Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Uvoľnenie ľadu v Hornáde
V nedeľu popoludní sa nakopili plávajúce kry pod Gajdovými kúpeľami a zahatili rieku tak, že voda vystúpila vysoko z brehov a zaplavila kúpele a pole až ku kostolianskej hradskej a ochrannej hrádzi pri vodárni.
Vo vodárni presiakla kalná voda do studne a museli preto byť zastavené i pumpy. Tým tlak vody vo vodárni klesol tak, že vyššie poschodia domov v meste zostali bez vody. Dĺžka nakopených ľadov činila asi 1 km, a bola silná viac metrov.
Ľady tvorili kompaktnú masu a hrozilo nebezpečenstvo, že za terajšieho daždivého počasia sa voda dvihne ešte o niekoľko metrov. Vojsko bolo ihneď povolané a policajné riaditeľstvo zariadilo všetky nutné ochranné opatrenia. V pondelok dopoludnia sa vojsko niekoľko ráz pokúsilo ekrazitom roztrhnúť ľadovú masu, avšak výsledok bol nepatrný. Bolo rozhodnuté, ľad rozstrieľať delami.
Delostrelectvo však pre nepreniknuteľnú hmlu nemohlo presne strieľať a preto bol znovu použitý ekrazit. O 3. hodine popoludní mala nálož 25 kg ekrazitu konečne žiaduci účinok.
Ľady boli prerazené a za veľkého hluku a praskotu sa hnuli. Plávajúca masa ľadu neučinila žiadnych škôd. Tohoročné topenie ľadu skončilo sa pre mesto priaznivo.
Z denníka Slovenský východ, 25. marca 1924
Veľké povodne
Medzibodrožie v ohrození. V Sečovciach doprava prerušená. Kritické dni Košíc. Gajdove kúpele zachránené. Čermeľský potok stúpa.
Silné sneženie a rýchly odmäk na celom Slovensku zvýšil hrozbu rozsiahlych povodní. Veľké masy roztopeného snehu sa potokmi vovalili do údolí a vybrežili mnohé rieky. Podľa doterajších správ vyvolalo rýchle topenie snehu nebezpečné povodne vo viacerých regiónoch východného Slovenska. Značná časť železničného úseku na trati Košice – Sátoraljaújhely je pod vodou, povodňami bojujú aj obyvatelia Medzibodrožia a veľké záplavy sú hlásené aj zo Spiša a Šariša.
Vody Hornádu na niektorých miestach podmyli železničný násyp medzi Spišskou Novou Vsou a Spišskými Vlachmi, takže železničná doprava bola prerušená. Voda tu síce oproti včerajšku klesla, ale oprava poškodených tratí potrvá aspoň päť dní. Podobné škody vnikli aj na železnici medzi Prešovom a Kendicami.
Povodeň vyčíňa aj v okolí Sečoviec, kde zostalo niekoľko obcí úplne odrezaných od sveta. Podľa posledných chýrov voda zaplavila južne od Košíc aj oblasti medzi Čaňou a Hidasnémeti. Utorňajší dážď ešte viac skomplikoval už aj tak kritickú situáciu.
Prvé dni jarného odmäku prežili Košice pomerne šťastlivo. Hornád sa na niektorých miestach síce vybrežil a zalial priľahlé obce, no vďaka účinným protipovodňovým opatreniam, bolo mesto od katastrofy ušetrené. Najkritickejšia situácia panovala v pondelok a utorok.
V pondelok sa armáde podarilo pri Ťahanovciach odstrelom preraziť 1 km dlhý úsek ľadom upchatej rieky. Ľadochod sa spustil v utorok dopoludnia o pol dvanástej a na tomto úseku trval do pol druhej. Po dvoch hodinách sa situácia na rieke upokojila. Do večera sa vody Hornádu zo zaliatych Gajdovych kúpeľov a okolitých brehov vrátili do koryta. Nočný dážď síce opäť vzbudil obavy z možného stúpania hladiny, no ten čoskoro ustal a Hornád začal pozvoľna klesať. V stredu napoludnie klesol Hornád o 20 cm. Napriek zlepšeniu situácie zostáva armáda a polícia v pohotovosti a naďalej bedlivo kontroluje povodie rieky.
Ohrozovanie mesta Hornádom nepredstavovalo jediné nebezpečenstvo. Úrady už včera poobede informovali, že vody Čermeľského potoka, ktorý sa pri Komenského ústave rozdvojuje, začínajú prudko stúpať. Potok večer o ôsmej hodine na niektorých miestach opustil svoje koryto. Behom niekoľkých minút sa domy č. 4, 5 a 6 na Čermeľskej ceste ocitli pod vodou. Na dvoroch sa čochvíľa valila pol metrová voda, ktorá najskôr zaliala pivnice a podzemné byty. Františka Takács s rodinou bývajúca v podzemnom byte domu č. 4 ušla cez pivničné okno na poslednú chvíľu. Rodinu dočasne ubytovali v Komenského ústave.
Medzitým Čermeľský potok zaplavil cestu medzi fabrikou na výrobu klincov a Komenského ústavom; na rohu Letnej ulice sa vytvorilo doslova menšie more. Redaktor nášho denníka dnes navštívil Čermeľskú cestu, kde voda medzitým opadla. Samotným potokom sa však stále valí veľkou rýchlosťou zakalená voda, ktorá unáša hrnce, nádoby a rôzny odpad dolu prúdom od Bankova.
Na dvore domu č. 5 ešte stále vidno mláky a múry domu so prevlhnuté po nočnej povodni. Jeden z rohov domu je neustále podmáčaný silným tokom blízkeho potoka, takže je tu reálna hrozba zrútenia celého obydlia.
Z denníka Kassai Ujság, 27. marca 1924
Plynová aféra v Košiciach
Po afére v košickom mestskom sklade dreva, kde sa policajným vyšetrovaním preukázalo, že sú to prežitky hospodárstva a manipulácie, ktoré si z dôb starého režimu zachovali starí úradníci a zriadenci mesta, prichádza teraz nová aféra.
Pri príležitosti revízie v mestskom sklade dreva boli podrobené revízii všetky hospodárske podniky mesta, a tu sa prišlo na neporiadky vo vedení mestskej plynárne, kde sa neprípustne manipulovalo s uhlím a koksom. V dôsledku toho bol okamžite suspendovaný správca plynárne inžinier Altmann a jeden úradník. Celá záležitosť sa ďalej vyšetruje a starosta urobil oznámenie úradom za účelom trestného pokračovania.
Ľudácka „Slovenská Pravda“ v Košiciach i maďarské časopisy nevenujú ani afére v mestskom sklade dreva, ani opísaniu celej podstaty pozornosť, ačkoľvek úradne bolo dokázané, že Sedláček nemá s manipuláciami maďarských zriadencov nič spoločného, a že nanajvýš zanedbal povinnú pečlivosť ako dozorca nad lesohospodárskymi podnikmi.
Maďarské časopisy, o afére nepísali vôbec nič. Kvitujeme pri tejto príležitosti túto pohotovosť a nateraz konštatujeme, že v budúcich dňoch poslúžime dokladmi o úžasnej korupcii maďarských mestských úradníkov.
Z denníka Slovenský východ, 29. marca 1924

Prehliadky v pekárskych závodoch
V dohode s robotníckou a živnostenskou organizáciou prikročilo košické policajné riaditeľstvo k prehliadke a kontrole pekárskych závodov v Košiciach, jednak z dôvodov hygienických, jednak pre zistenie, jestli sa predpisy osemhodinovej a nočnej práce dodržujú.
Koncipista Bukovský, ako zástupca policajného riaditeľa, tajomník Jamnický za organizáciu robotníkov a majiteľ pekárskeho závodu Gustáv Karikó, ako živnostník, previedli prehliadku v pätnástich závodoch a to v dobe od 3. do 5. hodiny rannej, pričom bolo zistené, že v ôsmich podnikoch pracovalo sa v zmienených hodinách, čo odporuje zákonu.
Ďalej boli nariadené rôzne reformy zo stanoviska zdravotného a v dvoch prípadoch bolo zistené, že učni spia priamo v dielňach, ktorážto neprístojnosť bola hneď odstránená. O prekročeniach bolo podané udanie na policajnom súde.
Z denníka Slovenský východ, 22. marca 1924
Objasnená záhada prestrelenej lebky
Včera v dome č. 8 na Verešmartyho námestí (dnes Senný trh) v drevnom sklade firmy Preis v Košiciach bola nájdená lebka, ktorá mala stopy strelných rán a preto bola odovzdaná bezpečnostnému oddeleniu policajného riaditeľstva s poukazom, že sa asi jedná o dajaký zločin.
Tam krútili nad nálezom hlavou, prenášali sa rôzne pochybnosti, ale konečne zvíťazil zmysel pre povinnosť a to tým viac, že sa stále hľadá mŕtvola Nussbachera, ako jednej obeti Reinitzových zločinov. Lebka mala zrejmé stopy strelných rán a mohlo sa tedy usudzovať, že sa skutočne jedná o zločin. A teraz začalo stopovanie. Celý detektívny aparát odobral sa do zmienenej budovy a počalo hľadanie trupu. Ale kde nič tu nič. Snáď neznámy vrah spálil telo svojej obeti ako činil svojho času povestný vrah žien Landu?
Počalo sa s výsluchmi obyvateľov a tu priznal sa šofér Stollman v tomto dome bývajúci, že lebku našiel pri kopaní popri pivovare Bauernebla a doniesol si ju domu. Poneváč si kúpil flóbertovu ručnicu, učil sa strieľať a trefoval sa do lebky, ktorú niekoľko ráz prestrelil. Tým bol ovšem zločin objasnený a náš reportér, ktorý v túžbe po senzácii odobral sa tiež na miesto pátrania, ale odišiel sklamaný z miesta tajomného zločinu.
Z denníka Slovenský východ, 29. marca 1924
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári