KOŠICE. Jedno z najstarších ekumenických podujatí na Slovensku na Veľký piatok napísalo už svoj 30. diel. Pašiový sprievod spojil v Košiciach veriacich z desiatich rôznych kresťanských cirkví a spoločenstiev.
Pred tromi desiatkami rokov sa do ulíc mesta na Veľký piatok vydali zástupy ľudí, aby v spoločnej modlitbe a zamyslení nad Ježišovým umučením vyjadrili bratskú jednotu a ochotu spolupracovať.
Spojenie v duchu kresťanskej lásky
Pašiový sprievod bol jedným z prvých počinov ekumenického spoločenstva na území mesta Košice. Pri jeho zrode stála jednoduchá myšlienka spojenia sa v duchu kresťanskej lásky.
Nájsť vhodnú formu na vyjadrenie tohto želania nebolo údajne zložité. Všetkým kresťanom je totiž blízka modlitba aj čítanie Božieho slova. Verejne svedčiť o láske ku Kristovi zasa neodmysliteľne patrí k tradícii katolíkov i východných kresťanov.
Takto sa zrodilo unikátne putovanie ulicami druhého najväčšieho mesta na Slovensku. Košice už v tom čase boli známe ako multikultúrna, multietnická a tolerantná metropola východu.
„Pri účasti na pašiovom sprievode si vždy vybavím pohnuté a turbulentné dejiny Košíc, ktorým sa nevyhla ani nevraživosť katolíkov a protestantov, gréckokatolíkov a pravoslávnych. Keď však dnes okolo seba vidím putujúcich ľudí, hovorím si, že je to veľká vec, že vieme nájsť spoločnú reč, že sme kamaráti, že si vieme všímať to spoločné a že je to za nami. Je dobré, že sme prekonali rozdiely, ale ekuména by sa mala určite rozširovať ďalej,“ hovorí košický sprievodca a talkmaster Milan Kolcun.
Sprievod reagoval na súčasné dianie
Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností v Košiciach pripravilo v tomto roku pašiový sprievod, ktorý svojou témou reagoval na aktuálne dianie a vzrastajúce napätia vo svete i u nás.
Aj preto chcel ľuďom rôzneho vierovyznania, hľadajúcim i neveriacim vyslať jasnú správu útechy v Ježišových slovách: „Na svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet." (Ján 16, 33).
Sprievod stoviek účastníkov sa tak ako každoročne začal o 13:00 hodine pred Evanjelickým kostolom na Mlynskej ulici.
V peknom a slnečnom počasí potom prešiel ulicami Starého Mesta, zastavil sa pri viacerých modlitebniach a kostoloch, a pred pätnástou hodinou sa putovanie symbolickým podaním rúk skončilo pri Dóme sv. Alžbety.
„Som veľmi rád, že Ekumenický pašiový sprievod v Košiciach vydržal do dnešných dní. Mal som tú česť stáť pri jeho zrode a doteraz som nevynechal ani jeden ročník,“ hovorí Dušan Havrila, moderátor ekumenického spoločenstva v Košiciach.
Podľa jeho slov je košický sprievod unikátny nielen svojou novodobou tradíciou, ale je predovšetkým požehnaným a Božím dielom. „Inak by zrejme nevydržal do dnešných dní a zrejme by už dávno skončil,“ dodáva.
Pri zrode unikátneho sprievodu veriacich viacerých cirkví stál aj emeritný rektor a moderátor ekumény Anton Konečný, ktorý je presvedčený o hlbokom zmysle a poslaní takéhoto stretnutia obyvateľov mesta.
„Tak ako sprievod tvoria obyvatelia mesta, tak aj tento sprievod a jeho posolstvo dávajú silu Košičanom, ktorí žijú z požehnania a darov ducha tohto spojenia v duchu pravdy."
Vytrval aj napriek „konkurencii“
Za tridsať rokov nemalo veľkonočné ekumenické stretnutie vážny problém a zatiaľ nikto neuvažoval ani o jeho zrušení. Vydržal aj napriek „konkurencii“ a bohatej ponuke bohoslužieb a obradov vo všetkých cirkvách.
V posledných rokoch však viacerých veriacich trápilo, že sa katolícke obrady takmer v celom meste posunuli na tretiu hodinu popoludní, a tak mnohí z nich radšej do centra na sprievod nešli, aby stihli veľkopiatkové obrady vo svojom kostole na sídlisku či v inej časti mesta.
„Mrzelo ma, že som predošlý ročník vynechala, lebo som uprednostnila bohoslužby Veľkého piatka u nás v novom kostole na Ťahanovciach. Ak by som chcela zostať do konca, nestihla by som sa z mesta vrátiť. Neviem, prečo farári neposunú začiatok bohoslužieb na neskôr,“ hovorí pani Katarína, ktorá na pašiové putovanie chodieva už viac ako dvadsať rokov.
Pritom to v Košiciach takto nebolo vždy. V minulosti sa mnohé bohoslužby, aj vzhľadom na pašiový sprievod, začínali neskôr.
Dnes však pohľad na rozpis jednotlivých kostolov hovorí o tom, že v Košiciach sa takmer výlučne začínajú už o 15. hodine.
„Myslím, že v tomto roku sme prekonali aj tento nedostatok a pokúsili sa scenár sprievodu skrátiť. Nie že by sme bežali alebo kráčali rýchlejšie, ale prispôsobili sme jednotlivé zamyslenia i hudobný sprievodný program tak, aby sa všetci účastníci cítili komfortne,“ dodáva Dušan Havrila.
O hudobnú zložku sa v tomto roku postarala Apoštolská cirkev a do realizácie celého sprievodu sa zapojili aj členovia cirkví Bratskej jednoty baptistov, Cirkvi bratskej, Cirkvi československej husitskej, Evanjelickej cirkvi a. v., Gréckokatolíckej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Rímskokatolíckej cirkvi a Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári