KOŠICE. Vo veku nedožitých 92 rokov zomrel 17. februára dlhoročný košický novinár, teatrológ a spisovateľ Tibor Ferko.
Na smutnú udalosť upozornilo v týchto dňoch Národné divadlo Košice.
Tibor Ferko vyštudoval na Karlovej univerzite v Prahe teatrológiu.
Väčšinu života venoval divadlu, televízii, ale hlavne písaniu.

Po vpáde vojsk skončil v bani
Zlom v jeho živote prišiel po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968, keď pôsobil ako vedúci umeleckého programu košického štúdia Československej televízie.
„V čase, keď už boli vojská Varšavskej zmluvy v Košiciach, bol jedným z tých, ktorí pokračovali vo vysielaní. Neskôr, keď vojaci obsadili štúdiá, presunuli sa inam a vysielali z ilegality. Samozrejme to malo následky, bol označený za pravicového oportunistu, a tak skončil ako pomocný robotník v košickej magnezitovej bani na Bankove,“ opísal udalosti po roku '68 jeho priateľ Peter Neuwirth.
V spisoch Štátnej bezpečnosti bol vedený ako „nepriateľská osoba“. To znamená, že vtedajší režim ho považoval pre jeho správanie alebo politické postoje za hrozbu pre vnútorný poriadok a bezpečnosť štátu.
Tibor Ferko vystriedal počas ďalších rokov zo známych normalizačných dôvodov viaceré robotnícke povolania.
Do divadla sa mohol vrátiť až v roku 1976, keď nastúpil ako dramaturg činohry vtedy ešte Štátneho divadla v Košiciach.

Opäť na strane demokracie
„V roku 1989 sa postavil na stranu revolúcie. V tom období zohral na východe Slovenska dôležitú úlohu pri procese demokratizácie. Ako novinár držal vždy stranu pravde a spravodlivosti. Som rád, že som ho poznal aj bližšie. Bol to mimoriadne múdry a rozhľadený človek, ktorý miloval Košice. Poznať to aj pri jeho spisovateľskej tvorbe, ktorá do veľkej miery súvisí s týmto mestom,“ uviedol Neuwirth.
Podľa jeho slov prácou reportéra si splnil sen.
V rokoch 1990 až 2000 totiž pôsobil ako zahraničný spravodajca denníka Národná obroda v Budapešti, neskôr bol zástupcom šéfredaktora denníka Slovenský východ, vedúcim redaktorom denníka Sme na východe a šéfredaktorom dvojtýždenníka Euroreport.
Neskôr sa venoval písaniu blogov na stránke sme.sk.
Okrem práce novinára je zaujímavá aj jeho spisovateľská tvorba.
Na svojom konte má romány Občan O(t)o, Pokušenie starého kocúra, Lásky hra osudná, Keď chameleón nemá nohy. Vo svojej monografii Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa, Košice zachytil 400-ročnú históriu tohto umenia v metropole východu.
Je tiež autorom početných dramatických textov a televíznych scenárov, prekladal z češtiny, ruštiny a maďarčiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári