KOŠICE. Starosta Sídliska Ťahanovce a mestský poslanec Miloš Ihnát (nezávislý) rozbieha petíciu. Žiada v nej okamžité zaradenie výstavby výjazdu z Americkej triedy na Magnezitársku ulicu medzi investičné akcie Košíc.
Zhruba 550 metrov dlhý úsek novej cesty má vyriešiť kolóny na výjazde zo sídliska najmä v čase rannej špičky.
Magistrát avizoval vypracovanie dokumentácie k projektu už v roku 2019. Vedenie mesta avizovalo zaradenie stavby do plánu rozpočtu na roky 2020 až 2022. Starosta teraz tvrdí, že sa neurobilo nič.

Výjazd pomôže časti vodičov
Ihnát opisuje dopravnú situáciu na 23-tisícovom sídlisku ako neúnosnú.
„V rannej špičke sa tvoria kolóny od napojenia na Hlinkovu, kde sa stretajú vozidlá z viacerých smerov. Rad od Ťahanoviec siaha niekedy až po čerpaciu stanicu na sídlisku. Je to vzdialenosť zhruba kilometer. Vodiči tu vedia uviaznuť aj na pol hodinu. V kolóne potom stoja aj autobusy MHD,“ povedal Ihnát.
Druhý výjazd zo sídliska prechádza susednou obcou Ťahanovce, cez ktorú sa možno dostať na Magnezitársku ulicu už aj dnes. Táto cesta sa napája v smere do centra rovnako na preplnenú Hlinkovu ako hlavný výjazd zo sídliska.
„Veľa kritikov plánovaného dopravného riešenia hovorí, že vodiči sa vedia dostať na Magnezitársku už aj teraz cez susednú mestskú časť. "
Podľa starostu však plánovaný výjazd uľahčí cestu najmä motoristom, ktorí idú smerom na Furču, vedia sa tade dostať na Prešovskú, alebo ak chcú ísť po Severnom nábreží a pokračovať ďalej na Rampovú.
„To nie je v žiadnom prípade maličkosť,“ reagoval starosta. Upozornil aj na to, že nový výjazd by pomohol odkloniť vozidlá prechádzajúce cez stred susednej mestskej časti.

„V súčasnosti zaťažuje do istej miery doprava z nášho sídliska hlavnú cestu v obci. Nový výjazd je plánovaný južne od jej zastavaného územia. Nová cesta by mala viesť sčasti po dnes existujúcej komunikácii k rómskym bytovkám na Demeteri, pričom napojenie na Americkú triedu bude približne na úrovni Európskej triedy,“ opísal Ihnát trasovanie novej komunikácie.
Ihnát: Zaviedli ma. Nič nemajú hotové
Starosta tvrdí, že mal informácie, že mesto na projekte pracuje.
„Mne bolo ako starostovi a mestskému poslancovi niekoľkokrát povedané, že dokumentácia k projektu je hotová a pripravená pre územné rozhodnutie. Teraz som zistil, že zadané nebolo nič, neexistuje žiadne územné rozhodnutie a nebeží ani žiadne takéto konanie,“ uviedol Ihnát.
Podľa jeho slov ho o tom ubezpečovalo vedenie Košíc. Ihnát patrí v mestskom parlamente medzi nezaradených poslancov, ktorí pri hlasovaní najmä v minulosti podporovali politiku primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý).
„Dostal som prísľub, že sa budú tieto veci hýbať. To, čo sa stalo, teraz vnímam ako veľkú neserióznosť. Doslova nás roky zavádzali."
Ihnát priznáva, že nápad s petíciou prišiel potom, ako podobnú podpisovú akciu rozbehli v Krásnej kvôli chýbajúcemu chodníku vedľa hlavnej cesty. „Petíciou chceme v našom prípade dosiahnuť, aby sa začalo konečne konať,“ doplnil.
Podľa jeho slov bolo vo štvrtok pod petíciou podpísaných zhruba 400 Košičanov, z toho 130 sa zapojilo na webe. „Cieľom je vyzbierať dva až tritisíc podpisov. Až potom pôjdeme do mestského zastupiteľstva, kde chceme tento zámer prerokovať,“ odhadol Ihnát.
Ťahanovce chcú prispieť výkupom pozemkov
Mestská časť ponúkla mestu pomoc s majetkovoprávnym vysporiadaním pozemkov pod budúcou cestou. Len malú časť parciel tam totiž vlastnia Košice.
Ide o pozemky s dĺžkou desiatok až stoviek metrov a šírkou do pätnásť metrov. Majú desiatky vlastníkov, najčastejšie sú nimi reštituenti alebo ich dediči.
„Vkladom našej mestskej časti by bol v prípade záujmu mesta výkup a vysporiadavanie týchto nehnuteľností. Na druhej strane očakávame, že vkladom Košíc bude realizácia zámeru."
Starosta ozrejmuje, že sa o tom rozprával s Petrom Kasterkom, splnomocnencom primátora pre mestské časti.
„V neoficiálnom rozhovore mi povedal, že mesto je teraz bez peňazí. Tento dôvod neberiem, doteraz nás vodili za nos, pričom mesto utrácalo na megalomanské projekty milióny,“ povedal Ihnát.
Spomenul výstavbu Národného tréningového centra pre tenistov na Popradskej za 17 miliónov, na ktorom sa podieľajú Košice necelými troma miliónmi.

Mesto: Nemáme finančné krytie
V apríli 2019 informoval magistrát o plánovanom výberovom konaní na vypracovanie dokumentácie k projektu. Vtedajší vedúci referátu dopravy mesta Juraj Cichanský odhadol, že verejné obstarávanie prebehne ešte v tom istom roku.
Výzvu na predkladanie ponúk však magistrát zverejnil až na jeseň 2022. S najvýhodnejšou ponukou v hodnote necelých 28-tisíc eur sa prihlásila košická firma MP Construct, no Košice s ňou zmluvu nepodpísali.
„V našom záujme je, aby prepojenie bolo čo najskôr vybudované. V zmysle platných zákonov však mesto nemôže podpísať zmluvu s víťaznou spoločnosťou, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní, lebo na to nemáme finančné krytie,“ odpovedali z magistrátu.
Potvrdili, že Ihnáta o tom podrobne informovali.
„V októbri 2023 ho vedenie mesta listom požiadalo, aby sa aj mestská časť podieľala na financovaní projektu. Namiesto toho, aby hľadal externé zdroje financovania a podporoval mesto v investičných aktivitách, radšej organizuje petície,“ reagovala radnica na kroky Ihnáta.
Mesto Ihnátovi: Pokračujte v projekte. Sami
Magistrát starostovi vyčíta aj jeho hlasovanie v mestskom parlamente.
„Viackrát hlasoval proti zvyšovaniu príjmov mesta a zároveň za zvyšovanie príjmov mestských častí. Tie dostali v uplynulých mesiacoch celkovo o viac ako 10 miliónov navyše oproti tomu, čo predpokladali."
Radnica pokračuje, že pre neustále narastajúce finančné požiadavky mestských častí nemá dostatok financií, aby mohla uzatvárať zmluvy na takéto rozvojové projekty.
Ihnátovi odkázala, že v projekte môže pokračovať na náklady mestskej časti. Mesto poznamenalo, že v uplynulých rokoch investovalo do viacero investícií na sídlisku.
Magistrát pripomenul aj spor o kompetencie medzi primátorom a starostami mestských častí, viacerí z nich sú mestskými poslancami.
„V rámci štatútu Košíc sme ponúkali mestským častiam, aby od mesta prevzali niektoré kompetencie, napríklad aj pri takýchto projektoch. To sa nestalo, mestské časti tak majú a budú mať viac peňazí aj na chod svojich úradov. Na druhej strane ich zástupcovia odmietli, aby mali aj viac kompetencií a vo väčšej miere sa podieľali aj na investíciách pre skvalitnenie života svojich obyvateľov,“ doplnili z mesta.

Nové spojenie ponad Hornád a železnicu
Mesto ozrejmuje, že musí vzniknúť nové prepojenie Sídliska Ťahanovce popri rekreačnej lokalite Anička smerom na Kostoliansku ulicu.
Projekt je naviazaný na modernizáciu hlavnej železničnej trate a plánované zrušenie všetkých priechodov v Košiciach na sever od hlavnej stanice v centre.
Nové cestné spojenie musí preklenúť okrem železnice aj rieku Hornád. Magistrát upozornil, že ani v tomto prípade nemá zatiaľ tento projekt finančné krytie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári