Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Podvodný mastičkár
V Košickej Belej sa minulé dni produkoval prorok budúcnosti a vykladač osudu a rovnako divotvorný mastičkár, ktorý vybral medzi občianstvom asi 900 korún a zmiznul. Bolo zistené, že masť, ktorú predával je čudného zloženia a odporne páchne. Četníctvo pátra po neznámom čarodejovi, poneváč nie je vylúčené, že svoje „umenie" uplatňuje i v iných obciach. Materiál, z ktorého je zložená jeho divotvorná masť, nájde sa za každým plotom.
Z denníka Slovenský východ, 12. marca 1924
Zbojnícka banda zlapaná
Ako sa dozvedáme, v dobe od 29. februára do 5. marca sa četníctvu zo Šeni (dnes obec Seňa), Barce, Hanisky a Ždane, za vedenia okresného četníckeho veliteľa v Košiciach a za spoluúčinkovania maďarského četníctva podarilo vypátrať a dopadnúť viacčlennú zbojnícku bandu.
Tá od roku 1920 až do nedávnej doby vystrájala na našom a maďarskom pohraničí odvážne zbojstvá, kradnúc najmä dobytok a šatstvo. Škody zapríčinené vystrájaním tejto bandy sa odhadujú na vyše 100 tisíc korún.
Z denníka Slovenský východ, 12. marca 1924
Stále trvajúca bytová núdza
Prekonanie ešte vždy trvajúcej bytovej núdze a úžery v našom meste si za cieľ vzala tá akcia, ktorá výstavbou vyše sto moderných bytov v strede mesta umožní, aby si nie len štátni zamestnanci, ale aj iné rodiny menšieho dôchodku mohli zaopatriť zdravú a pohodlnú domácnosť.
Táto stavba bude postavená na Jókaiho ulici č. 4 (dnes Jesenského ulica) pomocou podpory poskytnutej štátom. Stavba je projektovaná podľa moderného anglického systému, ktorý umožňuje to, aby mohli v trojpatrovom bloku obyvatelia dosiahnuť svoje byty úplne odlúčene jeden od druhého, poneváč každé schodište bude viesť len do dvoch bytov každého patra. Bytné bolo priemerne čo najlacnejšie ustálené a bude nasledovné: jednoizbové moderné byty s kúpeľňou a všetkými bočnými miestnosťami za mesačných 100 korún, dvojizbové byty za mesačných 260 korún a bytné trojizbových bytov obnáša mesačných 400 korún.
Poznamenáva sa, že bytné bude pravdepodobne ešte lacnejšie, ako hore uvedené, čo závisí od výšky štátnej podpory, ale na žiaden pád nebude presahovať ceny hore uvedené. Po uplynutí asi tridsiatich rokov prejdú byty do večného majetku obyvateľov týchže. Naproti tomuto má každý prenajímateľ zaplatiť raz navždy istý, veľkosti bytu, primeraný obnos, ako vykúpenie večného práva obývania, ktorý obnos mu ale bude v prípade presťahovania nahradený.
Vedenie tejto stavebnej akcie prevzal inžinier Hugo Kaboš, košický podujímateľ stavieb, ktorý má na tomto priestore viacročné skúsenosti a také je úplnej záruky k tomu, že táto akcia dôjde k najdokonalejšiemu úspechu. Je úplne oprávnená tá nádej, že vyvedenie tejto veľkolepej stavby úplne zastaví neobmedzene zúriacu bytovú úžeru. Interesanti sa môžu hlásiť v stavebnej kancelárií inžiniera H. Kaboša na Masarykovej okružnej č. 9, kde obdržia bližší vývod ohľadom detailov. Dúfame, že československí úradníci, ktorí ešte vždy postrádajú byty, alebo sú utisnutí do masových bytov, s radosťou sa chopia poskytnutej príležitosti, aby si aj v stredisku mesta zadovážili zdravé a moderné byty.
Z denníka Slovenský východ, 12. marca 1924

Odstránenie svätoštefanskej koruny
Nad vchodom do budovy košického reálneho gymnázia na Kováčskej ulici skvela sa až doposiaľ svätoštefanská koruna, ktorá bola teraz na rozkaz policajného riaditeľstva odstránená.
Z denníka Slovenský východ, 14. marca 1924
Nový požiar v Košiciach
Včera o 13. hod. vypukol v dome na Kováčskej ulici č. 68 požiar, ktorý vyšľahol spod strechy domu a vznikol akiste tým, že pri komíne bola nedostatočná ochrana a šindeľ strechy sa vzňal. Požiar sa šíril a zachvátil na dvoch miestach priestor asi 80 cm v priemere, ale rýchle sa dostavivšie hasičstvo požiar rýchle uhasilo, takže celková škoda spôsobená ohňom činí len asi 2000 Kč. Dom bol poistený na 300 000 Kč. Majiteľkou domu je Louisa Sanovská, ktorá samozrejme bola veľmi rada, že nešťastie bolo zamedzené a oheň zavčasu uhasený. Oheň vyvolal zhluk ľudu, ale rýchlosť s akou sa na uhasení ohňa pracovalo, bola všeobecne uznávaná.
Z denníka Slovenský východ, 15. marca 1924
Nedostatok liehu v Košiciach
Kontingent liehu k páleniu pre Košice bol redukovaný na desatinu. Stalo sa tak i pre iné mestá Slovenska s tým odôvodnením, že obyvateľstvo v mnohých prípadoch užíva denaturovaného liehu namiesto čistého. Prídel však potrebám mesta naprosto nestačí, takže bude nutné dožadovať sa zvýšenia prídelu.
Z denníka Slovenský východ, 10. marca 1924
Stavba obytných domov pre dôstojníkov v Košiciach
V decembri minulého roka sa utvorilo v Košiciach na popud veliteľa 11. divízie generála Gajdu stavebné a bytové družstvo dôstojníctva košickej posádky, ktoré malo v programe vystavať obytné domy so 72 bytmi pre dôstojníkov na základe zákona o stavebnom ruchu z r. 1923. Prečo k tomu došlo netreba pri znalosti tunajších bytových pomerov dlho odôvodňovať; nebolo vôbec vyhliadok pre dôstojníctvo dostať sa k bytom iným spôsobom. Minister národnej obrany správne chápajúc a oceňujúc vo svojom vlastnom záujme túto svojpomocnú snahu dôstojníctva po konečnom bývaní, dalo družstvu k dispozícii potrebný pozemok pre stavbu v parku bývalej kadetskej školy, kde až doteraz strašili polo zhnilé drevené baraky z doby vojennej.
Podmienky zákona o stavebnom ruchu boli ale pre družstvo z technických dôvodov nesplniteľné, preto mu bola tiež odoprená štátna podpora na 70 procent stavebného nákladu. Stavať s tohoročnou 45 procentnou štátnou podporou nebolo ale pre prílišné zaťaženie členov možné, preto sa družstvo uchýlilo k inému spôsobu realizácie svojho stavebného programu. Stavba sa previedla teraz podľa zákona zo dňa 11. marca 1921 č. 100, zb. z. a n., v ktorého zmysle minister verejných prác postaví pre členov družstva ako aj štátnych vojenských zamestnancov štátne obytné domy nákladom v akej výške družstvo odoberie u tohto úradu štátne stavebné lósy. Družstvo dá ovšem tieto lósy z väčšej časti do rozpredaju, čím im vzniknú výdavky, ktorých výška je podmienená kurzovým rozdielom lósov a nákladom s predajom spojeným. Tieto výdavky zaťažujú družstvo a budú hradené postupne vo forme zvýšenia pôvodného nájomného. Jednaním ministerstva verejných prác a s peňažnými ústavmi bolo docielené už zásadného rozhodnutia v tejto veci; prípravné práce pre stavbu sa chýlia ku koncu, takže verejná súťaž bude ministerstvom vypísaná v apríli, takže začiatkom mája môže byť započaté so stavbou, čím budú budovy v novembri obývateľné. Ide o stavbu 12 obytných dvojposchodových domov so 72 moderne zariadenými dvoj- a trojizbovými bytmi, ktoré budú postavené v jednom bloku na rohu Komenského a Kadetskej ulice. Bude to v tých končinách Košíc bezesporu prvá moderne a architektonicky upravená stavba. Domy zostanú štátnym majetkom a ministerstvo sa bude starať o ich údržbu.
Z denníka Slovenský východ, 16. marca 1924
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári