Korzár logo Korzár Košice

Infektológ o legionele: Nakazili sa aj v nemocniciach, problémom sú klimatizácie i fontány

Jarčuška: Epidémiu sme zatiaľ nemali.

Prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Pavol Jarčuška.Prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Pavol Jarčuška. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Dlhodobý kašeľ, teplota či bolesti svalov. Legionársku chorobu na Slovensku evidujeme už niekoľko rokov, túto zimu kvôli podnetom obyvateľov začalo Tepelné hospodárstvo Košice s testovaním pitnej vody na túto baktériu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O legionárskej chorobe pre Korzár porozprával PAVOL JARČUŠKA, prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Pokiaľ nie je v pitnej vode dokumentovaná legionela, nie je potrebné vykonať žiadne opatrenia. Nákaza z pitia vody je prakticky nemožná, nakaziť sa môžeme, iba ak sa pitná voda dostane do dýchacích ciest. Legionely sa prenášajú inhalačne. A ani prenos z človeka na človeka nie je možný,“ hovorí infektológ Jarčuška.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to legionárska choroba?

Legionelóza je ochorenie, ktoré je vyvolané legionelou, najčastejšie Legionellou pneumophila. Je to baktéria, ktorá na rozdiel od pneumokokov alebo hemofilov žije vo vnútri bunky. Vnútrobunkový životný cyklus majú aj iné baktérie - napríklad chlamýdie.

Rentgenologický a ultrazvukový obraz zápalu pľúc, ktorý vyvoláva Legionella pneumophila, je odlišný od zápalu pľúc, ktorý vyvoláva najčastejší pôvodca, ktorým sú pneumokoky.

Legionelová pneumónia sa skôr podobá na chrípkovú alebo chlamýdiovú pneumóniu a veľmi dobre sa dá dokumentovať na ultrazvuku pľúc. Navyše, legionely sa nedajú štandardne kultivovať na bežnom kultivačnom médiu, pri vyšetrení výterov alebo spúta (vykašľaný hlien - pozn. red.) ich pri štandardnom výtere nezistíme.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Chorobu legionárov hlásia už aj z ďalších častí mesta. Spôsobuje kašeľ a horúčky Čítajte 

Dá sa legionela zistiť iba z krvi?

Dá sa zistiť viacerými spôsobmi. Najviac sa využíva antigénový test z moču. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura máme aj PCR možnosti diagnostiky z výteru, spúta alebo bronchoalveolárnej laváže (výplach - pozn. red.). Zistiť sa dajú aj protilátky v krvi.

Dá sa kúpiť test na legionelu aj z lekárne?

Nie. Test robí mikrobiologické laboratórium.

Pacientovi môže test na legionelu urobiť všeobecný lekár, pediater alebo infektológ či ORL doktor a kto ešte?

Teoreticky môže materiál na vyšetrenie na dôkaz legionely odobrať akýkoľvek lekár, ak má pacient klinické príznaky legionelózy alebo pontiackej horúčky alebo pozitívnu epidemiologickú anamnézu. Záleží od toho, aké laboratórium využíva a akú metodiku na dôkaz legionel laboratórium používa.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na charakter infekcie a skúsenosti je však lepšie, ak je takýto pacient manažovaný na infektologickom alebo pneumologickom pracovisku. Na našej klinike vyšetrujeme legionely každému pacientovi so zápalom pľúc, každému pacientovi so závažným celkovým stavom. Využívame PCR metodiku a dôkaz antigénu v moči.

Ako legionársku chorobu odlíšime od iného druhu kašľa? V čom je iná?

Pacient, ktorý je infikovaný legionelou, má celé spektrum príznakov, môže mať aj ľahšiu formu podobnú chrípke s bolesťami hlavy, kĺbov a svalov (pontiacku horúčku) aj ťažšiu formu – legionársku chorobu, čo je zápal pľúc. Často so závažným priebehom. Prítomné sú aj mimopľúcne prejavy legionelózy.

Je rozdiel aj v tom, že kašeľ pri legionelóze je dlhodobý?

Nemusí to byť. Dlhotrvajúci kašeľ je väčšinou u pacientov, ktorí majú zmeny pľúcneho tkaniva po prekonaní ťažšej formy zápalu pľúc. Ochorenie môže nastúpiť veľmi rýchlo s ťažkou pneumóniou a celkovou zmätenosťou. Môže dôjsť aj k zlyhávaniu orgánov.

Závažný priebeh však majú väčšinou ľudia s oslabenou imunitou. Niekto, kto je buď krehký senior, polymorbídny pacient, kardiak, onkologický pacient alebo pacient s deficitom imunity.

Nehovoriac o tom, že legionelóza je aj nemocničná nákaza. Boli popisované prípady, keď sa ňou nakazili pacienti na jednotke intenzívnej starostlivosti z klimatizácie. U týchto pacientov má infekcia väčšinou veľmi závažný priebeh, často s fatálnym koncom. Našťastie, u nás sa to zatiaľ nestalo.

Súvisiaci článok Chcú ušetriť, znižujú teplotu vody. Je to ideálne pre množenie baktérií, hovorí hygienik Čítajte 

Máte túto zimu na oddelení veľa ľudí s legionelózou?

Ide iba o ojedinelé prípady. Pritom každého pacienta so zápalom pľúc u nás vyšetrujeme aj na prítomnosť legionely.

Ostatní s legionárskou chorobou sú možno evidovaní v ambulanciách iných lekárov...

V mesiaci január, ak mám presné informácie, boli v Košickom kraji hlásené iba dva prípady legionelózy, z toho jedna importovaná. Možno pacienti v ambulanciách lekárov neboli hlásení.

Záleží od toho, ako je legionela diagnostikovaná. Keď k nám príde pacient s respiračnou infekciou, môžeme využiť tzv. multiplexovú PCR, vďaka ktorej vieme zistiť všetky hlavné patogény infekcií dýchacích ciest. Covid, chrípku, RS vírusy, pneumokoky, chlamýdie, mykoplazmy, niektoré vírusy a, samozrejme, aj legionelu.

Súvisiaci článok Dcéra mala horúčky, kašľala. Rozbory vody ukázali baktériu vinnú za chorobu legionárov Čítajte 

Bola v minulých rokoch legionelóza v Košiciach zistená častejšie alebo menej často?

Stále to boli ojedinelé prípady. Nikdy to neprerástlo do epidémie. Skôr príde s legionelózou niekto, kto sa vráti z letnej dovolenky, kde sa najčastejšie nakazí z klimatizácie, ktorá je chladená vodou.

Lebo z klimatizácie sa výduchmi môže šíriť aerosol, v ktorom sú legionely. Údržba klimatizácie sa v mnohých krajinách na svete nerobí tak dôkladne, ako sa má robiť.

Ako je to v slovenských obchodoch a nákupných centrách?

Neviem o tom, že by sme mali epidémiu legionelózy v obchodnom centre alebo vo veľkej administratívnej budove. Častým zdrojom legionel sú fontány.

Jedna z najväčších epidémií legionelózy bola v Holandsku, kde sa ľudia nakazili na výstave kvetov vdýchnutím aerosolu z fontán, pri polievaní kvetov rozprašovaním, pričom v zásobníku vody bola identifikovaná rovnaká legionela ako u pacientov.

Najlepšie sa legionelám darí vo vodných nádržiach a v chladiacich vežiach.

Aj objavenie legionely v roku 1976 sa spája so znečistenou klimatizáciou hotela, kde americkí legionári oslavovali výročie podpísania Deklarácie nezávislosti.

Súvisiaci článok Riziková kuchyňa a kúpeľňa: Nepremyslené šetrenie môže spôsobiť aj ťažký zápal pľúc Čítajte 

Ktoré antibiotiká zaberajú na legionelu?

Antibiotiká musia preniknúť do vnútra buniek, kde sa legionely nachádzajú. Makrolidy, azitromycín a klaritromycín sú liekmi prvej voľby. Použiť možno aj fluorované chinolóny.

Dôležité je začať liečbu čo najskôr, preto sú tieto antibiotiká zahrnuté v liečebných protokoloch na liečbu komunitnej pneumónie a používame ich väčšinou skôr, ako legionelu dokumentujeme.

Súčasťou komplexnej liečby je však aj podávanie kyslíka, kortikoidov, liečiv na ovplyvnenie takzvanej cytokínovej búrky...

Dá sa legionelóza preliečiť aj bez antibiotík?

Môže existovať časť pacientov, ktorí prídu do kontaktu s legionelou, majú nejaký mikrobiologický nález, ktorý potvrdzuje prítomnosť legionely, majú minimálne klinické príznaky a dostanú sa z toho sami aj bez antiinfekčnej liečby.

Ale na druhej strane, ak dokumentujeme infekciu legionelou, liečime ju vyššie uvedenými antibiotikami.

Zomrel u vás už niekto na legionelózu?

Áno, išlo o polymorbídneho pacienta, legionelóza nebola jediným ochorením, ktorým pacient trpel.

Ako sa má človek doma preventívne kúpať alebo používať vodu na pitie, ak má podozrenie, že legionelu má z vodovodného kohútika?

Pokiaľ nie je v pitnej vode dokumentovaná legionela, nie je potrebné vykonať žiadne opatrenia. Nákaza z pitia vody je prakticky nemožná, nakaziť sa môžeme, iba ak sa pitná voda dostane do dýchacích ciest.

Legionely sa prenášajú inhalačne. A ani prenos z človeka na človeka nie je možný.

Takže vdýchnutím aerosolu pri sprchovaní to bude väčšie riziko?

Teoreticky takto môže dôjsť k nákaze, ale ja som takto infikovaného pacienta ešte nevidel.

Limit baktérie legionely vo vode je do tisíc KTJ/1 000ml (kolóniu tvoriaca jednotka na tisíc mililitrov), v košickom byte v Starom Meste bola v decembri nameraná hodnota 4 200. To už je problém, nie?

U väčšiny nákaz spojených s epidémiou bola táto hodnota vyššia. Vo vyhláške ministerstva zdravotníctva sa však píše, že ak existuje podozrenie na prenosné ochorenie, ktoré súvisí s baktériami rodu Legionella alebo sa zistí vodou prenosné ochorenie, ktoré súvisí s baktériami rodu Legionella, opatrenia na zmiernenie rizík alebo na odstránenie rizík, ktoré vyplývajú z domových rozvodných systémov, sa vykonávajú aj pri zistení nižších hodnôt, ako je limitná hodnota baktérií rodu Legionella.

Pacienti s legionelovou infekciou sú skôr deti, dôchodcovia alebo ľudia v produktívnom veku?

Nakaziť sa môžu všetci. Ale vážnejšie klinické prejavy majú väčšinou starší ľudia a ľudia so zníženou imunitou.

Práve pri deťoch sa hovorí, že chytia všetko, čo prejde okolo, lebo ešte nemajú dobrú imunitu.

Z prípadov legionelózy a pontiackej horúčky, ktoré boli hlásené v minulých rokoch, tvoria deti malú časť.

Drvivá väčšina našej populácie neprišla do kontaktu s legionelou, nemá teda vytvorené protilátky. Tie navyše chránia iba krátkodobo.

Je to dané aj tým, že na Slovensku sme v minulom storočí existovali prakticky bez klimatizácie, takže šanca získať legionelózu bola veľmi malá.

Rozhovory Korzára

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 404
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 296
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 896
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 289
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 177
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 617
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 299
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  5. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 33 469
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 966
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 543
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 040
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 916
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 154
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 753
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 463
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  5. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 33 469
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 966
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 543
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 040
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 916
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 154
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 753
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 463
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu