KOŠICE. Veľkokapacitné kontajnery v záhradkárskych lokalitách roky slúžili Košičanom, ktorí sa potrebovali zbaviť odpadu. Boli zvyknutí, že prešli niekoľko desiatok metrov a odpad vyhodili. Tento rok však kontajnery hľadajú márne, v osadách určených pre záhradkárov ich nevidno.
Patrícia má záhradu na Kalvárii a prekáža jej, že ľudia nemajú možnosť kontajnery využiť. Kontaktovala firmu Kosit na infolinke po tom, čo v záhradkárskej oblasti niekto nechal rukou napísaný odkaz, že kontajner umiestnený nebude.
„Na infolinke Kositu mi túto informáciu potvrdili. Upresnili, že sa to týka všetkých záhradkárskych lokalít a že ide o rozhodnutie mesta, ktoré sa rozhodlo zrušiť veľkokapacitné kontajnery. Pýtala som sa ich, kam mám smerovať sťažnosť na to, že sa už začína tvoriť čierna skládka. Dostala som odpoveď, že na mesto,“ vysvetlila Patrícia.

Platí mestu, má volať starostovi
Patrícia teda prostredníctvom sociálnej siete oslovila aj primátora Košíc Jaroslava Polačeka (nezávislý). Napísala mu, že ľudia sa „tešia" na čierne skládky v záhradkárskych oblastiach v Košiciach.
„Rozhodli ste sa zrušiť sezónne zberné kontajnery. Ešteže ste zvýšili poplatok za odpad,“ napísala sťažovateľka primátorovi.
Ten jej odvetil, aby kontaktovala svojho starostu, aby objednal vývoz odpadu.
„Opäť pristúpil na známu hru – hoďme to na starostov mestských častí. A po tom, čo som ho vyzvala, nech mi objasní, prečo mám kontaktovať starostu, keď zvýšený poplatok za odpad aj dane platím mestu, už neodpovedal.“
Podľa Patrície mali veľkokapacitný kontajner v záhradkárskej lokalite pristavený sezónne každý rok približne od apríla do októbra. Vynášali ho raz týždenne, pričom záhradkári neplatili žiadne poplatky navyše.
„To mi aj príde logické. Ľudia sa presúvajú na sezónu do záhradiek a tam tvoria gro odpadu. Myslím si, že zvýšená suma za odpad by to mala zahŕňať. Zároveň som presvedčená, že odstránenie čiernych skládok je pre mesto, ktoré je zo zákona povinné ich odstraňovať, oveľa nákladnejšie, ako umiestnenie takýchto kontajnerov,“ uzavrela Patrícia.
Poplatky pre záhradkárov?
Prednostka Miestneho úradu mestskej časti Sídlisko Ťahanovce a poslankyňa mesta Beáta Zemková (nezávislá) v súvislosti so zrušením kontajnerov v záhradkárskych lokalitách tvrdí, že poslanci určite nedali takúto nezmyselnú požiadavku.
„Rozhodne mesto Košice malo pripraviť riešenie a prípadne nastaviť poplatky za odpad v záhradkárskych lokalitách, ako to je aj v iných obciach,“ vysvetľuje Zemková.
Starosta Ťahanoviec Miloš Ihnát (nezávislý) sa s jej slovami stotožňuje: „Určite by vedenie mesta malo navrhnúť poplatok pre záhradkárov a dohodnúť so záhradkárskymi zväzmi, ako by bolo vhodné umiestniť kontajnery, aby sa predišlo vytváraniu skládok.“
Čierne skládky sa podľa Zemkovej tvoria vždy a zrejme aj budú, ak nebude dôslednejšie polícia monitorovať územia mesta.
„Avšak ak nebude kde odpad vyhadzovať, bude sa skládok tvoriť viac a v závere po dlhých konaniach bude opäť len mesto povinné tieto územia vypratať. To nepovažujem za správne riešenie,“ reaguje Zemková.
Odpad vozili aj firmy
Starosta druhej najväčšej košickej mestskej časti (MČ) Dargovských hrdinov Dominik Babušík (nezávislý) hovorí, že kontajnery mali umiestnené v dvoch lokalitách – Stará sečovská cesta a Moňov potok.
„Na Sečovskej boli dva kontajnery, tento rok nebude ani jeden. Čo sa týka oblasti Moňov potok, tam kontajner zostáva aj vzhľadom k tomu, že ju obývajú sociálne slabší obyvatelia,“ vysvetľuje Babušík.
Dodáva, že kontajnery síce záhradkárom pomáhajú, na druhej strane sú však aj magnetom pre špekulantov.

„Neraz sa stalo, že bol kontajner pristavený a v priebehu niekoľkých hodín aj naplnený stavebným odpadom. Kontajnery zneužívali niektoré ´firmy´ rekonštruujúce byty a zbavovali sa v nich stavebného odpadu. Minulý rok sme nainštalovali na Sečovskej fotopascu a jednu takúto firmu sme prichytili. Keď sme ich na to upozornili, prišli odpad z kontajnera vybrať a odviezli ho preč,“ vraví starosta Furče.
Potvrdzuje, že hrozí tvorenie čiernych skládok a bude nutný dôsledný monitoring.
„Mesto sa snaží skládky likvidovať, ťažko teraz povedať, ako bude situácia gradovať, pretože ide o novinku, s ktorou nemáme zatiaľ skúsenosť. Každopádne sa dá tvorba nelegálnych hniezd odpadu očakávať. Počítame s tým, budeme s mestom spolupracovať, no vieme aj to, že to môže znamenať zvýšené náklady,“ povedal Babušík.
Vlani bolo v záhradkárskych lokalitách v Košiciach rozmiestnených vyše 50 veľkokapacitných kontajnerov.
Mesto optimalizuje, Kosit nemá objednávku
Odpad zo záhradkárskych lokalít doposiaľ odvážal Kosit. Firmy sme sa na rušenie sezónnych zberných kontajnerov pýtali.
„Spoločnosť Kosit realizuje služby na základe požiadaviek objednávateľa, v tomto prípade mesta Košice. V roku 2024 pokyn na pristavenie veľkokapacitných kontajnerov do záhradkárskych oblastí neevidujeme,“ reagovala hovorkyňa Kositu Slavomíra Brzová.
Magistrát tvrdí, že vzhľadom na chýbajúce finančné prostriedky v rozpočte mesta a zníženie financií, ktoré dostáva od štátu, pristúpilo k optimalizácii nákladov v oblasti odpadového hospodárstva.
„Dlhodobo upozorňujeme mestských poslancov a starostov na nedostatočnú výšku poplatkov za odpad, hoci náklady na túto službu sa neustále zvyšujú. V uplynulom roku predstavoval rozdiel medzi príjmami a výdavkami za túto službu sumu 3,6 milióna eur, ktorú muselo mesto dotovať z iných svojich príjmov. Ak sme nechceli ísť cestou zvyšovania poplatkov za odpad, ktoré by znamenali zvýšenú záťaž na peňaženky našich obyvateľov, pristúpili sme k optimalizácii niektorých poskytovaných služieb,“ reaguje magistrát.
Mesto tvrdí, že promptne rieši požiadavky všetkých obyvateľov, ktorí majú v záhradkárskych oblastiach trvalý pobyt. Ostatným záhradkárom odporúča, aby svoj komunálny odpad v čo najväčšej možnej miere minimalizovali a triedili.
„Odporúčame, aby ho odovzdali do zberných nádob v mieste trvalého pobytu, respektíve bezplatne do niektorého z piatich zberných dvorov. Ak chcú likvidovať zelený odpad, mestské časti v zmysle štatútu určia zodpovednú osobu a my zabezpečíme jeho odvoz,“ dozvedeli sme sa z magistrátu.
Mesto argumentuje, že kontajnery neboli využívané len záhradkármi. „Vo veľkej miere boli zneužívané podnikateľskými subjektami a obyvateľmi z obcí v okolí Košíc,“ uzavrel magistrát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári