Košiciam sľubovali štadión pre 52-tisíc divákov s odsúvateľnou strechou. Po zhruba štvrťstoročí bude mať druhé najväčšie mesto na Slovensku konečne aspoň futbalový štadión, na ktorom si môže zahrať regulárny zápas reprezentácia.
Podľa viceprimátora Košíc a predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Košická futbalová aréna MARCELA GIBÓDU (nezávislý) v hre sú dokonca dve reprezentácie, ktorým by mohol nový štadión poslúžiť.
Predstaviteľ mesta sa pokúsil vysvetliť aj personálnu politiku vedenia štadióna, ktoré obsadzovalo niektoré posty v Košickej futbalovej aréne (KFA) ľuďmi blízkymi generálnemu manažérovi Petrovi Schmiedlovi.
V rozhovore sa dočítate:
- V akom stave je dostavba štadióna,
- prečo bude Košiciam stačiť skromnejšia KFA,
- s akým štadiónom sa dá KFA porovnávať,
- kto by tam ešte mohol hrávať,
- kedy a kto vyzve Slovákov v Košiciach,
- aké hospodárenie dosiahla KFA doteraz,
- koľko jej plánuje dať mesto v nasledujúcich rokoch,
- ako vybrali šéfa KFA, ktorý nespĺňal požiadavky,
- prečo mali na štadióne dvoch manažérov,
- prečo sa o KFA stará šéfov bývalý zamestnávateľ a kamarát.
Košická futbalová aréna vyzerá stavebne dokončená a sociálnymi sieťami sa už šíria vaše videá, ako tam s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) a prezidentom FC Košice Dušanom Trnkom montujete sedadlá. V akom stave je teda dostavba druhej fázy výstavby štadióna?
Aktuálne sme v stave, že stavba bola zhotoviteľom odovzdaná. Sú tam ešte nejaké drobné nedorobky, ako poškodené trávniky v okolí stavby. Tie sa opravia za pár týždňov pri teplejšom počasí. Zároveň bola stavba prijatá stavebným úradom na kolaudáciu.
Okrem toho sme od dodávateľa prebrali minulý týždeň inštalované obrazovky, kamery, turnikety a ďalšie zariadenia. Pokračuje sa montážou sedadiel na tribúnach za bránami a po rohoch štadióna. Tieto práce budú do dvoch týždňov dokončené. Prebehne maľovanie stien tak, aby celý štadión ladil. Takisto sa bude ešte dopĺňať označovanie priestoru pre návštevníkov a zariaďovanie bufetov.
Procesy sú nastavené tak, aby sme stihli finále Slovenského pohára, ktoré sa bude hrať v KFA prvého mája.
Čiže diváci budú na tom stretnutí aj na nových tribúnach?
Áno, malo by to tak byť. Jedným z dôvodov, prečo sme dostali dôveru Slovenského futbalového zväzu organizovať tento zápas, je práve dokončený štadión a možnosť využiť jeho plnú kapacitu 12 582 sedadiel.
Podarilo sa teda splniť časový harmonogram projektu?
Začiatok druhej fázy výstavby KFA musel byť mierne posunutý. Museli sme totiž reagovať na zmeny smernice a technických parametrov podľa Únie európskych futbalových zväzov (UEFA). To ovplyvnilo projekt.
Napríklad na štadióne pribudli nedávno obrazovky, ktoré sme museli umiestniť vyššie, ako boli pôvodne plánované. Dôvodom bolo povinné umiestnenie televíznych plošín za oboma bránkami, ktoré budú slúžiť pre kamery. Takýchto vecí tam bolo viac.
Koncom 90. rokov predstavili Rezešovci zámer postaviť v Košiciach superštadión pre 52-tisíc divákov s odsúvateľnou strechou. Bude mestu postačovať skromnejšia KFA?
Futbal za posledných tridsať rokov prešiel vývojom a hlavne aj správanie ľudí. Futbalový divák má v súčasnosti oveľa väčšie možnosti sledovať zápasy v rôznych televíziách alebo na rôznych platformách, či je doma, v práci alebo v autobuse.
Navyše futbal má väčšiu konkurenciu aj s inými voľnočasovými aktivitami, ktoré by si mohol potenciálny návštevník KFA vybrať namiesto priamej účasti na zápase.
Samozrejme platí, že čím vyššia bude v KFA návštevnosť, tým lepšie budú ekonomické výsledky. A to nielen pre klub, ale aj pre KFA, lebo zrazu aj reklamní partneri a sponzori budú mať väčší záujem o spoluprácu s naším štadiónom.
Aj preto podporujeme v spolupráci s klubom napríklad to, že ročne putujú po školách lístky, aby na futbal chodili deti s rodičmi. Chceme, aby zažili atmosféru a zistili, že to prostredie je bezpečné.

Čo hovoríte na doterajšiu návštevnosť KFA?
Keď hrali FC Košice v druhej najvyššej súťaži o postup medzi elitu, boli návštevy KFA na úrovni top tímov v prvej lige.
Po postupe sa pohybujeme stále na relatívne slušných číslach, ale mohlo by to byť lepšie. Uvidíme, čo prinesie dostavba.
Myslíte si, že finále pohára vypredá KFA?
Dúfame, že to bude skvelý zápas s atraktívnymi súpermi. V hre je stále ešte zástupca z východného Slovenska z Lipian, hoci hrá iba tretiu ligu. Samozrejme sa snažíme, aby to nebolo iba o fanúšikoch klubov, ktorým sa podarí dostať do finále, ale aby prišli na zápas aj Košičania. Potom by sa malo podariť naplniť KFA.
S akým štadiónom na Slovensku sa dá KFA porovnať?
Určite so štadiónom v Dunajskej Strede. A to aj vzhľadom na to, že projekt má rovnakého architekta Csabu Ambrusa.
Nás však do veľkej miery limitovala blízkosť letiska. Keď to teda porovnáme s Dunajskou Stredou, tak oni majú šatne s časťou zázemia nad zemou, my sme museli ísť pre obmedzenia výšky stavby hlbšie do zeme. Limitujúcim faktorom boli aj pozemky, ktoré vedelo dať mesto v tom čase dokopy.
Stále si však myslím, že ak berieme do úvahy aj infláciu, tak Košice majú pri prepočte nákladov na jedno sedadlo na Slovensku najlacnejší štadión tejto kategórie UEFA 4.

Pred časom sa hovorilo, že KFA by mohla slúžiť aj pre druhý košický klub, spomínala sa Lokomotíva. Tá hrá aktuálne štvrtú ligu. Je niečo také ešte v hre?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári