KOŠICE. Národné tréningové centrum pre tenistov v Košiciach (NTC) je tesne pred dokončením. Projektový manažér Slovenského tenisového zväzu Ivan Greguška očakáva jeho kompletizáciu vrátane kolaudácie na prelome mája a júna.
V exteriéri nového komplexu na Popradskej ulici je potrebné dokončiť finálne vrstvy antukových ihrísk a úpravu zelene. V interiéri sa robotníci venujú dreveným obkladom, maľbám a podhľadom stropov. Na záver príde na rad inštalácia inventáru.
Zámer stavať na východnom Slovensku tenisový komplex sa dá označiť ako jeden z najturbulentnejších projektov na území Košíc za posledné roky.

Na tenis alebo ples na bicykli?
V roku 2016 bol v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie zverejnený projekt, ktorý počítal so stavbou Národného tenisového centra s kapacitou 5 000 divákov a otvárateľnou posuvnou strechou.
Voči stavbe namietali obyvatelia z okolia Popradskej ulice. Športovisko malo totiž vzniknúť v tesnej blízkosti ich rodinných domov na ploche zanedbaného sídliskového ihriska.
Okrem obáv z hluku počas zápasov a spoločenských akcií upozorňovali miestni aj na nedostatočné parkovacie kapacity. Zámer totiž počítal s výstavbou celkovo 180 stojísk. Projektanti vtedy argumentovali, že 90 percent návštevníkov všetkých podujatí bude chodiť do haly MHD, pešo alebo na bicykloch.
Mimoriadne vyhrotená atmosféra vládla v roku 2018 na stretnutí v rámci stavebného konania. Priamo na Špeciálnom stavebnom úrade pre miestne komunikácie na košickom magistráte dozerali na susedov budúcej stavby mestskí policajti. Obyvatelia to vnímali ako zastrašovanie.
Košice v tom čase viedol viceprimátor Martin Petruško po odchode Richarda Rašiho (obaja vtedy Smer, teraz Hlas) z postu primátora Košíc na pozíciu vicepremiéra.
Petruško bol pred pár dňami menovaný za riaditeľa košického Regionálneho úradu pre územné plánovanie a výstavbu.

Smer neuspel, stavba zdražela
Ešte v roku 2017 odsúhlasila tretia vláda Roberta Fica (Smer) pre košický projekt 9 miliónov. Zabezpečenie zvyšných 6 miliónov si mali rozdeliť zväz a mesto Košice, ktorí vlastnili 51, respektíve 49 percent v akciovke NTC Košice. Firma bola založená kvôli výstavbe a neskôr správe športoviska.
Stavba sa stala v Košiciach zároveň dôležitou témou pred komunálnymi voľbami v roku 2018. V súboji s vtedajším kandidátom Smeru Petruškom uspel opozičný mestský poslanec Jaroslav Polaček (nezávislý).
Pár týždňov po jeho nástupe do úradu mu vedenie zväzu oznámilo zdraženie projektu z pôvodných 15 miliónov na sumu 30 miliónov.
O pár dní nato zastavil mestský stavebný úrad stavebné konanie v prípade dopravných stavieb v okolí športoviska. Hlavným dôvodom bol nedostatok parkovacích miest. Tým došlo k zablokovaniu celého projektu.
Neskôr ponúklo vedenie Košíc zväzu alternatívnu lokalitu, do ktorej by sa projekt „zmestil“. Šlo však o pozemky v blízkosti Luníka IX.

Z centra museli škrtať
K eskalácii napätia medzi mestom a Slovenským tenisovým zväzom došlo v júni 2019. V tom čase sa na mieste budúcej výstavby objavil bager s niekoľkými robotníkmi. Práce na vodných stavbách, na ktoré mal investor vydané stavebné povolenie, im trvali niekoľko desiatok minút.
V Bratislave v tom čase informoval generálny sekretár zväzu Igor Moška o udalosti ako o slávnostnom začiatku výstavby športoviska a teda aj o historickom okamihu pre slovenský tenis.
Za zlomové pre túto výstavbu sa dá považovať stanovisko Okresnej prokuratúry Košice-okolie, ktorá podala v roku 2020 protest proti rozhodnutiu stavebného úradu o umiestnení päťtisícovej haly medzi rodinné domy. Problémom bola jednak výška 30 metrov vysokého objektu, ale aj zastavaná plocha celého športového areálu.
Vedenia zväzu a košického magistrátu nakoniec dospeli ku konsenzu. Ešte v tom istom roku ohlásil Slovenský tenisový zväz vypustenie centrálneho štadióna pre 5-tisíc divákov z projektu. Ten nahradila hala, ktorej výška nemala presiahnuť viac ako 12 metrov.
Športovisko tak prišlo o možnosť organizovať reprezentačné zápasy slovenských tenistov a tenistiek. Tie sa však počas predošlých rokov konali v Košiciach v Steel Aréne.

Tenisová mládež počas dňa, večer verejnosť
Výstavba tenisového areálu sa začala v júni 2022. Greguška potvrdil, že jeho základom je tenisová hala, v ktorej sa nachádza šesť kurtov na tenis a bedminton.
„V pripojenej trojpodlažnej prevádzkovej budove sú na prvom podzemnom podlaží šatne, hygienické zariadenia a fyzioterapia, na prvom nadzemnom podlaží recepcia, kancelárie, reštaurácia a obchodný priestor. Na druhom nadzemnom podlaží vznikla prevádzka fitnes centra so zázemím,“ opísal projekt Greguška.
Súčasťou areálu je osem vonkajších antukových kurtov a detské ihrisko. Pre návštevníkov bude k dispozícii 85 parkovacích miest.
V novom projekte sa stále ráta aj s organizáciou menších, najmä mládežníckych turnajov.
„NTC má slúžiť na prípravu talentovanej mládeže z východného Slovenska a zároveň ako športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia. Čiže bude fungovať podobne ako Národné tenisové centrum v Bratislave. Aj v ňom sa prevažne do 16.00 hodiny pripravuje mládež, ktorú vo večerných hodinách vystrieda verejnosť,“ povedal Greguška na margo plánovaného režimu.
Zväz očakáva, že na pravidelnej báze tu bude denne športovať približne päťsto ľudí.

Bagre verzus večerné akcie
Podľa Gregušku bolo sťažností od susedov na priebeh výstavby len minimum.
„Malé pripomienky zo strany obyvateľov v susedstve počas výstavby boli len k prašnosti počas realizácie niektorých počiatočných zemných prác. Zvýšená prašnosť bola odstránená polievaním týchto plôch,“ povedal manažér.
Jeho slová nám neskôr potvrdili viacerí obyvatelia.
„Prašnosť bola, no ja osobne si uvedomujem, že behom výstavby dochádza k určitému diskomfortu. Oveľa väčšie obavy máme viacerí zo skutočnej prevádzky a to, čí investor dodží svoje slovo, že NTC bude bez diváckej prevádzky a hlavne bez konaní hlučných večerných akcií," reagoval obyvateľ lokality František Jaroš.
Pokračuje, že pred výstavbou predstavitelia zväzu uisťovali, že sa tam bude iba trénovať.
"Avšak navrhnuté je to tak, že sa po určitých technických úpravách konanie takýchto akcií nedá vylúčiť. Rovnako máme obavy z vonkajších reflektorov, ktoré nás počas skúšobnej prevádzky oslňovali ako aj zo vzduchotechniky na streche, ktorá môže byť zdrojom nepríjemného hluku, ako je to pri Steel Aréne. Počkáme a uvidíme."
Na otázku, či budú slúžiť nové priestory aj pre organizáciu večerných plesov alebo hlučných koncertov, sme od zástupcu zväzu priamu odpoveď nedostali.
„NTC bude v prevažnej miere využívané na prípravu talentovanej mládeže, športovanie verejnosti a športové podujatia,“ zopakoval Greguška.

Zväz počíta s vyrovnaným hospodárením
Celkové investičné náklady na projekt predstavujú podľa Gregušku zhruba 17 miliónov eur bez DPH.
„V tom sú zahrnuté náklady na stavebné práce – 15,3 milióna - a zvyšnú časť tvoria náklady na projektovú dokumentáciu, úroky z úverov počas výstavby, poplatky, inžiniering, stavebný dozor a vnútorné vybavenie,“ vymenoval jednotlivé položky projektový manažér.
V porovnaní s pôvodne vysúťaženou sumou tak došlo pri stavebných prácach k navýšeniu nákladov o zhruba 300-tisíc. Dôvodom mali byť zmeny v projekte počas realizácie. Stavebné práce má na starosti bratislavská firma Adifex.
„Výstavba NTC bola financovaná vo výške 9 miliónov zo zdrojov zo štátneho rozpočtu. Ďalšími šiestimi miliónmi prispeli obaja akcionári – 51 percent Slovenský tenisový zväz (3,06 milióna) a 49 percent mesto Košice (2,94 milióna), a to vkladmi do základného imania spoločnosti v rokoch 2021 až 2024. Zvyšok z približne dvojmiliónovej sumy je hradený z bankového úveru pre NTC Košice,“ doplnil Greguška.
Zväz predpokladá prevádzkové náklady a výnosy na úrovni 800-tisíc za kalendárny rok.
„Od budúceho roka 2025 počítame s vyrovnaným hospodárením. Všetko závisí od toho, ako sa nám podarí vyťažiť jednotlivé športoviská. Príspevok mesta na chod NTC zatiaľ nie je určený,“ povedal zástupca zväzu.

Šéfa majú od jesene, meno nezverejnili
NTC Košice plánuje zamestnávať po spustení prevádzky spolu jedenásť ľudí, aktuálne ešte prebieha výber posledných pracovníkov.
Nové športovisko však už má svojho šéfa.
„Na jeseň 2023 sa uskutočnilo výberové konanie na pozíciu technický a prevádzkový riaditeľ, ktorý bude mať na starosti chod športoviska. Z viac ako 60 záujemcov o tento post bol po predvýbere a 2 kolách pohovorov vybratý nový riaditeľ,“ uviedol Greguška. Meno nového riaditeľa však neprezradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári