Posledná šichta v košickej tlačiarni v roku 2021, autor: Korzár/Katarína Gécziová
KOŠICE. V piatok 29. októbra 2021 nastalo v priestoroch košických tlačiarní nezvyčajné ticho. V tú noc sa definitívne vypla rotačka, ktorá nepretržite, až na krátke výnimky, pracovala desiatky rokov.
Stroj umiestnený v hale susediacej s Watsonovou ulicou na pravidelnej báze chrlil tituly vydavateľstva Petit Press, a. s., vrátane denníka Korzár, týždenníka Košický Večer, ich príloh, a taktiež produkoval viacero externých titulov distribuovaných do rôznych kútov východného Slovenska.
Zlatá tlačiarenská éra
Tlačiarenský stroj nemeckého výrobcu Cromoman tlačil v Košiciach nepretržite od roku 2000. Doviezli ho na jedenástich kamiónoch. Za hodinu dokázal vyprodukovať 27-tisíc výtlačkov. Nahradil podstatne staršiu rotačku ešte z čias socializmu.
História štátnych Východoslovenských tlačiarní siahala do 50. rokov minulého storočia, mali tak bohatú tradíciu. Boli tretím najväčším polygrafickým podnikom na Slovensku.

V tom čase do areálu tlačiarní kamióny týždenne vozili 50 ton papiera, denne sa spotrebovalo asi 100 až 120 platní, teda predlôh, na ktorých boli zajtrajšie noviny.
Za socializmu sa v Košiciach tlačili Východoslovenské noviny v náklade 60-tisíc, denník Pravda v náklade okolo 100-tisíc kusov.
Po poslednej šichte sa tlač denníka Korzár presunula do Bratislavy, kde sa obľúbené noviny východniarov tlačia do dnešných dní. V hlavnom meste funguje posledná novinová rotačka na Slovensku.
Veľký developerský projekt
Okrem tlačiarne fungovalo v rozľahlom areáli s výmerou asi tri hektáre aj viacero podnikateľských subjektov umiestnených vo viacerých budovách. Na adrese Letná 47 dlhé roky pôsobila i redakcia denníka Korzár. Všetci nájomcovia sa odtiaľ postupne vysťahovali.
Súčasný majiteľ komplexu, spoločnosť CTR Letná, sa ho rozhodol využiť na svoj developerský zámer. V najbližších rokoch tam majú vzniknúť byty a retailový priestor.
Práve z týchto dôvodov je aktuálne v komplexe čulý búrací ruch. Pracuje tam viacero ťažkých mechanizmov, ktoré postupne ukrajujú z pôvodných budov a hál. Ako sa rúcajú stavby, zväčšujú sa pri nich kopy sutín.

Chodci a šoféri si v tieto dni môžu všimnúť, ako postupne mizne predná administratívna budova s nápisom BCK Letná. Kedysi tam bol umiestnený nápis Východoslovenské tlačiarne.
Investičný zámer počíta s výstavbou 528 bytov a 192 apartmánov, obchodu má patriť 20 percent z celkovej plochy.
Pre potreby komplexu má byť k dispozícii 930 parkovacích miest, ktoré majú byť umiestnené v podzemných garážach. Dominantou projektu bude budova s 15 podlažiami v juhovýchodnej časti areálu.
Developer očakáva, že prví obyvatelia by sa mali do nových bytov sťahovať v roku 2026, pričom celý projekt by mal byť skompletizovaný o tri roky neskôr.
Nebezpečný pre šoférov i chodcov
Investor sa zaviazal podpisom memoranda s Košicami, že kolaudovať obchodné a bytové priestory bude môcť až po dokončení dopravných stavieb.
Dopravný uzol známy ako Festivalové námestie blízko komplexu totiž patrí k najproblematickejším v Košiciach. Podľa jedného z posledných sčítaní tadiaľ denne prejde 50-tisíc áut. Hovorí sa o ňom ako o jednom z nebezpečných nehodových miest, dokonca ako o najhoršej križovatke v Košiciach.

Aj keď na pohľad vyzerá ako kruhový objazd, v skutočnosti ním nie je. Šoféri jazdiaci ním musia v jednom úseku dávať prednosť autám, v ďalšom električkám. Uzol má tak nebezpečné miesta krátkych prepletových úsekov v križovaniach jednotlivých vetiev, ohrození sú na ňom tiež chodci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári