípky s teplotami a kašľom: „Absolvovala už všetky možné vyšetrenia a na nič sa neprišlo. Takže niečo v tom zjavne bude.“
Prípady potvrdila lekárka
František (33) z Berlínskej ulice na Ťahanovciach to s legionellou ťahá už štvrtý mesiac.
„Prvýkrát mi potvrdili legionellu v novembri. Veľa som kašľal, doktorka ma poslala na ORL (otorinolaryngológia - pozn. red.), lebo som mal problém aj s uchom, a tam mi z krvi zistili legionellu. Dostal som desaťdňové antibiotiká s tým, že ďalší test mi urobia minimálne šesť týždňov po antibiotikách. V januári som mal oveľa horšie výsledky ako v novembri. Zas som bral desaťdňové antibiotiká a čakám šesť týždňov, aby som mohol ísť na kontrolné testy. Momentálne sa cítim dobre, nič mi nie je.“
Vodu z vodovodu nedal testovať. Lekárka sa ho pýtala, či sa nechodieva niekde kúpať alebo či nepoužíva vodu z chaty, ktorú navštevujú len občas.
„Nemáme chatu, nikde som nebol. Ale je pravda, že som ráno nalačno pil teplú vodu kvôli tráveniu.“
Odkedy má legionellu, prešiel na pitie iba studenej vody.
Jemu, rovnako ako niekoľkým ďalším pacientom, Legionellu pneumophilu potvrdila z krvných testov ORL lekárka Alena Klemová.
„Bolo ich možno desať, priebežne od novembra. Legionellu testujeme pacientom, ktorí majú kašeľ dlhšie ako desať dní. Vieme zistiť, či ide o akútnu fázu ochorenia, alebo či je choroba už prekonaná. Pacienti sú z viacerých častí mesta, nielen z Ťahanoviec.“
Na čo si dať pozor
Podľa lekárky je choroba nebezpečná pre starších ľudí, ktorí o nej nevedia, a nato dostanú zápal pľúc.
Pozor by sme si podľa nej mali dať nielen na tečúcu vodu z vodovodu, ale aj na nepravidelne čistené klimatizácie, aj v aute či v obchode.
„Legionellu pneumophilu sme tu mali aj predošlé roky, nie je to žiadna novinka.“
Legionella sa môže vyskytovať v akomkoľvek druhu pitnej vody. Spôsobuje takzvanú chorobu legionárov.
Nakaziť sa ňou možno vdýchnutím. Postihuje hlavne dýchacie cesty.
Množí sa pri teplotách vody medzi 35 až 45 stupňami Celzia.

Výzva mestskej časti
Aj starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý) o výskyte legionelly vie.
„Hneď som sa spojil s riaditeľom Tepelného hospodárstva Košice. Poradil mi, nech zistím, kde všade treba odobrať vzorky vody.“
Starosta preto uverejnil výzvu obyvateľom, aby sa ozvali, ak majú vo svojom vodovodnom systéme alebo od lekára potvrdenú baktériu legionellu.
„Aby z Tepelného hospodárstva vedeli, kde na päte pri prívode teplej vody majú odobrať vzorky. Pretože ľudia si to môžu priniesť aj z iného miesta, kde boli, z plavárne, školy a podobne. Aj keď to potvrdí lekár, ešte nie je isté, kde to tá pacientka chytila. Je to všetko otvorené, ešte nevieme, kde nastal problém.“
Odber vzoriek
Konateľ Tepelného hospodárstva Košice Jaroslav Tkáč nám potvrdil, že o podozreniach vedia.
„Informácie o možných problémoch s baktériou legionella na Sídlisku Ťahanovce sa ku nám dostali iba nepriamo a neboli doteraz verifikované. Aj keď nepredpokladáme, že problémy by mohli byť na zariadeniach a rozvodoch našej spoločnosti, aktuálne sa snažíme zabezpečiť akreditovaný odber vzoriek na príslušných OST (odovzdávacie stanice tepla - pozn. red.) Sídliska Ťahanovce. Následne budeme môcť informovať o výsledkoch či o potrebných opatreniach.“
Tepelné hospodárstvo dodáva, že ak sa legionella vyskytne, dá sa zničiť krátkodobým prehriatím vody na 70 – 80 stupňov Celzia alebo dezinfekciou potrubia.
Na otázku, či neplánujú urobiť preventívny ohrev vody v celých Košiciach, zatiaľ neodpovedali.

O legionelle
Legionelly sú zodpovedné asi za 13 percent existujúcich zápalov pľúc. Inkubačná doba, teda doba medzi nakazením a prejavom prvých príznakov, je 2 - 10 dní.
Známych je doteraz 58 druhov legionell, ale patogenita pre človeka bola dokázaná len pri 30 druhoch. Najčastejším pôvodcom infekcií (80 – 90 %) sú legionelly druhu Legionella pneumophila.
Legionárska choroba sa spočiatku prejavuje celkovou slabosťou, malátnosťou a bolesťou hlavy. Ďalej nastupuje mierny, väčšinou suchý kašeľ.
V niektorých prípadoch však môže dochádzať k vykašliavaniu hlienu a v 20 percentách prípadov potom aj k vykašliavaniu krvi, čo je sprevádzané bolesťou na hrudi.
Ide v podstate o príznaky podobajúce sa zápalu pľúc vírusového typu.
U oslabenejších jedincov je priebeh ťažší a môže dôjsť aj k zvracaniu a celkovej zmätenosti.
V najťažších prípadoch zlyhávajú obličky a pečeň.
Čistiť kohútiky aj hlavice
Starosta Ihnát si myslí, že problém je hlavne pri odstavených bytoch, kde nikto nebýva, alebo v bytoch, kde sa dlhšie nikto nezdržuje.
„Zo spŕch a kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané, odporúčame odpúšťať vodu raz týždenne. Vodu sa odporúča nechať niekoľko minút tiecť, sprchové hlavice a vodovodné kohútiky treba udržiavať čisté a bez slizov, povlakov a usadenín – biofilmov," hovorí Miroslav Andrejco, námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod Tepelného hospodárstva Košice.
Rozvody vody v stúpačkových šachtách majú byť dostatočne izolované, aby sa neohrievala nad 25 stupňov Celzia.
„Výmena vody vo všetkých rozvodoch musí byť v úseku kratšom, ako je perióda rozmnožovania legionelly, čo sú štyri hodiny. Pokiaľ majú občania podozrenie na legionellu v potrubiach, nech sa v prvom rade obrátia na svojho správcu, ktorý je naším zmluvným partnerom a s ktorým budeme spoločne túto situáciu riešiť,“ dodáva Andrejco.
Baktéria bola aj v Starom Meste
Výskyt baktérie Legionella pneumophila bol potvrdený v decembri na ulici Kapitána Nálepku v Starom Meste.
Legionella sa u škôlkarky prejavila tiež teplotami a dlhotrvajúcim kašľom. Rodina si dala otestovať vodu v súkromnom laboratóriu, kde potvrdili štvornásobne zvýšenú hladinu tejto baktérie.
„Tepelné hospodárstvo vo svojich technologických zariadeniach zohrieva pitnú vodu, ktorá podlieha pravidelnému vyhodnocovaniu v rámci platnej legislatívy, ale čo je najdôležitejšie, na výstupe z výmenníkovej stanice má voda teplotu 55 stupňov Celzia a cirkuluje 24 hodín denne. Preto je vylúčené, aby k množeniu legionelly dochádzalo v potrubiach v správe Tepelného hospodárstva,“ hovorí Andrejco.
„Z výmenníka síce vychádza voda, čo má 55 stupňov Celzia, ale kým sa dostane ku konečnému užívateľovi, pre tepelná straty už má menej stupňov. Keď je chladnejšia a stojatá voda, vtedy sa tvorí legionella,“ vysvetľuje Miron Simko, vedúci energetického a údržbárskeho strediska Stavebného bytového družstva I Košice.
Najteplejšia voda pustená z vodovodu má 45 až 55 stupňov Celzia, pričom optimálne podmienky na množenie legionelly sú 35 až 45 stupňov Celzia.
Povinnosti dodávateľa vody
Úrad verejného zdravotníctva SR na naše otázky odpovedal, že dodávateľ teplej vody je povinný zabezpečiť, aby teplá voda spĺňala požiadavky zdravotnej bezpečnosti na miestach, kde vyteká z vodovodného kohútika alebo zo sprchy.
„Jednou z týchto požiadaviek je aj dodržanie zákonom určenej teploty teplej vody v intervale 50 – 55 stupňov Celzia. Povinnosť preventívneho prehrievania vody na 70 – 80 stupňov Celzia nie je v zákone ustanovená. Ide o jedno z možných nápravných opatrení (termická dezinfekcia), ktoré sa využíva pri opatreniach na elimináciu legionell v prípadoch, keď je ich prítomnosť už potvrdená.“
Za dva roky 24 úmrtí
Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal za roky 2022 a 2023 spolu 24 úmrtí na legionelózu.
Z toho v 23 prípadoch išlo o legionársku chorobu, v jednom o pontiacku horúčku.
„V roku 2022 úrad evidoval celkovo 164 prípadov - 138 prípadov legionárskej choroby a 26 prípadov pontiackej horúčky – miernejšej formy ochorenia. V 2023 je to 54 prípadov legionárskej choroby a 8 prípadov pontiackej horúčky," informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
„Vo všeobecnosti platí, že najčastejšími rizikovými faktormi sú vek nad 50 rokov, pridružené ochorenia, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, chronické ochorenia pľúc ako aj ďalšie chronické ochorenia, napríklad kardiovaskulárne ochorenia alebo imunodeficiencia,“ priblížila hovorkyňa.
História legionelly
Baktéria bola objavená v roku 1976, keď sa ňou v USA nakazilo 221 ľudí, 36 z nich ochoreniu podľahlo.
Išlo o amerických legionárov, ktorí sa ako veteráni zúčastnili zrazu vo Filadelfskom hoteli Bellevue-Stratford.
Oslavy 200-ročného výročia podpísania Deklarácie nezávislosti sa tak pre mnohých skončili atypickým zápalom pľúc a horúčkou.
Baktéria sa vtedy premnožila vinou znečistenej klimatizácie hotela.
V roku 1977 bola médiami pomenovaná, práve podľa amerických vojenských veteránov, ako baktéria rodu Legionella.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári