KOŠICE. Košická mestská časť Sídlisko Ťahanovce chce zlegalizovať svoje verejné parkovisko, ktoré nechala postaviť v rokoch 2007 až 2008 v medziblokovom priestore na Berlínskej ulici.
Sedemdesiatdva parkovacích miest tam vzniklo uložením zatrávňovacích tvárnic.
Medzi blokmi sa nachádzajú aj ďalšie plochy, na ktorých parkuje spolu zhruba 300 až 350 vozidiel. Kapacity potrebám lokality dlhodobo nepostačujú. Rovnaká situácia je na celom sídlisku, na ktorom má trvalý pobyt hlásený 22-tisíc osôb.
Okrem stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia chýbal sídlisku k výstavbe aj súhlas vlastníkov pozemkov. Časť z nich patrila v tom čase zväčša reštituentom alebo ich dedičom.
Vtedajší starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš (Šport do Košíc) v roku 2021 už ako miestny poslanec tvrdil, že v čase výstavby neboli vlastníci známi.

Verejné parkoviská mala nahradiť súkromná garáž
Desať rokov po dokončení parkoviska začala žilinská spoločnosť Odeko v tomto území s výkupom nevysporiadaných parciel. Jej zámerom mala byť výstavba trojpodlažnej hromadnej parkovacej garáže s predpokladanou kapacitou 875 parkovacích miest.
Na Ťahanovciach sa postupne v rukách developera ocitlo zhruba 12-tisíc metrov štvorcových pôdy. Okrem dopravných stavieb tam vlastní súkromník pozemky aj pod verejnou zeleňou, kontajneroviskami i niektorými okolitými bytovými domami.
Po ohlásení investície v roku 2020 sa rozbehla petícia proti výstavbe. Svojimi podpismi ju podporilo 1 100 obyvateľov. Územný plán však na tomto mieste výstavbu parkovacieho objektu umožňuje.
Investícia závisela od dohody s magistrátom. Súkromník totiž vlastní iba časť parciel potrebných na výstavbu, zvyšok nehnuteľností tu patrí Košiciam. Vedenie mesta na zámenu pozemkov a ich scelenie doteraz nepristúpilo.

Na nelegálnu stavbu upozornil investor
Developer prišiel koncom roka 2020 s tvrdením, že parkovacia plocha mestskej časti je čiernou stavbou. Firma vtedy vyzvala sídlisko, aby vypratalo tie časti parkoviska, ktoré stoja na jeho pozemkoch.
K likvidácii ani k ohradeniu plochy však nedošlo. Sídlisko spolu s magistrátom vtedy požiadali okresný súd o vydanie predbežného opatrenia, ktoré zabránilo vlastníkovi znemožniť užívanie stavby.
Zároveň podalo mesto žalobu o určenie vlastníckeho práva k časti pozemkov pod parkoviskom. Magistrát totiž tvrdí, že investor si nárokuje aj na tie nehnuteľnosti, ktoré boli pri výstavbe sídliska v 80. rokoch minulého storočia vyvlastnené štátom. Podľa radnice neboli tieto pozemky zapísané do evidencie nehnuteľností z dôvodu administratívneho zanedbania.
Na súd sa obrátil aj súkromník. Ten sa domáhal vyplatenia peňazí za bezdôvodné obohatenie mestskej časti a to užívaním jeho nehnuteľností bez právneho titulu.

Cestu k legalizácii otvorila dohoda
Na jeseň 2023 podpísalo dohodu o urovnaní sporov vedenie mestskej časti s vlastníkom pozemkov, ktorý medzitým zmenil svoje obchodné meno na MPV Družstvo. Magistrát sa k zmieru nepripojil.
Dohoda má riešiť okrem stiahnutia žalôb aj finančné nároky účastníkov sporu a legalizáciu parkoviska.
Prednedávnom zverejnil magistrát informáciu o začatí konania o jeho dodatočnom povolení, ktoré spojil košický špeciálny stavebný úrad pre miestne cesty a účelové cesty s kolaudáciou.
Zverejnený dokument informuje zároveň aj o výsledku stavebného dohľadu, ktorý na Ťahanovciach vykonali úradníci z magistrátu pred necelými troma rokmi. Ich zistenia potvrdili, že stavba mestskej časti bola „uskutočnená bez stavebného povolenia a je užívaná bez kolaudačného rozhodnutia“.
Podľa úradu predložil stavebník v polovičke januára 2024 správnemu orgánu doklady, ktorými preukázal, že dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore s verejnými záujmami.
Účastníci konania a dotknuté orgány môžu svoje námietky k legalizácii parkoviska hlásiť úradu najneskôr pri ústnom pojednávaní 21. mája na Berlínskej ulici.

Miesta si prerozdelia súkromník a mesto
Čo bude nasledovať po legalizácii a kolaudácii tejto stavby naznačil starosta mestskej časti Miloš Ihnát (nezávislý).
„V prvom rade sa budeme musieť stretnúť zástupcovia Košíc, mestskej časti a MPV Družstva. Tam sa dohodne kto, čo a kedy. Mestu by malo pripadnúť na parkovisku spolu 24 miest, ktoré sú umiestnené na pozemkoch Košíc. V tejto chvíli trvá vedenie magistrátu na tom, že na Ťahanovciach si bude viesť svoju vlastnú parkovaciu politiku. Čo to znamená, v tejto chvíli neviem. Domnievam sa však, že tieto miesta zostanú verejné,“ reagoval Ihnát.
Zvyšok parkovacích miest dostane MPV Družstvo na základe kúpnej zmluvy. „Urobí sa znalecký posudok časti stavby na pozemkoch, ktorých vlastníkom je táto spoločnosť. A následne sa jej tento majetok odpredá,“ povedal Ihnát.
Predpokladá, že státia sa bude snažiť spoločnosť prenajať obyvateľom. „Detaily ich parkovacej politiky alebo cien nepoznám,“ doplnil starosta.

Sídlisko už zaplatilo desaťtisíce
Podľa neho sídlisku ide o čas, pretože pozemky pod nelegálnou stavbou si musela mestská časť prenajať.
„Každý mesiac platíme za prenájom týchto parciel pod parkoviskom 1 500 eur a to až do momentu vzájomného vysporiadania. Každý mesiac zdržania je preto pre rozpočet mestskej časti zbytočnou záťažou. Navyše MPV Družstvu sme vyplatili za bezdôvodné obohatenie 80-tisíc za dva roky spätne. Ak by sme na to nepristúpili, hrozilo, že neskôr by sme museli zaplatiť viac, respektíve, že by sme museli parkovisko zlikvidovať. Dohodu schválilo aj miestne zastupiteľstvo,“ uviedol Ihnát.
Pripomenul, že MPV Družstvo ešte ako Odeko nakúpilo pozemky aj na opačnej strane mesta, napríklad na Alejovej ulici. Išlo o pozemky pod dopravnou infraštruktúrou.
„Mesto je už náchylnejšie dohodnúť sa, pretože mu ide o rekonštrukciu električkových tratí na Alejovej. Koľajiská sú tam úplne rozbité a bez dohody s MPV Družstvom sa k ich renovácii nedostanú. Keď boli hrdinovia pred tromi či štyrmi rokmi, tak teraz si to už nemôžu dovoliť, lebo by tu riskovali zastavenie električkovej dopravy,“ dodal Ihnát.

Developer: Stavať tu parkovací dom nechceme
Zástupca spoločnosti MPV Družstvo Jaroslav Uhrin potvrdil, že mestská časť jej platí za užívanie súkromného majetku.
„Zaplatili nám spätne, ale platia nám aj za každý mesiac. S nami momentálne neprebiehajú rokovania, keďže stále platí dohoda, že budeme čakať, kým mestská časť zlegalizuje parkovisko. To, že vedenie mesta podráža nohy vlastnej mestskej časti a naťahuje celý proces legalizácie, nie je našou vecou. No je to signál pre všetkých investorov, že v Košiciach sa investovať neoplatí,“ povedal predseda predstavenstva Uhrin.
Pochybuje, že súčasné vedenie mesta chce, aj dokáže riešiť nedostatok parkovacích kapacít na sídliskách.
„Keď si vezmeme, koľko trvá celý proces legalizácie jednoduchej stavby, ktorá je v záujme mestskej časti, neviem si ani len predstaviť, koľko by magistrátu trvalo, kým by povolilo súkromnému investorovi výstavbu parkovacieho domu,“ doplnil developer.
Uhrin: Bude sa platiť, komu, nevedno
Konkretizovať, čo bude nasledovať po kolaudácii parkoviska, považuje zástupca vlastníka za predčasné.
„Dnes platí to, že mestská časť nám uhrádza za užívanie našich pozemkov nájomné. Čo bude nasledovať potom, budeme riešiť potom. No podľa mňa stále platí, že ak niekto využíva cudziu nehnuteľnosť, je potrebné za to platiť. Je to tak v prípade bytu i parkovacieho miesta a inak to nebude ani tu. Komu však budú obyvatelia Berlínskej platiť, v tejto chvíli neviem. Možno to bude nám, možno mestu, mestskej časti alebo niekomu úplne inému. Toto nie je s nikým zatiaľ dohodnuté,“ uviedol Uhrin.
Je presvedčený, že mesto neuspeje so svojou žalobou o určení vlastníckeho práva k časti pozemkov pod parkoviskom.
Zástupca investora si myslí, že „v rámci toho, že vedenie mesta nechce robiť nič, jedine deštruovať, mesto podalo určovacie žaloby. Na 99 percent ich Košice prehrajú. Vie o tom vedenie mesta i odborní zamestnanci magistrátu, keďže súdy už v obdobných prípadoch rozhodli v neprospech samosprávy. Im však ide iba o oddialenie problému o pár rokov,“ uzavrel zástupca investora.
Radnica sa k prípadu nevyjadrila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári