KOŠICE. Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK) definitívne neuspel v konaniach o uložení dvoch pokút za dve súvisiace zadávania zákaziek s nízkou hodnotou na dodanie, montáž a kalibráciu dvojnásobne predražených teplomerov.
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič ako druhostupňový orgán vo veci rozkladu potvrdil v marci obe prvostupňové rozhodnutia svojho úradu o spáchaní správneho deliktu a o uložení pokút. Proti nim sa už nemožno odvolať, sú teda právoplatné a opätovne preskúmať ich môže len súd.
Stotožnil sa tak so svojimi podriadenými v tom, že košická župa konala pri týchto zákazkách v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

Neriešili splnenie podmienok ani konflikt záujmov
Rozpor s princípom transparentnosti spočíval v tom, že kraj zadal zákazku košickej eseročke United Corp napriek tomu, že z jej ponuky „nevyplývalo splnenie technickej špecifikácie predmetu zákazky, ktoré účastník konania požadoval v rámci opisu predmetu zákazky“.
ÚVO označil za nepreskúmateľné, ako potom mohol kraj dospieť k záveru, že sa firma stala úspešným uchádzačom, keď „dostatočne nezdokumentoval celý priebeh zadávania zákazky tak, aby jeho úkony boli preskúmateľné, čím do predmetného postupu zadávania zákazky vniesol prvky neprehľadnosti a zmätočnosti“.

Princíp transparentnosti nedodržala podľa úradu košická župa ani v tom, že sa riadne a preskúmateľne nevysporiadala s dôvodným podozrením z existencie konfliktu záujmov pre prepojenie medzi županom Rastislavom Trnkom (nezávislý) ako zainteresovanou osobou verejného obstarávateľa a jeho známym Richardom Redayom ako konateľom víťaznej dodávateľskej firmy.
Ako krajskej samospráve vyčítal ÚVO, z dokumentácie k predmetu zákazky nevyplýva, že by sa zaoberala týmto konfliktom záujmov, prijala primerané opatrenia a vykonala nápravu za účelom jeho odstránenia.
Obe tieto porušenia zákona mohli mať vplyv na výsledky verejného obstarávania, preto ÚVO udelil za obidve súvisiace zákazky z konca roka 2020 a júna 2021 pokuty po 3-tisíc eur, teda dovedna 6-tisíc.
United Corp zinkasoval za tieto zákazky celkovo vyše 130-tisíc eur bez DPH (spolu 191 teplomerov, po 722 eur/kus), pričom ako sa ukázalo, na trhu sa dali kúpiť takéto teplomery za zhruba polovičnú sumu.

Na pretrase bol vzťah Trnka - Reday
Rozhodnutia o uložení pokút prinášajú informácie o argumentácii kraja, ktorou sa ich snažil odvrátiť aj tak, že popieral vzájomný vzťah Trnku a Redaya.
Ten sa pritom stal aj predmetom trestného konania po policajnej akcii Valentín z vlaňajšieho februára, keď vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, odbor Východ v Košiciach oboch spolu s ďalšími osobami obvinil z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní.
Trestné stíhanie súvisí jednak s kauzou predraženého nákupu štyroch tatroviek pre Správu ciest KSK a práve i obstaraním teplomerov pre kraj a cestárov, ktorí prikúpili ďalších 14 teplomerov za ešte vyššiu sumu (po 787 eur/kus).

Trnka čelí obvineniu iba v kauze tatroviek, Reday v oboch, pričom on na rozdiel od župana strávil štyri mesiace aj vo väzbe.
Župný úrad sa bránil proti rozhodnutiam o porušení zákona a o uložení pokút v prípade konfliktu záujmov aj napádaním toho, že ÚVO identifikoval blízky vzťah medzi Trnkom a Redayom „na základe medializovaných informácií“.
Ako poukazoval, vyžiadanie si informácií ÚVO od polície naznačuje, že samotný prvostupňový orgán mal za to, že „medializované informácie nemôžu predstavovať skutkový (dôkazný) základ objasňujúci správny delikt v konaní o správnom delikte ako formy administratívneho trestania“.

Kraj pripomenul, že úrad už pri prvostupňovom konaní o kontrolách po uzavretí zmlúv odkazoval na jeden novinový článok (vo zverejnenom rozhodnutí je anonymizovaný), v ktorom sa píše, že ani jeden z dvojice údajne známosť medzi nimi nerozporoval.
Argumentoval, že sama Rada ÚVO brala podľa svojho rozhodnutia informácie od médií ako zdroje, ktoré „môžu predstavovať podnet na začatie kontroly, nemôžu byť však samo osebe brané ako dôkazy“.
Ako ďalej KSK kritizoval, z textu Rady ÚVO nevyplýva, že by pravdivosť medializovaných informácií ďalej preverovala alebo vykonala akékoľvek ďalšie zistenia, ale potencialitu konfliktu záujmov založila práve na nich.
Podľa kraja sa tiež Rada ÚVO vo svojom rozhodnutí nevysporiadala s tým, že v čase vyhlásenia verejného obstarávania neboli tieto informácie medializované, preto mu „nie je zrejmé, ako mal potenciálny konflikt identifikovať a zaoberať sa ním v čase zadávania predmetnej zákazky“.
Župa teda aj po masívnej medializácii kauzy teplomerov a viacerých indíciách o ich kamarátskom vzťahu naďalej ešte i v novembri 2023 v podanom rozklade trvala na tom, že žiadny vzťah medzi Trnkom a Redayom „neexistuje a medializované informácie vo veľkej časti neboli pravdivé alebo boli podané veľmi tendenčným spôsobom“.

Župa spochybňovala hodnovernosť dôkazov
Z ďalšieho textu rozhodnutí o pokutách vyplýva, že tým novinovým článkom bol text Denníka N, ktorý kauzu nákupu teplomerov mediálne otvoril 29. novembra 2021.
Reday pritom v tomto článku sám uviedol, že s Trnkom má štandardný vzťah, stretnú sa v priemere raz za dva - tri mesiace, pričom priznal, že župan už bol aj uňho doma: „Rovno vám hovorím, nebolo to raz, určite nie, ale nebolo to ani opakovane, určite nie.“
Trnka v reakcii na to odmietol, že by niekedy bol doma u konateľa United Corp, aj keď potvrdil, že ho pozná od roku 2015.
Župa v rozklade proti rozhodnutiam o pokutách napriek existujúcej nahrávke s Redayom spochybňovala informácie novinára, ktoré spomínal aj v rámci svojej svedeckej výpovede pred vyšetrovateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári