KOŠICE. Bývalý prezident SR Rudolf Schuster získal Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja (KSK).
O jeho udelení exprezidentovi rozhodli na slávnostnom zasadnutí poslanci krajského zastupiteľstva. Zasadnutie sa konalo pri príležitosti stého výročia rokovania vtedajšej Košickej župy.
Prvé udelenie Čestného občianstva KSK
Ide o historicky prvé udelenie Čestného občianstva KSK.
Ako uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý), toto občianstvo je určené pre osoby, ktoré výrazne prispeli k rozvoju kraja, obohatili ľudské poznanie tvorivými výkonmi, prípadne majú zásluhy na rozvoji a priateľstve medzi národmi a regiónmi.
Trnka predložil návrh zastupiteľstvu pri príležitosti Schusterovho životného jubilea 90 rokov za jeho celoživotnú snahu o rozvoj kraja.
„Návrh na udelenie ocenenia Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja bol Úradu KSK doručený aj od Občianskeho združenia Košice XXI v zastúpení predsedu Ernesta Budaya a Občianskeho združenia Futbalový klub Internacionáli VSS Košice v zastúpení prezidenta klubu Františka Králka," píše sa v predloženom materiáli.
Celoživotná snaha o rozvoj kraja
„Teším sa, že si tento titul ako prvý v histórii prevezme práve Rudolf Schuster, bývalý prezident SR a trojnásobný primátor Košíc," dodal Trnka s tým, že ocenenie bude Schusterovi odovzdané ešte v ten večer na slávnostnom galavečere.
Schuster bol trojnásobným primátorom mesta Košice a v roku 1999 sa stal prvým prezidentom SR, ktorého si občania zvolili v priamej voľbe.
Odôvodnenie návrhu z pôsobenia Schustera pripomína modernizáciu a rekonštrukciu Hlavnej ulice, Dominikánskeho námestia a Mestského parku v Košiciach, zabezpečenie pitnej vody či aktivity v súvislosti so znížením prašnosti v krajskom meste.
„K zásluhám mu môžeme pripísať vznik košickej zoo, Detskej železnice, Vyhliadkovej veže Hradová pri Košiciach, Múzea letectva Košice, vodného hámru a Múzea kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve. V medzinárodnom kontexte ako uznávaný politik a štátnik významne prispel k vstupu Slovenska do NATO a EÚ," uvádza materiál.
Jeden kolektív a štyri osobnosti
Slávnostný galavečer udeľovania ocenení KSK sa uskutoční v utorok o 18.00 h v Národnom divadle Košice.
Krajské zastupiteľstvo vlani v decembri schválilo Ceny KSK pre jeden kolektív a štyri osobnosti vrátane zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Ceny si prevezmú choreograf Ján Ďurovčík, koncertný majster Karol Petróczi a speváčka a herečka Szidi Tobias.
Najvyššie uznanie Košického kraja patrí aj kolektívu Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ocenenie Historická osobnosť regiónu udelilo zastupiteľstvo lekárovi - chirurgovi a vysokoškolskému pedagógovi Jánovi Kňazovickému.
Ako informoval úrad samosprávneho kraja, Cenu predsedu KSK získavajú chirurg Andrej Ferenčík, infektológ Pavol Jarčuška, maratónkyňa Eva Kissová, výrobcovia remeselných nápojov bratia Oprendekovci a odborníčka na vodohospodárstvo Martina Zeleňáková.
Čestnú cenu predsedu KSK za rok 2023 si vyslúžili filmár Dominik Bari, hudobná skupina Nocadeň, moderátorka Adriana Kmotríková, astrofotograf Tomáš Slovinský a kolektívy Košice IT Valley a neziskovej organizácie Maják.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári