Invázny druh komára Aedes japonicus japonicus pochádzajúci z Japonska, Kórey, Číny a východných oblastí Ruska prvýkrát potvrdili už aj v Košiciach. Samičky komára ručne odchytili v Čermeľskom údolí aj v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie počas teplotne nadpriemerných mesiacov február a marec.
Profesorka ALICA KOČIŠOVÁ z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite pre Korzár porozprávala o tom, čo tento komár so sebou prináša.
„Obľúbeným miestom komárov sú napríklad aj staré pneumatiky, v ktorých dlho stojí dažďová voda. Ale aj vázy na cintorínoch. Je to komár, ktorý sa prispôsobil antropogénnej činnosti človeka a vyslovene miluje mestské prostredie. Na rozmnoženie mu stačí malý objem stojatej vody. Voda v odhodenej plechovke. Alebo keď zalejete kvetináč a dlho ostane stáť voda v spodnej miske,“ hovorí Alica Kočišová.

V rozhovore sa dočítate:
- Kde všade sa už komár ázijský objavil,
- ako sa líši od bežných komárov,
- čo všetko komár prenáša,
- aké opatrenia odporúča dodržiavať.
Je komár ázijský na východe Slovenska úplne nový?
Minulý rok sa objavil v Prešove, pred dvoma rokmi v Bratislave, v Maďarsku bol už dávno premnožený. To, že sme ho tento rok v Košiciach prvýkrát identifikovali neznamená, že tu nebol. Určite tu cirkuloval aj minulý a predminulý rok, len sme o ňom nevedeli.
Ako ste ho teraz našli?
Bolo teplo, išla som na prechádzku a začal na mne cicať krv komár. Pricapila som ho, ale len tak, aby som ho úplne nerozpučila, aby som ho identifikovala, keďže sa tým zaoberám. S hrôzou som zistila, čo to je.
V čom sa líši na prvý pohľad komár ázijský od obyčajného?
Človek, ktorý sa nevyzná v komároch, tak ho na prvý ani na druhýkrát neidentifikuje, pretože všetky invázne druhy komárov sú si veľmi podobné. Majú, samozrejme, rôzne odlišovacie znaky – kresba na hrudi, brušku, biele škvrny na končatinách a podobne. Tento komár ázijský je pomerne veľký v porovnaní s naším bežným.
Koľko centimetrov meria?
Má 1,5 až 2 centimetre.

Je hnedosivý ako bežný komár?
Je, ale má špeciálnu kresbu na hrudi a bodkované nožičky. Koniec nôh má čierny, kým u iného druhu invázneho komára - kórejského, ktorý bol tiež zaznamenaný, majú „puntíky" inú kresbu. Naše bežné komáre môžu mať žltú, sivú, tmavú aj žltohnedú farbu. Na Slovensku máme viac ako 50 druhov komárov.
Dali ste si preventívne nejaký liek, keď ste zistili, že vás uštipol tento ázijský komár?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári