KOŠICE. Ak chceli vodiči prejsť v uplynulých týždňoch rekonštruovanou Slaneckou cestou na košickom sídlisku Nad jazerom, museli porušiť niekoľkokrát dopravné predpisy. Dôvodom bolo nesprávne značenie.
Premávka je aktuálne stále vedená na úseku dlhom 2,3 kilometra v dvoch jazdných pruhoch pre oba smery, pričom motoristom slúži iba polovica budúcej štvorprúdovky, ktorá sa nachádza ďalej od trate električiek.
Obmedzenia v doprave trvajú na tomto úseku v rôznych obmenách od jari 2022, keď sa spoločnosť Doprastav ujala realizácie stavby.
Pred začatím modernizácie juhovýchodného vstupu do Košíc prechádzalo úsekom denne necelých 30-tisíc vozidiel.
Motorista: Vodiči musia vojsť do zákazu. Viackrát
Na nezrovnalosti v dopravnom značení na rekonštruovanom úseku nás upozornil jeden z košických motoristov.
Podľa jeho opisu pri jazde z mestskej časti Krásna cez sídlisko smerom do centra vojde každý z vodičov minimálne päťkrát do zákazu vjazdu do jednosmernej ulice. Dôvodom sú podľa neho osadené značky, ktoré nekorešpondujú s aktuálnym trasovaním premávky po stavenisku.
„Neplatné značky by mali byť prekryté. Mýlia vodičov a robia z nich priestupcov,“ uviedol Košičan.
Minulý týždeň sme sa boli na značenie na Slaneckej pozrieť. Pri jazde v smere do mestskej časti Krásna sme na nesprávne značenie nenatrafili. V opačnom smere to však už neplatilo.
Na tejto trase sme si všimli viacero značiek, ktoré pri súčasnom riešení dopravy v polovičnom profile štvorpúdovky nielenže nedávali zmysel, ale mohli vodičov aj ohroziť.

Slanecká ako jednosmerka?
V každej zo šiestich veľkých križovatiek na Slaneckej sa nachádzala výstražná značka číslo 230, ktorá zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel z jedného smeru jazdy.
Účel bude plniť táto značka až po rozbehnutí premávky na oboch poloviciach štvorprúdovky. Vodičom smerujúcim do centra pomôže zorientovať sa, aby nevošli do protismeru.
V aktuálnej situácii, keď slúži ľavá časť štvorprúdovky pre oba smery, je umiestnenie značky zákazu vjazdu absurdné. Znamenalo by to totiž, že Slanecká je prejazdná iba v smere von z mesta.
Zároveň sme na križovatkách natrafili na značku, ktorá je vo vyhláške vedená pod číslom 212. Ide o značku, ktorá vodičovi prikazuje obchádzanie vo vyznačenom smere.
V prípade Slaneckej posiela táto značka motoristov do uzavretej pravej časti štvorprúdovky. Tá však bola na všetkých križovatkách riadne označená dočasnými značkami zákazu vjazdu v oboch smeroch.
Na nesprístupnenej časti Slaneckej parkovali nákladné autá a boli na nej uložené betónové žľaby. Stret zablúdeného motoristu s týmito prekážkami by mohol byť fatálny.
Napriek zmätočnému značeniu nevládol na Slaneckej chaos. Premávka bola v oboch smeroch plynulá a každý z účastníkov vedel, kadiaľ ísť.
Dokonca väčšina vodičov si dovolila počas redšej sviatočnej premávky prišliapnuť plyn na päťdesiatku, hoci maximálna povolená rýchlosť je v celom úseku o dvadsať kilometrov za hodinu nižšia.

Miestni už trasu poznajú
Na dopravné značenie sme sa opýtali viacerých motoristov, na ktorých sme na sídlisku Nad jazerom natrafili.
„Tie zákazy a príkazy som si, samozrejme, všimol, ale nejdem tade prvýkrát, takže cestu dobre poznám. Inak sa ani nedá ísť ako do ľavého zákazu vjazdu, pravá strana cesty je celá uzavretá zábranami,“ reagoval vodič v stredných rokoch.
Podľa jeho slov si však značenie na Slaneckej dobre všíma.
„Niekedy sa tu premávka zmení, takže musíme reagovať operatívne,“ vysvetlil Košičan.
Mladá vodička s evidenčným číslom z okresu Košice-okolie priznala, že Slaneckej sa snaží pri ceste do Košíc vyhýbať.
„Niekedy sa to však nedá. Stále je to najkratšia cesta z domu do práce a späť. Chodíme tadeto aj na nákupy. Väčšinou sa tu jazdí v kolóne, takže zísť z trasy alebo niečo podobné sa mi tu zatiaľ nepodarilo,“ povedala.
Viacerí Košičania sa zhodli, že značenie úseku len kopíruje priebeh celej investičnej akcie mesta, na ktorej spolupracuje s Doprastavom.
„Vôbec sa nedivím, že značky nie sú v poriadku. Cesta mala byť hotová tuším koncom minulého leta, potom spomínali termín okolo Vianoc, no doteraz to nie je dokončené. Boli mesiace, ked som videl na stavbe dvoch, možno troch robotníkov. Je to babrácka firma a máme aj babrácke vedenie mesta, ktoré malo na celý projekt dozerať,“ reagoval podráždene starší obyvateľ sídliska.

Mesto ukazuje prstom na Doprastav
Po zaslaní našich otázok vedeniu Košíc nás ešte pred veľkonočnými sviatkami informoval magistrát, že podnet posunie Doprastavu.
Počas sviatočnej nedele sme na križovatke pri obratisku električiek na Važeckej už natrafili na zmenu v značení. Zákaz vjazdu i príkaz obchádzania vo vyznačenom smere zakryl zhotoviteľ čiernou fóliou.
V utorok nám magistrát potvrdil, že došlo k náprave.
„Zhotoviteľa sme aj na základe vášho podnetu požiadali, aby odstránil, respektíve prekryl nezodpovedajúce trvalé dopravné značenie, čo sa aj stalo. Chyba však nie je a ani nemôže byť na strane mesta Košice, keďže práve zhotoviteľ je zodpovedný za organizáciu dopravy na stavbe. V tejto súvislosti neevidujeme žiadne škodové udalosti. Motoristov i naďalej prosíme o trpezlivosť a pozornosť pri prejazde staveniskom,“ reagoval hovorca Košíc Dušan Tokarčík.
O vysvetlenie situácie sme požiadali aj Doprastav. Firma však o projekte na Slaneckej dlhodobo mlčí.

Máj zatiaľ platí, no bez termínu
Stavba, ktorú vedenie Košíc na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) označuje za najväčší projekt mesta za posledné roky, mala byť podľa pôvodných plánov dokončená v auguste 2023.
Magistrát vtedy uznal, že Doprastav mal objektívne dôvody preložiť termín dokončenia Slaneckej na 22. decembra. Ani v tento deň však nebola stavba hotová. Vedenie Košíc ani Doprastav situáciu dodnes nevysvetlili.
V januári odhadla košická radnica, že zámer sa dočká kompletizácie v máji 2024.
Aktuálne sme sa pokúsili zistiť konkrétne termíny otvorenia Slaneckej v plnom profile a bez obmedzení v doprave, ktoré súvisia s výstavbou.
„Projekt Slaneckej cesty je už stavebne takmer dokončený, čaká nás ešte povoľovací proces na predčasné užívanie stavby, pričom vyvíjame všetky potrebné aktivity na to, aby mohli motoristi užívať cestu v plnom profile ešte na jar 2024,“ povedal hovorca magistrátu bez určenia dátumu.

Termín nestihli, mesto prišlo o časť eurofondov
S predĺžením výstavby rástla postupne aj cena.
Doprastav získal verejnú zákazku, keď v súťaži v roku 2021 ponúkol najnižšiu cenu na úrovni necelých 11,9 milióna. Do 21. decembra 2024 sa už vyplatená suma šplhala k čiastke 17,8 milióna.
Košice museli v tom čase vykryť z tejto sumy z vlastného rozpočtu 2,5 milióna, zvyšok išiel z eurofondov.
Keďže zámer sa nepodarilo dokončiť v termíne, prišlo mesto o možnosť dočerpať peniaze na projekt cez externé zdroje financovania. V januári vyčíslil magistrát náklady Košíc na Slaneckú pre rok 2024 na 1,5 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári