KOŠICE. Zoologická záhrada Košice má v súčasnosti najviac medveďov spomedzi všetkých zoologických záhrad na Slovensku. Je ich deväť – najstarší 27-ročný Žabo, štvorročné medvede Máša a Filip, o rok mladšia Tatranka, podľa svojej bojovnej povahy nazývaná aj Xena, ročné trojčatá Hugo, Alica, Mišo a ročná Linda.
Posledné tri roky boli Máša, Filip a Tatranka v spoločnom výbehu a z tohto spolužitia sa narodilo ďalšie mláďa, ktorého matkou je samica Tatranka. Je spoločenské a hravé, návštevníkov za plotom si takmer nevšíma, takže je vďačným objektom kamier a fotoaparátov.

Pred pôrodom nervóznejšia
„Tým, že medveď vie narásť do enormných rozmerov a mláďatko sa rodí s váhou do pol kilogramu, tak graviditu na medvedici nebolo vôbec vidieť. Navyše medvede v zime trávia veľa času v brlohu, kde aj spia, tam sa im aj narodia mláďatá. Takže to bolo pre nás malé prekvapenie,“ hovorí hlavný zoológ Patrik Pastorek.
Medvedica porodila v januári, kedy na nej bolo badať aj zmenu správania. Bola nevrlejšia k ostatným dvom medveďom v spoločnom výbehu, lebo potrebovala svoj pokoj.
„Po pôrode neprijímala žiadnu potravu možno až dva týždne, čo je prirodzené, lebo mala dostatočné tukové zásoby a má z čoho tvoriť mlieko pre mláďa. Keď Tatranka porodila, odháňala od seba ostatné dva medvede, lebo si chránila svoj pokoj a svoju noru.“
Medveď dva roky nevydrží
Po pôrode dostala Tatranka vlastný výbeh pre seba a mláďa, samec musel byť od mláďaťa separovaný z dôvodu bezpečnosti.
„Keď sa v prírode k medvedici s mláďaťom priblíži iný samec, medvedice utekajú, pretože samec sa snaží medvieďatá zabiť, aby samica prišla do ruje. Samica môže mladé vodiť aj dva roky a celý ten čas nie je v ruji. Samcovi to prekáža, lebo sa s ňou vtedy nemôže páriť, preto je ohrozením pre mláďatá. Z tohto dôvodu samice často utekajú čo najďalej, niekedy aj do intravilánov obcí,“ vysvetľuje zoológ Pastorek.
Medvedice sú veľmi starostlivé matky, nedovolili by ani nikomu z ošetrovateľov dotýkať sa mláďaťa.

Trojkilový samec
Aj keď sa medvede chovajú bezkontaktne, pretože patria k nebezpečným zvieratám, zoológom sa už podarilo urobiť základnú obhliadku nového prírastku.
„Je to samec, je zdravý, bol začipovaný a začiatkom apríla vážil 3,5 kilogramu. Teraz už bude mať viac, lebo materské mlieko je veľmi výživné a kalorické.“
Malého medvedíka pomenovali Ares. Aj keď jeho hlavnou potravou je stále materské mlieko, ochutnáva už aj tuhú stravu. Ovocie, šalát a mliečnu krupicu. Mäso zatiaľ nie, to príde na rad neskôr.
„Medvedík zostane s matkou vo výbehu celý rok. Matka ho vodí, ukazuje mu, ktorá potrava je dobrá, ktorá nie. Nebudeme ich nijak skôr odstavovať alebo separovať.“
Prírastok po 22 rokoch
Malý Ares je vzácny, pretože má oboch rodičov z voľnej prírody, z úplne iných lokalít, navzájom nepríbuzných. „Takže má dobrú genetiku. Jeho matka Tatranka bola odchytená z voľnej prírody ako mláďa, lebo stratila matku.“
Naposledy sa v Zoo Košice prirodzene narodilo mláďa medveďa v roku 2002, pred 22 rokmi.
„Momentálne nemáme taký výbeh, kde by boli pohlavne zrelí samec so samicou. niektoré medvede boli aj vykastrované, lebo ich rodičia boli príbuzní.“

Rozhoduje holandská kooridnátorka
Aj keď nateraz ostáva v Zoo Košice všetkých deväť medveďov, zoo spolupracuje s Európskym záchranným programom, ktorý vedie holandská koordinátorka.
„Keď budú iné inštitúcie potrebovať doviezť nepríbuzné zvieratá, ona určí ich ďalšie pôsobenie, do ktorej zoo budú premiestnené. Podľa toho, či budú potrebovať samičku alebo samca.“
Premiestnenie by mohlo byť ťažké pre ročnú medvedicu Lindu, ktorá bola nájdená vlani v lete pri Žiline v zúboženom stave po neľudskom týraní. Trvalo jej niekoľko týždňov, kým sa v košickej zoo asimilovala a osmelila sa aj pri svojich rovesníkoch – ročných trojčatách. Nové prostredie by pre ňu mohlo znamenať nové socializačné ťažkosti.
„Nevidíme do psychiky tých zvierat, do ich hláv, každý medveď je iný, niektorý je priebojnejší, iný menej.
Aj z troch súrodencov, čo máme, ide najprv všetko skúmať paradoxne ten najmenší. Ktorý medveď tu ostane dlhšie a ktorý bude musieť odísť skôr, si zatiaľ netrúfam predpovedať,“ dodáva hlavný zoológ Patrik Pastorek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári