KOŠICE. Miestny úrad Sídliska Ťahanovce vlani koncom júna oznámil, že začne s výstavbou cesty medzi Hanojskou ulicou a Ázijskou triedou. Dôvodil neúnosnou dopravnou situáciou na prvej z menovaných ulíc.
Pôvodne sa mali stavebné práce skončiť po troch mesiacoch. Termín sa z rôznych príčin nepodarilo dodržať. Nová komunikácia bola nedávno sprístupnená.
Cesta je obojsmerná, no úzka
Ako vlani informoval úrad, riešenie si vyžiadal rastúci počet vozidiel v lokalite.
„Z dôvodu akútneho nedostatku parkovacích miest na Hanojskej ulici začali parkovať autá po oboch stranách a to napriek tomu, že cestná komunikácia je obojsmerná a pomerne úzka. Tento fakt značne skomplikoval prejazdnosť celej komunikácie," uviedol starosta Miloš Ihnát (nezávislý).
To podľa neho spôsobilo problémy pri parkovaní a vychádzaní z parkovacích miest a hrozili kolízie.
Problémy mali aj nákladné vozidlá Kositu, zbierajúce odpad z kontajnerov. Často nemali na konci ulice priestor na otočenie. Preto do nej obvykle vchádzali cúvaním po celej jej dĺžke.
Cesta prestala spĺňať parametre pre obojsmernú premávku, no zároveň mala len jeden výjazd. Ten bol navyše problémový, lebo ulica sa napájala na hlavnú cestu vo veľmi ostrom uhle a vodičom to sťažovalo výhľad.
Vlani v júni Ihnát vravel, že výsledkom prác bude druhý výjazd z Hanojskej ulice, ktorý prepojí komunikáciu pri Hanojskej 5 s pôvodnou panelovou cestou do ťahanovského lesoparku a parkoviskom pri bývalom obratisku autobusov MHD.
„Zjednosmernením ulice sa zlepší jej prejazdnosť, predíde sa kolíznym situáciám, zvýši sa komfort pri parkovaní a zlepší výjazd pre autá."
Namiesto asfaltky iba panelka
Ak chceli urobiť z ulice jednosmernú, bolo potrebné vybudovať druhý výjazd. V októbri 2018 mestská časť obstarala potrebnú štúdiu. Určila trasu výjazdu, ktorá viedla cez trávnatú plochu a svah medzi Hanojskou 5 a Ázijskou triedou.
„V rokoch 2019 až 2022 mestská časť zabezpečila realizačný projekt. Majetkovo vysporiadala pozemky vo vlastníctve mesta, súkromných osôb, spoločnosti TH Stavbyt a urbariátu. Získala územné a stavebné povolenie a zabezpečila výrub náletových drevín,“ vysvetlil Jaroslav Žďára z oddelenia rozvoja a vnútornej správy sídliska.
Zmenil sa tiež charakter výjazdu, z pôvodnej verzie ako asfaltovej cesty vznikla panelová verzia.
„Zmena bola podmienkou zo strany Útvaru hlavného architekta, podľa ktorého má byť výjazd len dočasnou stavbou, kým sa nezačne s výstavbou tzv. štvrtej stavby sídliska,“ dodal Žďára.

Pôvodne práce na tri mesiace a za 77-tisíc eur
Začiatkom roka 2023 mestská časť obstarala dodávateľa stavby, ktorým je CSS-Stav, s. r. o. Odhadované náklady boli vo výške 77 220 eur. So stavebnými prácami sa začalo 29. júna a trvať mali približne tri mesiace.
Prepojovaciu cestu sprístupnili namiesto troch pôvodných mesiacoch po približne deviatich. Podľa prednostky úradu Beáty Zemkovej spôsobilo omeškanie najmä výrubové konanie, občianske združenie Nufia sa odvolalo a celý proces sa spomalil.
Neskoršie odovzdanie stavby spôsobil aj sklz pri výrobe betónových panelov a tiež zlé poveternostné podmienky, najmä dažde. „Realizácia výstavby bola predĺžená aj zavinením dodávateľa, za čo sme mu účtovali sankcie za omeškanie odovzdania diela,“ uviedla Zemková.
„Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 5. apríla. Dočasné prepojenie bolo otvorené pre verejnosť na druhý deň, kedy sme využili kvôli volebnému dňu aj prítomnosť odborných zamestnancov,“ pokračuje prednostka.
Podľa projektu je asfalt len pri výjazde. Mestská čas však napokon presvedčila mesto o potrebe asfaltového koberca po celej dĺžke cesty, takže ten ešte pribudne. Zvýši to komfort, ale aj pomôže najmä pri zimnej a jarnej údržbe.
Popri ceste tiež vysadili 12 stromov.
Prečo nie je širšia
Finálna cena aj s prácami navyše, ktoré neboli v rozpočte, napríklad umiestnenie odvodňovacej mriežky pri výjazde, bola 84 455 eur.
„Po odrátaní zmluvnej pokuty to bolo výsledných 83 914 eur. Pôvodne bolo v rozpočte schválených na túto investičnú akciu 90-tisíc eur,“ ozrejmuje Zemková.
Prepojovaciu komunikáciu začali miestni okamžite využívať. Nielen ako výjazd, ale aj na parkovanie. Autá stáli po ľavej strane, vpravo popri nich však ostalo miesto iba na prejazd osobných vozidiel.
Jeden z vodičov sa pýtal, prečo cesta nemohla byť aspoň o meter širšia. Po jednej strane by podľa neho vzniklo približne 10 oficiálnych parkovacích miest a zvyšok by bol pohodlne prejazdný aj pre väčšie autá.
„Pozemky sú vyporiadané len pre účely povolenej stavby, čo je aj odôvodniteľné pre prípadné kontroly Najvyššieho kontrolného úradu. Pri získavaní súhlasu aj vzhľadom na terén a plánovanú budúcu výstavbu bolo úplne zamietnuté okrem dočasného výjazdu iné dopravné riešenie či parkovanie,“ vysvetlila Zemková.
Situáciu sledujú
Pohodlný prejazd by zrejme zabezpečil zákaz parkovania po celej dĺžke komunikácie.
„Zákonné normy hovoria o ponechaní troch metrov na prejazd. Toto určite všetci vodiči, ktorí majú oprávnenie, ovládajú. Je teda na ich zodpovednosti, či a ako zaparkujú na ceste. Aktuálne nemáme dôvod obmedzovať zastavenie na novej ceste. Ale situáciu budeme monitorovať,“ pokračuje prednostka.
Mestská časť počká, ako sa cesta ujme, keďže ide o náročnejší terén a panelový podklad. Zatiaľ Hanojskú ulicu nebudú zjednosmerňovať.
„Očakávame aj podnety obyvateľov a aj podľa toho budeme konzultovať s expertmi v doprave a prípadne situáciu zlepšovať. Do budúcna by situáciu s parkovaním mohol zlepšiť plánovaný parkovací dom medzi Pekinskou a Hanojskou ulicou. Potom už bude viac na zvážení robiť viac obmedzení pre bezpečnejšie prejazdy," dodala Zemková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári