Premiér Robert Fico víta rozhodnutie Ústavného súdu. Zdroj: TASR
KOŠICE. Všetci si myslíte, že celé Slovensko žije Trestným zákonom, ale to nie je pravda. Ľudia majú úplne iné starosti. Nestačím sa čudovať vyjadreniam: Porazili sme vládnu koalíciu. Kto tu koho porazil?
Takto komentoval po rokovaní vlády v Košiciach premiér Robert Fico (Smer) rozhodnutie Ústavného súdu pozastaviť niektoré paragrafy novely Trestného zákona. Tvrdil, že tému sleduje len zboku popri inej práci.
Informácie o záveroch Ústavného súdu sa objavili deň pred výjazdovým rokovaním vlády v Košiciach.
Ústavný súd pozastavil napríklad účinnosť pri znižovaní trestov, skrátené premlčania a aj pri pokuse spätne otvárať dohody o vine a treste s kajúcnikmi.
Fico v Košiciach pokračoval, že opozícia sa správa ako malé deti, ktoré kričia, že vyhrali.

„Čo vyhrali? Mám povedať, že sme prehrali, keď sme dosiahli hlavný politický cieľ? Ja som spokojný, dosiahli sme najpodstatnejšiu vec. Dosiahli sme vážny politický cieľ, ktorý sme mali v programovom vyhlásení vlády. A to, že Úrad špeciálnej prokuratúry, toto semenište zla, nenávisti a porušovania ľudských práv prestane 20. marca existovať. Inak vítam toto rozhodnutie, veď ja som bol obeťou šikany z Úradu špeciálnej prokuratúry.“

Rozpad právneho štátu
Úrad špeciálnej prokuratúry považuje premiér za inštitúciu, ktorá na čele s Danielom Lipšicom zodpovedá za hrubé porušovanie ľudských práv v rokoch 2020 – 2023.
„Pretože Úrad špeciálnej prokuratúry mal vykonávať dozor nad vyšetrovaním, ktoré v tom čase robila Národná kriminálna prokuratúra. Toto bol prvoradý cieľ novely – všetci jačali a kričali, že ideme zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, a že keď tu nebude Lipšic, tak sa nám snáď rozpadne právny štát, čo sa nestane. Jeho agendu plynule preberie Generálna prokuratúra.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári