Pravidelný šport je pre deti v dobe všadeprítomných elektronických zariadení veľmi dôležitý. Je prevenciou obezity, pomáha rozvíjať jemnú aj hrubú motoriku, zlepšuje sebavedomie a celkové zdravie človeka.
Prvý šport, na ktorý by ste dieťa mali prihlásiť, je gymnastika, ktorá je základom pre všetky ostatné športy. Gymnastická trénerka MILADA HAJČI pre Korzár porozprávala, na čo kladú dôraz, s akými deťmi sa lepšie pracuje a čo obnáša príprava na súťaže.
„Gymnastika je v podstate veľmi nudný šport. Prípravné cvičenia musíte robiť veľmi veľakrát po sebe, aby ste získali potrebnú silu. Preto musíme deti stále nejako zaujať, motivovať a zabaviť. Z toho vznikla myšlienka Fit Kids – detský fitnes, ktorý tam má aj tanec aj herecké predvádzanie sa,“ hovorí šéfka klubu Fusion Fitnes v Košiciach, trénerka gymnastiky, medzinárodná rozhodkyňa a prezidentka IBFF Fit Kids Slovakia.
V rozhovore sa dočítate:
- Od koľkých rokov sa dieťa môže venovať gymnastike,
- ako zaujať nesústredené deti,
- aké pohybové hry sú vhodné na spevnenie svalstva,
- či majú o gymnastiku záujem aj chlapci,
- ako vyzerá detský fitnes.
Je gymnastika základ pre všetky športy alebo sa niektoré zaobídu aj bez nej?
Je základom pre úplne všetky športy. Hlavne v mladšom, v tom škôlkarskom veku. Aj keď by sa dieťa neskôr rozhodlo, že sa nebude venovať ďalej už gymnastike, bude mať aspoň dobrý základ, ktorý využije hocikde. Či hádzanári, futbalisti, hokejisti, basketbalisti, tanečníci, tenisti... Všetci vo svojich tréningoch využívajú aj gymnastické cvičenia. Niektorých športovcov posielajú aj samotní tréneri, aby si u nás dali dodatočné tréningy gymnastiky.

Detský fitnes je to isté, čo klasický fitnes, len je to prispôsobené detským možnostiam?
Je to kombinácia silových cvičení, flexibility, gymnastických cvičení a akrobacie. Prepojené s tancom. Taká všehochuť s tanečnou prípravou a aj emóciami a hereckou zložkou. O tento šport je veľký záujem.Vidíte, keď dieťa začína, aké je hanblivé, neverí si. Po roku už vidíte veľký progres nielen po fyzickej stránke, ale aj v sebadôvere dieťaťa. Ako sa nesie, ako vystupuje, ako si to na súťažnej ploche užíva. Už nemá taký stres a aj na tréningoch sa s tým dieťaťom lepšie pracuje.
Často prídu malé deti od 3 do 4 rokov, za ktoré robia všetko ešte rodičia. Deti sa preto nemusia samy snažiť. Ale my im prízvukujeme, že toto nie je o mamke a ockovi, ale čisto iba o ňom, o dieťati. Ono sa musí rozhodnúť, či to urobí alebo to vzdá. Všetko to vieme preniesť aj do bežného života – disciplínu, morálku, priateľstvá, komunikáciu, vyjadrovanie emócií atď.

V akom veku u vás deti začínajú s tréningmi?
Od troch rokov. Ale to záleží od toho, ako sú schopné pracovať s trénerom, počúvať príkazy, či je tam disciplína a či sa vedia sústrediť, lebo to je dnes obrovský problém. A či sa vedia začleniť do kolektívu. Ak rodičia prihlásia dieťa, ktoré ešte nebolo v škôlke, tak to väčšinou vidno a je to problém. Po prvom skúšobnom tréningu máme konzultáciu s rodičom a povieme si, čo ďalej.
Často sa stáva, že rodičia donesú napríklad štvorročného chlapca, že je veľmi šikovný a hyperaktívny a myslia si, že mu to pôjde výborne. Ale disciplínu a sústredenosť ešte nemá vybudovanú, čiže sa s ním nedá spolupracovať, potrebuje viac času. Škoda, že sa vytráca schopnosť rešpektovať učiteľa a trénera.

Ako pracovať s deťmi, ktoré sú občas nesústredené?
Napríklad zapojiť nejakú pohybovú hru, kde musia niečo skladať, rozmýšľať a premiestňovať. Na tréningu často zapájame rôzne zábavné aktivity, ktoré sú prepojené s cvičeniami. Potom to detičky omnoho viac baví a pri tom vykonávajú prípravné cvičenia napríklad na rozvoj sily.
Čo sa môže naučiť na gymnastike škôlkar do šiestich rokov?
Kotúľ vpred a vzad, stojku na hlave a zlepší si celkové držanie tela. Dôraz kladieme aj na prácu s nohami, lebo veľmi veľa detí má ploché nohy a zlú chôdzu. U nás sa cvičí naboso alebo len v ponožkách. Keď chodí dieťa na tréning dvakrát do týždňa po hodinke, už po pol roku vidno obrovský rozdiel. Akú má napríklad silu v šplhaní sa na lane, chôdzu, postoj.
Čo sa zvládne naučiť za rok dieťa, ktoré nikdy na gymnastiku nechodilo?
Ak chodí rekreačne, čiže dvakrát za týždeň po hodine, tak zvládne kotúľ vpred, vzad, stojku na hlave, stojku na rukách, premet bokom a možno silové výdrže. Neskôr premet vzad a vrátiť sa z mostíka naspäť.
Majú všetky deti schopnosť naučiť sa šnúru alebo mlynské kolo? Pretože dospelí si často povie, že sa to nikdy nenaučil, lebo na to jednoducho nemá bunky a že je dobrý aspoň v niečom inom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári