KOŠICE. Polícia v ostatných rokoch odhalila niekoľko prípadov z minulosti, v ktorých ženy zo Slovenska uzatvárali v zahraničí účelové sobáše s občanmi mimo Európskej únie.
Tejto činnosti sa venovali organizované skupiny páchateľov, ktorí pod rôznymi zámienkami lákali slobodné Slovenky do krajín západnej Európy a až tam sa dozvedeli skutočný účel cesty.
Jedným z dohadzovačov bol aj dnes 43-ročný Košičan Karol B. Polícia ho obvinila a prokuratúra obžalovala zo zločinu obchodovania s ľuďmi.
Prípadom sa zaoberal Okresný súd Košice II, ktorý už ako Mestský súd Košice vyniesol minulý týždeň rozsudok.
Šesť sa vydalo, siedma ušla
Karol sa trestnej činnosti dopúšťal od októbra 2012 do apríla 2013.Podľa znenia obvinenia ju plánoval s ďalšími osobami v Nemecku, využil zlú sociálnu situáciu siedmich Košičaniek a zlákal ich na cestu do Nemecka.
Vycestovali s ním pod zámienkou finančne výhodného zamestnania v zahraničí, no v skutočnosti s jeho úmyslom zneužitia na účely nedobrovoľného sobáša.
Ženy odviezol autobusom z Košíc a až v Nemecku sa dozvedeli, prečo sú tam. Pod nátlakom boli nútené uzatvárať fiktívne manželstvá s občanmi Srbska. Podľa obvinenia sa šesť žien napokon v Dánsku vydalo, siedma to odmietla a ušla domov.
Karolovi v prípade uznania viny hrozilo väzenie na sedem až 12 rokov.
Ona brala 10-tisíc, on 500 eur
Obvinený Košičan na polícii tvrdil, že o skutočnom dôvode, prečo má voziť ženy do Nemecka, najprv nevedel.
Jeho bývalá družka mu vraj povedala, že nejaká žena menom Nancy potrebuje ženy na prácu, a on súhlasil, že nejaké zoženie. Za každú mal sľúbených 500 eur.
Pred každou cestou poslal Nancy do Nemecka prefotené občianske preukazy žien a ďalšie potrebné doklady. A až keď tam s prvými dvoma po prvý raz pricestoval, dozvedel sa, že namiesto práce sa majú vydávať, tvrdil.
Karol dodal, že tá Nancy z toho mala dobrý biznis, lebo od Srbov vraj brala päť až desaťtisíc eur za jeden sobáš. Tie sa uzatvárali v Dánsku, ale pokiaľ vie, nie každá zo žien sa napokon aj vydala.
Karol priznal, že ďalšie ženy vozil do Nemecka aj napriek tomu, že už vedel, že tam nebudú pracovať, ale vydávať sa.
Hrozili jej odňatím dieťaťa
Na polícii vypovedalo sedem žien z Luníka IX, ktoré opísali vstupný pohovor s Karolom a všetky potvrdili, že hovoril o práci a pláci v Nemecku.
Cestovali vlakom a až v cieli cesty v Berlíne im nejaká žena menom Nancy oznámila, že nebudú pracovať, ale sa vydajú za pre nich neznámych mužov. A vzala im všetky doklady.
Hoci s vydajom nesúhlasili, Nancy im pohrozila, že kým to neurobia, nevrátia sa domov. Jednej, ktorá pricestovala aj s dieťaťom, vraj pohrozila, že jej ho vezmú, ak sa nepodvolí.
Poškodené opísali, že sa časom kvôli sobášom presunuli do Dánska. Niektoré dodali, že týmto aktom predchádzalo aj fyzické násilie a ďalšie vyhrážky.
Jediná, ktorá sa vydať vytrvalo odmietala, bola Timea K. Z penziónu, kde ju držali, sa jej podarilo ujsť na políciu a napokon sa vrátila domov.
Polícia vypočula aj svedkov, väčšinou druhov alebo príbuzných vylákaných žien. Potvrdili, že im z Nemecka alebo z Dánska volali s tým, že ich nútia sa vydať za nejakých Srbov.
Pojednávaní sa nezúčastňoval
Súdneho dokazovania sa Karol nezúčastňoval, keďže dlhodobo žije v meste Gent v Belgicku.
Dal však generálny súhlas na konanie všetkých pojednávaní v jeho neprítomnosti a svojím zastupovaním poveril advokátku.
Vypočutá bola iba časť poškodených, ktoré potvrdili svoje výpovede z prípravného konania a dodali, že za sobáš dostali peniaze, sumu si však nepamätali.
Keďže minulý týždeň neprišla a svoju neprítomnosť písomne vysvetlila pobytom v zahraničí aj posledná poškodená, ktorú sa súd snažil vypočuť, sudkyňa Janka Valachová prečítala je staršiu výpoveď zo spisu. Rovnako boli prečítané aj výpovede iných svedkov.
Z registra trestov vyplynulo, že v ňom Karol má nejaké staršie odsúdenia, no všetky sú zahladené.
Prokurátor navrhoval sedem rokov
Prokurátor v záverečnej reči zhrnul celé dokazovanie s tým, že obžalovaný sa k žalovaným skutkom viac-menej priznal. Zdôraznil, že zneužil zlú životnú situáciu obetí, ktorým sľúbil dobre platenú prácu.
Karolovi navrhol trest pri dolnej hranici sadzby - sedem rokov.
Obhajkyňa v podstate nemala k vine klienta pripomienky, viac sa zamerala na výber trestu. Zdôraznila, že skutky sa stali pred vyše desiatimi rokmi a že jej klient poškodené iba doviezol a k svadbám ich nenútil. A hľadí sa na neho, akoby nikdy nebol trestaný.
S použitím Ústavy SR a Európskeho dohovoru o ľudských právach navrhla siahnuť hlboko pod dolnú hranicu sadzby a klienta potrestať iba podmienečne.
Rozhodne krajský súd
Sudkyňa Valachová vymerala Karolovi tri roky väzenia s podmienečným odkladom a probačným dohľadom na päť rokov. Musí sa tiež podrobiť programu sociálneho výcviku.
Prokurátor priamo na pojednávaní zahlásil odvolanie. Obhajkyňa sa k rozsudku nevyjadrila, urobí tak až po konzultácii s klientom.
Už teraz je však zrejmé, že prípadom sa bude zaoberať krajský súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári