KOŠICE, MICHALOVCE, ROŽŇAVA, SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Približne tritisíc Košičanov sa zišlo v stredu večer na Dolnej bráne.
Protivládne protesty vystriedala spomienka na šieste výročie chladnokrvnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Zmenila sa aj atmosféra, namiesto hnevu prevládal v dave smútok a ľútosť aj smerom k pozostalým rodičom.
Pri pamätníku pred knižnicou horelo množstvo sviečok, starší pán doniesol biele ruže. Výtvarník Peter Kalmus prišiel s čiernou zástavou.
Volanie po súcite a dialógu
Básnik Tomáš Straka má strach, že sa od tragédie nič nezmenilo.
„Vládne nám rovnaká, ak nie horšia vláda ako v roku 2018, a my tu opäť stojíme a opäť bojujeme za základné ľudské práva. Čo sa zmenilo od vraždy Jána a Martiny? Vypukol covid a vojna, v Bratislave opäť vraždil neonacista, a smrť Juraja a Matúša nám priniesla okrem vlny solidarity aj obrovskú vlnu homofóbie a nenávisti.“
Ničí ho predstava, že bohatí a mocní v tejto krajine si vždy mysleli, že Slovensko vlastnia.
„Ján Kuciak sa narodil v rovnakom roku ako ja, cítim povinnosť konať už len kvôli jeho očiam, rovnako cítim pohľady Jana Palacha, Michala Levčíka, Jana Patočku či Marcela Strýka. Pohľady tých, ktorí zomreli v boji za slobodu a demokraciu.“
Ľudí na košickom námestí poprosil, aby nestrácali odvahu, nádej a najmä súcit. „Donúťme mocných k dialógu, ak sa s nami nemienia baviť slušne a normálne, a pokúsme sa spolu vytvoriť krajinu, o akej snívali Ján a Martina.“

Pellegriniho označila za spolupáchateľa
Študentka Ekonomickej fakulty Technickej univerzity Scarlett Langová má 23 rokov, politiku vníma od detstva.
„Vyrástla som v krajine, ktorej väčšinu času vládol Fico. Nežila som v komunizme, nezažila som Nežnú revolúciu, ani 90. roky. Mám však pocit, že to, čo sa deje dnes, je porovnateľné, ak nie horšie.“
Vládnym politikom odkázala, že nie sú majiteľmi tejto krajiny.
„Ani zďaleka vás nevolilo toľko ľudí, aby ste mali právo deštruovať tento štát od základov. Vy ste predsa naši zamestnanci, my vás platíme, a vy máte vykonávať prácu v prospech stability a istoty pre nás všetkých. Nielen pre tých vašich vyvolených. Práve touto nenávistnou rétorikou ste dopustili, aby bol v našej krajine zavraždený novinár a jeho snúbenica.“
Peter Pellegrini (Hlas) je podľa študentky opitý víziou, že bude prezidentom. „Ste spolupáchateľom tohto celého šialenstva, ktoré sa tu roky dialo, a práve vy ste príčina toho, že ten valec sa nezastavil, ale naštartoval na plné obrátky.“
Ľudia skandovali: „Hanba, hanba."

Dittel: Vládnu nám najhorší z nás
Langová kritizovala aj vládnu brožúru s názvom Únos spravodlivosti.
„To myslíte vážne? Je to autobiografický príbeh, že áno? Vy, čo ste uniesli tento štát, obeťami nazývate Tibora Gašpara, Norberta Bödora, Miroslava Výboha, Jozefa Brhela, Jaroslava Haščáka. Ale to ste teda na veľkom omyle, obeťami sú Ján Kuciak, Martina Kušnírová, ale aj Matúš a Juraj zavraždení na Zámockej.“
Ján a Martina chceli podľa nej len žiť v slušnej krajine. „Pán a pani Kuciakovci, pani Kušnírová, je mi to ľúto, prepáčte, že sme dovolili, aby nám aj naďalej vládlo to šialené zlo, ktoré vás pripravilo o deti. Nie ste v tom sami,“ dodala.
Aj riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel myslí na rodičov zavraždených snúbencov.
„Znova a znova musia do posledného detailu počúvať, ako boli ich deti zavraždené, a je mi z toho veľmi ťažko. Šesť rokov trvá vyšetriť jeden z najhorších zločinov, všetci vieme, že musel zomrieť pre prácu.“
Hnevá sa na predstaviteľov vlády. „Vládnu nám tí najhorší z nás, trojkári, štvorkári, ktorí doteraz nič nedokázali. Jediné, čo dokážu, je slúžiť zlu, odstavili policajtov a šikanujú ich rodiny. Robert Fico opakovane útočí na mimovládne organizácie a blúzni o úlohe mimovládok.“

Pomýlení roztlieskavači
Organizátor protestu Ján Gálik si myslí, že vláda sa bojí plných námestí.
„Podarilo sa nám zbaviť tých najhorších a podarí sa nám to zas. Som presvedčený, že ak sa Pellegrini stane prezidentom, Fico sa stane predsedom Ústavného súdu. "
V dave niekto skandoval Ivan Korčok za prezidenta, organizátori z pódia zdôraznili, že protest nie je politický a odporúčania voliť nedávajú.
Novinár Dušan Karolyi pripomenul, ako sa ľudia pred šiestimi rokmi schádzali na zhromaždeniach Za slušné Slovensko.
„Nechcelo sa nám veriť, že žijeme v krajine, kde sa vražia kritickí novinári, ale obávam sa, že teraz je to ešte horšie. Vtedy nás do stoky ťahala skorumpovaná vládna garnitúra, ale padla, pretože sa proti nej postavili ľudia. Teraz sú pri moci architekti vražednej atmosféry.“
Zásadnú zmenu však vidí v tom, že Slovensko do stoky ťahajú nielen oni, ale aj množstvo ľudí, ktorí im nadšene tlieskajú.

Absurdita ako každodenná norma
Pred rokom by sme si podľa neho nevedeli predstaviť, že pytliak bude šéfom Tatranského národného parku, že priebeh pandémie bude vyšetrovať popierač pandémie.
„A že dvojica, ktorá vo svojej akože televízii pácha atentát na objektívnu žurnalistiku, nám ukáže, ako má vyzerať verejnoprávna RTVS. Že obvinení si budú písať nový Trestný zákon, aby sami sebe bez hanby pridelili de facto hromadnú amnestiu.“ Pred rokom by sa nám podľa Karolyiho zdal takýto scenár absurdný.
„Klopali by sme si na čelo, že neexistuje taká šibnutá krajina, v ktorej by to bolo možné, ale dnes v tom reálne žijeme. Musíme si zvykať, že súčasťou našej každodennosti je absurdita. Ale pozor, toto už nie je trápnosť na okraji spoločnosti, ktorú môžete kedykoľvek ignorovať. To už je štát, sú to štátne orgány a naši lídri. To už my sme tu na smiech, lebo túto absurditu si platíme z našich daní.“
Študenti v Michalovciach: Máme toho dosť
Pietna spomienka a zároveň protest proti rozvratu právneho štátu na Slovensku sa uskutočnila v stredu od 18. hodiny aj pri veľkej tribúne na Námestí osloboditeľov v Michalovciach. Prišlo okolo 150 ľudí.
Prítomní poukázali na to, že sú proti rozvratu právneho štátu, ktorý predstavujú vládna novela Trestného zákona a rôzne personálne nominácie na najdôležitejšie štátne funkcie.
„Chceme, aby v tejto krajine konečne ťahali slušní a poctiví ľudia za dlhší koniec povrazu," uviedli organizátori z občianskeho združenia Nové Michalovce.
Učiteľ Miroslav Sopko prečítal list od rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred davom vystúpili aj lekárka Katarína Varechová, folklorista Dušan Plichta či aktivista a novinár Marek Boka.
Právo sa mení, aby chránilo páchateľa
Po šiestich rokov od vraždy vieme len to, kto stlačil kohútik, pripomenula Varechová.
Nechcela fabulovať, čo by Ján Kuciak povedal či nepovedal na dnešnú situáciu. Protiví sa jej to, no pripomenula, že po sebe zanechal dosť myšlienok, ktoré stojí za to si pripomenúť.
„Až mrazivo presne opisujú aj dnešok. V roku 2017 v rozhovore pre svoju alma mater povedal, že sa mu občas zdá byť absurdné, čo všetko je ešte stále na Slovensku možné. Vravel, že niektoré veci ho prekvapujú, aj keď ich tušil. To jeho prekvapenie možno zažívame viacerí, akurát že sa už teraz, po jeho vražde a po tom, čo sa právo v tomto štáte mení tak, aby chránilo páchateľa, nie obeť, do toho už mieša aj strach,“ znelo z úst lekárky.
Chcú budúcnosť
Ľuďom sa prihovorili aj študenti. Zdôraznili, že prišli, aby si aj takto spomenuli na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.
„Jánova práca nám pripomína, že sloboda slova je najväčším darom, ktorý máme. No dnes, keď sa naši politici odmietajú vyjadrovať médiám a dokonca sa vyhrážajú novinárom a moderátorom, je táto sloboda ohrozená,“ zaznelo od študentov.
Dodali, že mladí ľudia vidia, ako sa krajina topí v korupcii, nekompetentnosti a minulosti.
Namiesto toho, aby sa politici starali o ľudí a štát, sú zaneprázdnení skracovaním premlčacích dôb za ekonomické a majetkové trestné činy. Pričom oni boli tí, ktorí sľubovali lepší život pre obyčajných ľudí.
„Prečo by sme mali tolerovať systém, ktorý chráni tých, čo sa snažia obísť zákon? A potom my mladí dostávame otázku, prečo odtiaľto odchádzame. Jednoducho preto, že tento štát stráca budúcnosť. Ako tu vôbec môže byť nejaká prosperita a rozvoj, keď nedokážeme spojiť Bratislavu a Košice diaľnicou?“
Je podľa nich čas, aby sme vstali a povedali dosť. Nechcú byť generáciou, ktorá bude platiť za chyby svojich predchodcov.
„Chceme zmenu, spravodlivosť a hlavne budúcnosť,“ dodali študenti.
V Rožňave sa spomínala kastrácia. Krajiny
Zhromaždenie v Rožňave zorganizovali aktivisti z iniciatívy Za slušné Slovensko spolu s Kultúrno-kreatívnym centrom Kláštor.
Čítali sa úryvky z knihy Laury Kellö Kalinskej, ktorá v nej dokumentuje vraždu Jána a Martiny i jej vyšetrovanie.
Zhruba stovke prítomných sa prihovoril aj Rado Kovács z tamojšieho kultúrno-kreatívneho centra. Podľa neho ľudí vyhnala opäť do ulíc zodpovednosť pred sebou i pred blízkymi.
„Milujeme svoje deti, priateľov, rodičov, vnúčatá – a chceme ostať žiť v tejto krajine. A tak sme tu. Lebo nám ju kastrujú, ničia, devastujú právny štát a západnú podobu demokracie,“ povedal Kovács.
Pripomenul, že pred šiestimi rokmi vyhasli dva ľudské životy, lebo sa ocitli príliš blízko organizovaného zločinu prepojeného s vtedajšou vládnou mocou.
Kovács: Chcú, aby sme stiahli chvosty
Napriek tomu, že sa toho odvtedy veľa udialo, čelí podľa Kovácsa Slovensko od novembra 2023 zo strany štátnej moci opäť tlaku.
„Ten má jediný cieľ, vyvolať v nás pocit rezignácie, aby sme potichu, pokorne prijali ako fakt to, že len poslušní majú šancu uspieť v tejto krajine. Máme sa báť a stiahnuť chvost, keď je ubližované odvážnym i tým slabým a bezbranným. Lenže takto to nefunguje. Ficova orbanizácia Slovenska nie je gravitácia, nie je to fyzikálny zákon, ktorý ostáva len rešpektovať. Sme tu a budeme tu, dôrazní a bez strachu, pretože toto je aj naša krajina,“ upozornil Kovács.
S výzvou sa pripojila aj ďalšia rečníčka Katarína Cibíková. Aktivistka priznala, že dnes, podobne ako pred šiestimi rokmi, pociťuje úzkosť, ale i smútok, frustráciu a hnev.
„Stratili sme kompas. Nepohli sme sa nikde, naopak, vraciame sa do marazmu. Strácame záujem o veci verejné, lebo sa cítime byť frustrovaní. Prosím, nevzdávajme sa. Pokračujme v odkaze Jána Kuciaka, stojme za slušnými a poctivými novinármi a novinárkami, a zotrvajme v boji za lásku a spravodlivosť. Zlo vyhrá vtedy, keď dobrí ľudia neurobia nič,“ pripomenula.
Komorná akcia pred koncertom
Výročie politickej vraždy si pripomenuli v Spišskej Novej Vsi krátkou pietnou slávnosťou, ktorá sa konala v parku pri fontáne.
Cestu na akciu, ktorá sa niesla v komornej atmosfére, si našlo vyše dvesto ľudí. Prítomní si vypočuli emotívny list od rodičov zavraždených a zapálili sviečky.
Akcia sa uskutočnila v predvečer plánovaného koncertu pre Jána a Martinu, na ktorom vystúpi vyše 20 hudobných interpretov.
Organizátori očakávajú, že štvrtkového podujatia sa zúčastní viac ako tisíc ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári