Dlhodobý kašeľ, teplota či bolesti svalov. Legionársku chorobu na Slovensku evidujeme už niekoľko rokov, túto zimu kvôli podnetom obyvateľov začalo Tepelné hospodárstvo Košice s testovaním pitnej vody na túto baktériu.
O legionárskej chorobe pre Korzár porozprával PAVOL JARČUŠKA, prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
„Pokiaľ nie je v pitnej vode dokumentovaná legionela, nie je potrebné vykonať žiadne opatrenia. Nákaza z pitia vody je prakticky nemožná, nakaziť sa môžeme, iba ak sa pitná voda dostane do dýchacích ciest. Legionely sa prenášajú inhalačne. A ani prenos z človeka na človeka nie je možný,“ hovorí infektológ Jarčuška.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako rozlíšiť legionársku chorobu od iného kašľa,
- kto najčastejšie trpí vážnejšou formou,
- či sa treba obávať sprchovania pri podozrení na legionelózu,
- koľko ľudí v posledných rokoch v Košiciach na to zomrelo.
Čo je to legionárska choroba?
Legionelóza je ochorenie, ktoré je vyvolané legionelou, najčastejšie Legionellou pneumophila. Je to baktéria, ktorá na rozdiel od pneumokokov alebo hemofilov žije vo vnútri bunky. Vnútrobunkový životný cyklus majú aj iné baktérie - napríklad chlamýdie.
Rentgenologický a ultrazvukový obraz zápalu pľúc, ktorý vyvoláva Legionella pneumophila, je odlišný od zápalu pľúc, ktorý vyvoláva najčastejší pôvodca, ktorým sú pneumokoky.
Legionelová pneumónia sa skôr podobá na chrípkovú alebo chlamýdiovú pneumóniu a veľmi dobre sa dá dokumentovať na ultrazvuku pľúc. Navyše, legionely sa nedajú štandardne kultivovať na bežnom kultivačnom médiu, pri vyšetrení výterov alebo spúta (vykašľaný hlien - pozn. red.) ich pri štandardnom výtere nezistíme.

Dá sa legionela zistiť iba z krvi?
Dá sa zistiť viacerými spôsobmi. Najviac sa využíva antigénový test z moču. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura máme aj PCR možnosti diagnostiky z výteru, spúta alebo bronchoalveolárnej laváže (výplach - pozn. red.). Zistiť sa dajú aj protilátky v krvi.
Dá sa kúpiť test na legionelu aj z lekárne?
Nie. Test robí mikrobiologické laboratórium.
Pacientovi môže test na legionelu urobiť všeobecný lekár, pediater alebo infektológ či ORL doktor a kto ešte?
Teoreticky môže materiál na vyšetrenie na dôkaz legionely odobrať akýkoľvek lekár, ak má pacient klinické príznaky legionelózy alebo pontiackej horúčky alebo pozitívnu epidemiologickú anamnézu. Záleží od toho, aké laboratórium využíva a akú metodiku na dôkaz legionel laboratórium používa.
Vzhľadom na charakter infekcie a skúsenosti je však lepšie, ak je takýto pacient manažovaný na infektologickom alebo pneumologickom pracovisku. Na našej klinike vyšetrujeme legionely každému pacientovi so zápalom pľúc, každému pacientovi so závažným celkovým stavom. Využívame PCR metodiku a dôkaz antigénu v moči.
Ako legionársku chorobu odlíšime od iného druhu kašľa? V čom je iná?
Pacient, ktorý je infikovaný legionelou, má celé spektrum príznakov, môže mať aj ľahšiu formu podobnú chrípke s bolesťami hlavy, kĺbov a svalov (pontiacku horúčku) aj ťažšiu formu – legionársku chorobu, čo je zápal pľúc. Často so závažným priebehom. Prítomné sú aj mimopľúcne prejavy legionelózy.
Je rozdiel aj v tom, že kašeľ pri legionelóze je dlhodobý?
Nemusí to byť. Dlhotrvajúci kašeľ je väčšinou u pacientov, ktorí majú zmeny pľúcneho tkaniva po prekonaní ťažšej formy zápalu pľúc. Ochorenie môže nastúpiť veľmi rýchlo s ťažkou pneumóniou a celkovou zmätenosťou. Môže dôjsť aj k zlyhávaniu orgánov.
Závažný priebeh však majú väčšinou ľudia s oslabenou imunitou. Niekto, kto je buď krehký senior, polymorbídny pacient, kardiak, onkologický pacient alebo pacient s deficitom imunity.
Nehovoriac o tom, že legionelóza je aj nemocničná nákaza. Boli popisované prípady, keď sa ňou nakazili pacienti na jednotke intenzívnej starostlivosti z klimatizácie. U týchto pacientov má infekcia väčšinou veľmi závažný priebeh, často s fatálnym koncom. Našťastie, u nás sa to zatiaľ nestalo.

Máte túto zimu na oddelení veľa ľudí s legionelózou?
Ide iba o ojedinelé prípady. Pritom každého pacienta so zápalom pľúc u nás vyšetrujeme aj na prítomnosť legionely.
Ostatní s legionárskou chorobou sú možno evidovaní v ambulanciách iných lekárov...
V mesiaci január, ak mám presné informácie, boli v Košickom kraji hlásené iba dva prípady legionelózy, z toho jedna importovaná. Možno pacienti v ambulanciách lekárov neboli hlásení.
Záleží od toho, ako je legionela diagnostikovaná. Keď k nám príde pacient s respiračnou infekciou, môžeme využiť tzv. multiplexovú PCR, vďaka ktorej vieme zistiť všetky hlavné patogény infekcií dýchacích ciest. Covid, chrípku, RS vírusy, pneumokoky, chlamýdie, mykoplazmy, niektoré vírusy a, samozrejme, aj legionelu.

Bola v minulých rokoch legionelóza v Košiciach zistená častejšie alebo menej často?
Stále to boli ojedinelé prípady. Nikdy to neprerástlo do epidémie. Skôr príde s legionelózou niekto, kto sa vráti z letnej dovolenky, kde sa najčastejšie nakazí z klimatizácie, ktorá je chladená vodou.
Lebo z klimatizácie sa výduchmi môže šíriť aerosol, v ktorom sú legionely. Údržba klimatizácie sa v mnohých krajinách na svete nerobí tak dôkladne, ako sa má robiť.
Ako je to v slovenských obchodoch a nákupných centrách?
Neviem o tom, že by sme mali epidémiu legionelózy v obchodnom centre alebo vo veľkej administratívnej budove. Častým zdrojom legionel sú fontány.
Jedna z najväčších epidémií legionelózy bola v Holandsku, kde sa ľudia nakazili na výstave kvetov vdýchnutím aerosolu z fontán, pri polievaní kvetov rozprašovaním, pričom v zásobníku vody bola identifikovaná rovnaká legionela ako u pacientov.
Najlepšie sa legionelám darí vo vodných nádržiach a v chladiacich vežiach.
Aj objavenie legionely v roku 1976 sa spája so znečistenou klimatizáciou hotela, kde americkí legionári oslavovali výročie podpísania Deklarácie nezávislosti.

Ktoré antibiotiká zaberajú na legionelu?
Antibiotiká musia preniknúť do vnútra buniek, kde sa legionely nachádzajú. Makrolidy, azitromycín a klaritromycín sú liekmi prvej voľby. Použiť možno aj fluorované chinolóny.
Dôležité je začať liečbu čo najskôr, preto sú tieto antibiotiká zahrnuté v liečebných protokoloch na liečbu komunitnej pneumónie a používame ich väčšinou skôr, ako legionelu dokumentujeme.
Súčasťou komplexnej liečby je však aj podávanie kyslíka, kortikoidov, liečiv na ovplyvnenie takzvanej cytokínovej búrky...
Dá sa legionelóza preliečiť aj bez antibiotík?
Môže existovať časť pacientov, ktorí prídu do kontaktu s legionelou, majú nejaký mikrobiologický nález, ktorý potvrdzuje prítomnosť legionely, majú minimálne klinické príznaky a dostanú sa z toho sami aj bez antiinfekčnej liečby.
Ale na druhej strane, ak dokumentujeme infekciu legionelou, liečime ju vyššie uvedenými antibiotikami.
Zomrel u vás už niekto na legionelózu?
Áno, išlo o polymorbídneho pacienta, legionelóza nebola jediným ochorením, ktorým pacient trpel.
Ako sa má človek doma preventívne kúpať alebo používať vodu na pitie, ak má podozrenie, že legionelu má z vodovodného kohútika?
Pokiaľ nie je v pitnej vode dokumentovaná legionela, nie je potrebné vykonať žiadne opatrenia. Nákaza z pitia vody je prakticky nemožná, nakaziť sa môžeme, iba ak sa pitná voda dostane do dýchacích ciest.
Legionely sa prenášajú inhalačne. A ani prenos z človeka na človeka nie je možný.
Takže vdýchnutím aerosolu pri sprchovaní to bude väčšie riziko?
Teoreticky takto môže dôjsť k nákaze, ale ja som takto infikovaného pacienta ešte nevidel.
Limit baktérie legionely vo vode je do tisíc KTJ/1 000ml (kolóniu tvoriaca jednotka na tisíc mililitrov), v košickom byte v Starom Meste bola v decembri nameraná hodnota 4 200. To už je problém, nie?
U väčšiny nákaz spojených s epidémiou bola táto hodnota vyššia. Vo vyhláške ministerstva zdravotníctva sa však píše, že ak existuje podozrenie na prenosné ochorenie, ktoré súvisí s baktériami rodu Legionella alebo sa zistí vodou prenosné ochorenie, ktoré súvisí s baktériami rodu Legionella, opatrenia na zmiernenie rizík alebo na odstránenie rizík, ktoré vyplývajú z domových rozvodných systémov, sa vykonávajú aj pri zistení nižších hodnôt, ako je limitná hodnota baktérií rodu Legionella.
Pacienti s legionelovou infekciou sú skôr deti, dôchodcovia alebo ľudia v produktívnom veku?
Nakaziť sa môžu všetci. Ale vážnejšie klinické prejavy majú väčšinou starší ľudia a ľudia so zníženou imunitou.
Práve pri deťoch sa hovorí, že chytia všetko, čo prejde okolo, lebo ešte nemajú dobrú imunitu.
Z prípadov legionelózy a pontiackej horúčky, ktoré boli hlásené v minulých rokoch, tvoria deti malú časť.
Drvivá väčšina našej populácie neprišla do kontaktu s legionelou, nemá teda vytvorené protilátky. Tie navyše chránia iba krátkodobo.
Je to dané aj tým, že na Slovensku sme v minulom storočí existovali prakticky bez klimatizácie, takže šanca získať legionelózu bola veľmi malá.
Aktuálna situácia v Košiciach
Košický mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO_ mal na stredu naplánovaný odber troch vzoriek z technologických zariadení na Sídlisku Ťahanovce.
TEHO v súčasnosti eviduje jeden prípad výskytu legionely, o ktorom sa od správcu objektu na Kuzmányho sídlisku dozvedeli ešte koncom minulého roka. Všetky vzorky odobrané z piatich miest okruhu výmenníkovej stanice, z ktorej je zásobovaný byt s výskytom baktérie, boli negatívne.
Košickí regionálni hygienici tiež aktuálnu situáciu riešia. Vedúca oddelenia hygieny pitnej vody a vody na kúpanie Ivana Miková uviedla, že dodávateľa teplej vody vyzvali, aby predložil výsledky rozboru zo Sídliska Ťahanovce.
Vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach Veronika Tarkovská potvrdila, že od začiatku minulého roka evidujú k utorku v Košiciach päť sporadických prípadov legionelózy bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura ani Detská fakultná nemocnica v Košiciach v súčasnosti neevidujú pacientov hospitalizovaných s týmto ochorením.
(tasr)
Tepelné hospodárstvo o cirkulácii vody
Teplú úžitkovú vodu do vodovodov v Košiciach dodáva Tepelné hospodárstvo Košice. V zmysle vyhlášky je dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody dodávateľ povinný dodávať denne od 04:00 h. do 23:00 h., ak sa s odberateľom nedohodnú inak.
„Dodávku teplej vody prerušujeme iba na niektorých okruhoch výmenníkových staníc v meste aj to maximálne na dve hodiny,“ hovorí Miroslav Andrejco, námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod Tepelného hospodárstva Košice.
Legionella sa začína množiť až pri prerušenej cirkulácii trvajúcej dlhšie ako 4 hodiny, resp. za predpokladu, že sa celý objem vody nepretočí v časovom intervale 48 hodín.
„Za tento čas my ten objem vody pretočíme niekoľkokrát," vraví.
Prerušovanie dodávky sa vykonáva z dôvodu znižovania tepelných strát pri minimálnom odbere teplej úžitkovej vody.
Kvôli podozreniam z prítomnosti baktérie v týchto dňoch Tepelné hospodárstvo zabezpečuje akreditovaný odber vzoriek na Sídlisku Ťahanovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári