KOŠICE. Vláda oznámila, že v najbližšom akademickom roku prijmú lekárske fakulty na Slovensku o 150 študentov a študentiek medicíny navyše.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) uviedol, že ak by vláda nič nerobila, už o niekoľko rokov by Slovensko pre nedostatok lekárov čelilo kolapsu zdravotníctva.
Ministerstvo školstva má v rozpočte na tento rok vyčlenené peniaze na naplnenie objednávky štátu na vyšší počet študentov v celkovej sume 1,3 milióna eur.
Zatiaľ prvý krok
Zároveň má rezort školstva pripravené ďalšie finančné prostriedky (najmä eurofondy) na zlepšovanie kvality priestorov na výučbu a zlepšovanie zručnosti medikov, napríklad aj budovaním simulačných centier.
„Uvedomujeme si, že je to iba prvý krok. Zaväzuje nás však k tomu, aby sa prijali ďalšie opatrenia na skvalitnenie vzdelávania aj priestorov, v ktorých sa pripravujú budúci lekári a lekárky,“ dodal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).
„Rada by som vyzvala aj samotných študentov, ktorí zvažujú kariéru v zdravotníctve a v najbližších dňoch si budú posielať prihlášky na vysoké školy, aby neváhali a rozhodli sa pre toto jedinečné poslanie,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas).

Zmenu vítajú
Na východe, na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), pribudne 45 medikov navyše.
Dekanom Lekárskej fakulty UPJŠ je Peter Jarčuška.
Fakulta informovala, že záujem o štúdium na Lekárskej fakulte UPJŠ bol a je vždy enormne vysoký.
„Aj to je dôkazom kvality vzdelávania, ktoré poskytujeme našim študentom. Pravdaže, povolanie lekára sa často tiež ocitá na popredných miestach prieskumov záujmu o budúce povolanie. Aj vďaka tomuto opatreniu budeme schopní vyjsť v ústrety ďalším 45 záujemcom o vysokoškolské štúdium všeobecného lekárstva v slovenskom jazyku na našej fakulte, ak toto rozhodnutie schváli akademický senát Lekárskej fakulty UPJŠ.“
Vláda chce týmto krokom navýšenia počtu medikov riešiť akútny nedostatok lekárov na Slovensku.
„Výsledky tohto opatrenia sa odzrkadlia po šiestich rokoch, no v prípade, ak by sa súčasná situácia vôbec neriešila, slovenské zdravotníctvo by bolo vystavené neistej situácii v poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Investície do vzdelávania vždy prispievajú k rastu spoločnosti ako takej,“ vraví hovorca fakulty Tomáš Zavatčan.
Dvadsiati pri jednom pacientovi
Dekan tvrdí, že priestorové a pedagogické kapacity sú pripravené aj na vyšší počet študentov.
Šiestačky Lekárskej fakulty UPJŠ sú však skeptické.
„Už aj teraz je problém, aby boli vykryté všetky skupiny, čo sa týka výučby. Cvičiacich nie je dosť alebo natesno, ani miestnosti nemajú väčšiu kapacitu. Tým pádom musia byť cvičenia častejšie a študenti začínajú o pol ôsmej ráno a poslední odchádzajú o ôsmej večer, každý deň. Viem, že teraz mali prváci, druháci a tretiaci cvičenia tak neskoro do večera.“
Za najväčší problém považujú klinické predmety.
„Tam sme na praxi aj dvadsiati na jednom oddelení. A keď prídu takéto skupinky na oddelenie štyri za deň, ani pacientom sa už nechce znova pred toľkými študentmi opisovať, ako sa majú.“
Asociácia medikov nesúhlasí
Ani Slovenská asociácia študentov medicíny (SloMSA) nesúhlasí s plánovaným zvyšovaním počtu medikov na lekárskych fakultách. Obáva sa, že to povedie k prehlbovaniu existujúcich medzier v kvalite prípravy budúcich lekárov a k zníženiu atraktivity fakúlt.
Študenti preto žiadajú prehodnotenie návrhu. Informovala o tom prezidentka asociácie Laura Banovčanová.
Podotkla, že prvým krokom v riešení personálnej poddimenzovanosti zdravotníctva je v rámci vysokého školstva trvalé odstránenie už existujúcich závažných nedostatkov.
Ich riešenia si podľa asociácie vyžadujú strategický plán aj finančné krytie zo strany štátu.
„Až po nastavení systému do podoby, ktorá bude spoľahlivo zodpovedať súčasným počtom študujúcich, môžeme iniciovať prípadné rokovania na tému ich navyšovania,“ skonštatovala asociácia.
Lekárska fakulta UPJŠ si cení, že ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva sú prístupné diskusii o systémových zmenách v štúdiu všeobecného a zubného lekárstva.
„Pretože iba systémové zmeny vo vzdelávaní medikov môžu viesť k vyššiemu záujmu o štúdium medicíny na slovenských lekárskych fakultách,“ doplnil Zavatčan.

Prijatí navyše budú Slováci
V posledných troch rokoch bol počet novoprijatých študentov na študijný program všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v každom akademickom roku 220 medikov.
Na Lekárskej fakulte UPJŠ študuje dokopy viac ako 3 000 študentov, z čoho je 58 percent slovenských.
Novoprijatí študenti navyše by mali byť len slovenskej národnosti.
Pokladnicu plnia hlavne zahraniční
„Všetky poplatky, ktorými je spoplatnené štúdium zahraničných medikov, sú v plnej miere vynakladané na zlepšovanie študijných podmienok a kvality vzdelávania pre všetkých študentov bez rozdielu národnosti či štátnej príslušnosti. Bez príjmov za výučbu študentov všeobecného lekárstva a zubného lekárstva by sme neboli schopní zabezpečiť kvalitnú výučbu medicíny na našej fakulte," zdôraznil Zavatčan.
„Mimorozpočtové zdroje, ktoré sme získali od zahraničných študentov, sme použili na vybudovanie Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ, ktoré je najmodernejším simulátorovým centrom medicíny na Slovensku, a na rekonštrukciu budovy Lekárskej fakulty UPJŠ na Triede SNP 1,“ dodal.
Študent tretieho ročníka všeobecného lekárstva, Fahád, bol v číslach konkrétnejší.
„Platím 10 500 eur za rok, je to v pohode. Myslím si, že je dobrý nápad, že bude študentov viac. Rozdelíme sa do viacerých skupín, to sa dá zvládnuť.“
Jeho kamarát, druhák Ali, sa tiež nebojí väčšej konkurencie: „Je to fajn, mám rád slovenských študentov, sú milí a priateľskí. Pokojne ich môže byť aj viac.“
Viac ubytovania aj parkovísk
Ministerstvo školstva sľúbilo lekárskym fakultám financie na zlepšenie kvality priestorov na výučbu. Ktoré konkrétne budovy je nutné na Lekárskej fakulte UPJŠ rekonštruovať?
„Nutne potrebujeme navýšiť ubytovacie kapacity pre našich študentov, rekonštruovať priestory, v ktorých prebieha teoretická aj klinická výučba, či alokovať viac financií pre biomedicínsky výskum. Potrebné je tiež napríklad riešiť parkovanie pred priestormi lekárskej fakulty. Ocenili by sme, ak by sme aj v týchto oblastiach našli rozumné riešenie počas rozhovorov s oboma spomínanými ministerstvami,“ odpovedá hovorca.

Štipendiá pre verných, zrušenie diplomovky
V druhej fáze sa v rámci novovzniknutej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorá sa zaoberá zlepšovaním vzdelávania v zdravotníctve, dohodne dlhodobé a finančne udržateľné riešenie na ďalšie roky.
Kvôli zvýšeniu atraktivity štúdia medicíny ministerstvo školstva uvažuje napríklad aj o zrušení povinnej diplomovej práce, aby sa tak uvoľnil priestor na lekársku prax.
Novinkou by mal byť aj plán štipendií pre medikov. Tie by sa študentom udeľovali od štvrtého ročníka. Ak by zostali pracovať na Slovensku, peniaze by si mohli nechať. V prípade, že by sa rozhodli odísť, museli by ich vrátiť.
Navyšovanie bude pokračovať šesť rokov
Ďalším z návrhov je napríklad, aby študenti 6. ročníka mohli v rámci praxe pracovať v okresných nemocniciach v miestach svojho bydliska.
Šiestačky Lekárskej fakulty UPJŠ by tieto možnosti potešili.
„Aj keď aj dnes ponúkajú niektoré súkromné nemocnice štipendiá študentom s tým, že potom musia absolvovať prax u nich. My už teraz predštátnicovú prax nemusíme absolvovať tu, ale aj v iných mestách. Tam, kde by sme neskôr chceli pracovať.“
Peter Pellegrini na tlačovej konferencii uviedol, že navýšenie počtu študentov nebude jednorazová záležitosť a vyšší počet študentov by mali fakulty prijímať dlhodobo. To má zabezpečiť aj plánovaná dohoda s univerzitami na šesť rokov, vďaka čomu by mal projekt prežiť aj parlamentné voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári