KOŠICE. Katarína Bodnárová zažila v stredu poobede v centre Košíc nepríjemný šok. Keď zazvonila pri vstupe do rehabilitačného centra, doslova sa prepadla pod zem.
„Poklop sa preklopil, zachytil ma ruksak a môj lakeť. Vďaka tomu som nespadla až do tej 2,5-metrovej hĺbky, čo tam bola. Ostala som visieť doudieraná a skrvavená. Celému poklopu chýbali tri želiezka v rohoch, ktoré ho mali držať. Len zázrakom nejak ostal visieť hore.“
Keď sa jej podarilo vyjsť hore, poklop zahodila ďalej, aby sa naň nemohol postaviť niekto iný.
„Keby tam spadlo malé dieťa, ako by to dopadlo? Tam mohli byť fatálne následky. Lebo ten kanál na prvý pohľad vyzeral zavretý.“
Doráňaná a sklamaná
Prvé sklamanie prišlo, keď to oznámila rehabilitačnému centru, ktoré má vstupné dvere hneď pri poškodenom poklope.
„Ignorovali ma, nedopátrala som sa ani k majiteľovi centra, nič. Veď to mohli aspoň označiť kvôli ostatným klientom, ktorí prídu po mne, nie?“
Ďalšie sklamanie nasledovalo, keď sa snažila vec oznámiť na polícii.
„Na oddelení na Pribinovej ulici mi povedali, že to nepatrí na políciu, že to tam zbytočne dávam, že oni s tým nič nemôžu robiť. Tak kto potom môže?“
Košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová nám potvrdila, že vec neriešia.
„Príslušné obvodné oddelenie Policajného zboru neeviduje do dnešného dňa oznámenie o vami uvádzaných skutočnostiach.“

Nechce žiť v takej krajine
U lekára Košičanke potvrdili pomliaždené vnútro stehna, koleno, lakeť a natiahnuté trieslo.
„Ja nechcem žiť v takej krajine, kde je toto možné a nikto to nerieši. Slovensko je o tom, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá, a o tom, čo všetko tu nefunguje.“
Po páde sa hneď obrátila aj na vodárne.
„Prišli do niekoľkých minút. Povedali, že vodovodné potrubie je ich, ale kanál a poklop je majiteľov budovy, že im je to ľúto. Ale aspoň boli empatickí,“ vraví Katarína.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s., pre Korzár potvrdila jej slová.
„O udalosti na Orlej ulici vieme priamo od pani, ktorá nás kontaktovala po jej nehode. Naši pracovníci problematickú šachtu prešetrili a pani informovali, že šachta nie je vo vlastníctve a ani v správe VVS, a. s. Odporučili jej, aby sa snažila riešiť problém s vlastníkom šachty, ktorého naša spoločnosť neeviduje. O poklop sa má, samozrejme, starať vlastník, prípadne správca,“ odpovedala za vodárne Linda Šnajdárová z agentúry Penelopa.

Hrdza odpadla
Fyziologické centrum je v budove na Orlej 9 len v prenájme. Stav kanálových poklopov má na starosti košická spoločnosť Bytové hospodárstvo, s. r. o.
Z firmy nám vysvetlili, ako a prečo k tomu pádu mohlo dôjsť.
„Vodárne šli odčítavať vodomer a vymeniť ventil. Poklop tam bol presne napasovaný, dlho sa s ním nepohlo, tak bol už taký akoby zapečený, držal dokopy ako kameň. Keďže ho potom otvorili, tie zhrdzavené časti sa poodlamovali. Keď ho položili naspäť, na niektorých miestach trochu železa chýbalo a už nebol taký stabilný,“ uviedol Róbert Cerňák.
„Zástupca vlastníkov nám hovoril, že poklop treba vymeniť. My sme na to objednali jednu firmu, ktorá to bola zmapovať, ale oni nevedia poklop vyrobiť zo dňa na deň. Volali sme ich v piatok, oni prišli v pondelok a kým osadili nový poklop, tak tam tá pani spadla. Čo je nám veľmi ľúto, hovorili sme s ňou a ospravedlnili sme sa jej.“

Opravili tri poklopy
Zástupca firmy priznal, že nebezpečné miesto mohli oni alebo rehabilitačné centrum aspoň označiť do času, kým nebude opravené.
„Všetky tri poklopy v tom dvore sme teraz v týchto dňoch už opravili. Poklopy vo všeobecnosti netreba preventívne kontrolovať. Ide len o to, že keď sa niektorý náhodou otvorí po dlhšom čase, nemali by to nechať pracovníci len tak,“ dodáva Cerňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári