Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Prekazená výprava zlodejky
Včera bola na košickom korze pozorovaná policajným agentom dáma, ktorá nápadne mrskala očima po kolemidúcich a neúnavne sa promenádovala. Bola to tvár neznáma a podozrenie počalo rásť v duši strážcu bezpečnosti až konečne promenádujúcu oslovil.
Zo zmätku hneď vypozoroval, že niet všetko v poriadku a preto koketnú dámičku odviedol. A keď sa na polícii presvedčili, že jej udanie mena Jana Kolodičová nie je správne, ale že sa správne menuje Anna Vysoká, hľadaná zatykačom pre krádež rôznych vecí, bola zatknutá. Priznala sa potom, že si sem zašla z Mikuláša, kde sa teraz zdržovala.
Z denníka Slovenský východ, 28. februára 1924
Z manželského raja
Kde je láska, tam je Božie požehnanie - hovorí sa. No nie je tomu vždy tak. Cigán Jozef Polák a jeho žena Mária sú do seba zamilovaní až po uši. Tak toto tvrdí celá košická cigánska štvrť. A predsa došlo k nemilému výstupu.
Včera sa obaja dostali z neznámej príčiny do hádky, až nakoniec došlo k jej divnému zakončeniu. Slabšia časť manželskej dvojice uchopila nôž a milý Jožko ucítil v záľaktí pálčivú bolesť, lebo mu nôž vošiel hlboko do mäsa.
Teraz už obaja svojho činu ľutujú a na polícii sa dokonca navzájom ľutovali, azda preto, aby predsa dokázali, že sa majú radi.
Z denníka Slovenský východ, 1. marca 1924
Chytení košickí zlodeji šperkov
Pred krátkou dobou sme písali o dvoch krádežiach. Jedna bola spáchaná u čalúnnika Kuliševiča na Mlynskej ulici a druhá na Petőfiho námestí (dnes Drevný trh, pozn. red.). Polícia začala vo veci pátrať a mala v podozrení nebezpečného zlodeja Jozefa Gal-Bira a ďalej Júliusa Nikolaja, ale kým mohli byť zatknutí, utiekli.
No polícia v Miskolci medzitým zatkla Gal-Bira a našla u neho niektoré veci pochádzajúce zo zmienených krádeží. Okrem toho daroval jednej milenke v Košiciach šperk, rovnako pochádzajúci z tejto krádeži. Hneď druhý deň nato bol zatknutý aj Nikolaj, u ktorého boli rovnako nájdené niektoré odcudzené šperky.
Z denníka Slovenský východ, 2. marca 1924
Zbrane v mestskom sklade dreva
Pri revízií v mestskom sklade dreva prišlo sa tiež na to, že v skladišti bolo uložených 6 pušiek a to poľovníckych i pušiek pôvodu vojenského a jedna kazeta nábojov.
Je zaujímavé, že keď boli tieto zbrane objavené, bolo zistené, že jeden zamestnanec sa pokúšal tieto tri pušky spáliť, no polícia ich zhabala ešte skôr než by skončili v plameňoch. Vec iste nie je takého rázu, aby jej bola pričítaná prílišná vážnosť.
Nie je to však úplne v poriadku, aby v dobe, kedy sú v celom meste vylepené vyhlášky, aby zbrane akéhokoľvek druhu boli odovzdané na polícii, niekto tieto zatajoval a uschovával. Maďarské časopisy poukazujú na českého úradníka Sedláčka, ktorý, ako je známe, bol dočasne suspendovaný. Nakoľko je vinný, ukáže sa vyšetrovaním.
Ale či maďarské časopisy odsúdia tiež jednanie maďarských ľudí, ktorí boli v sklade a dovolili alebo snáď sami robili z tohto mestského skladu skladište zbraní? Nie je tu obava, že i na iných miestach sú ukryté zbrane? Hoci aj tam, kde by to bolo najmenej očakávané. Apelujeme na československých zástupcov v mestskej rade, aby vec interpelovali a trvali na najprísnejšom vyšetrení.
Z denníka Slovenský východ, 2. marca 1924
Veľká sprenevera železničného úradníka
Ako sme už včera oznámili, bolo zistené, že úradník košicko-bohumínskej železnice, pokladník Köry v Spišskej Novej Vsi spáchal veľkú defraudáciu jemu zverených úradných peňazí.
Köry je synom bývalého vysokého maďarského úradníka a poslednú dobu žil veľmi nákladne, čo sa stalo nápadným, až konečne vzniklo podozrenie, ktoré priviedlo na stopu jeho defraudácie.
Keď bolo zistené, že podozrenie je oprávnené, bol Köry okamžite preložený k dopravnej službe na stanicu do Humenného, aby sa mohlo pokračovať v ďalšom vyšetrovaní, ktorým sa konečne zistilo, že Köry spreneveril celkovo 181 tisíc korún, a to tým spôsobom, že si vystavoval falošné dobierkové nákladné listy a na základe týchto súčasne vystavoval falošné potvrdenia o ich príjmu a sám si vyplácal dobierkové sumy.
Keď toto bolo zistené, ihneď bolo nariadené zatknutie Köryho v Humennom a odtiaľ bol včera dopravený do vyšetrovacej väzby k štátnemu zastupiteľstvu v Košiciach. K tomu treba podotknúť, že v poslednej dobe sa až nápadne vyskytujú podobné prípady zlého šafárenia úradníkov, proti ktorým sa na niektorých miestach postupuje až s prílišným ohľadom.
Z denníka Slovenský východ, 3. marca 1924
Fašiangové večierky
Miestny odbor Živeny usporiada dňa 4. marca 1924 o 20. hod. v miestnostiach Národného klubu (Hlavná ul. č. 82) fašiangové večierky v prospech podporovania slovenských študentov.
Postarané bude o žartovné výstupy. Dámy pripravia merindu (bufet). Po programe bude voľná zábava s tancom. Vstupné 10 Kčs len pre pánov.
Nadplatky pre šľachetný cieľ sa s vďakou prijímajú a budú verejne kvitované. Týmto pozývame všetkých našich ctených členov a priaznivcov.
Výbor Živeny.
Z denníka Slovenský východ, 3. marca 1924
Vlámali sa do gemerskej krypty rodu Andrássy
Lupiči so sebou vzali obraz Panny Márie zdobený drahými kameňmi a menšie zlaté predmety.
V chotári obce Krásnohorské Podhradie stojí v rozľahlom rovinatom údolí čarokrásne rodinné mauzóleum grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky. Stavbu známu široko-ďaleko nechal postaviť Dionýz Andrássy na pamiatku svojej zosnulej manželky.
Jeho výstavba stála 3 milióny predvojnových korún (výstavba sa uskutočnila v rokoch 1903-1904, pozn. autora). Strop bol vyskladaný so zlatej mozaiky a vnútri stoja mramorové piliere stĺpov z rozličných kútov sveta. Gróf nechal pochovať na tomto mieste svoju ženu a potom sa tu nechal pochovať aj on sám. V mauzóleu sú vo veľkých zlatých kalichoch uložené rodinné klenoty Dionýza Andrássyho – početné drahé kamene a oslnivé zlatnícke práce, ktorých hodnota pred vojnou presahovala 4 milióny korún.
Túto horibilnú hodnotu stráži stály strážca, ktorý nemá inú povinnosť, než držať nebezpečné živly ďaleko od mauzólea.
V noci zo štvrtka na piatok sa dvaja opovážliví zlodeji, podľa vopred naplánovaného plánu, vlámali pomocou pakľúča do hrobovej kaplnky. Prvotný cieľ lupičov, ukoristiť poklady a cennosti uložené v mauzóleu, im nevyšiel. Uspokojili sa teda s tým, že z oltára odniesli obraz Márie vykladaný drahými kameňmi a zlatú glóriu, taktiež jeden zlatý kríž a jeden vzácny prsteň.
Celková škoda čiastočne vydarenej lúpeže i tak presahuje 25 tisíc korún. Strážca si vlámačku všimol až ráno a ihneď to oznámil žandárstvu. Žandárom sa podarilo zistiť, že zlodeji s lupom si to namierili rovno k maďarským hraniciam. Do pátrania bola zapojená rožňavská polícia, ktorej veliteľ Macháček telefonickým hlásením upovedomil riaditeľstvo košickej polície.
Z denníka Kassai Ujság, 2. marca 1924

Články pochádzajú z knižničného fondu Regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári