KOŠICE. Tvár mnohých ulíc a lokalít sa postupne mení a bude to pokračovať. Môže za to platná legislatíva, podľa ktorej invázne dreviny treba odstrániť.
Ako sa to prejaví v Košiciach? Aktivista zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 a bývalý nezávislý poslanec Ladislav Rovinský upozorňuje, že v meste padnú stovky stromov.
„Bude nevyhnutý veľký výrub, pretože mnoho z nich je v dezolátnom stave a hlavne máme veľmi veľa inváznych drevín. Celý Mier, Mlynský náhon, Toryská či Bačíkova s nádherne veľkými stromami, všetky budú musieť ísť zo zákona dole.“

Potlačili pôvodné druhy
Tieto dreviny boli v minulosti privezené do Európy, či už ako zbierkové dreviny alebo obľúbené okrasné rastliny, ktoré sa začali vysádzať ako verejná alebo súkromná zeleň.
„Neskôr sa ukázali ako invázne a začali sa nekontrolovateľne šíriť do okolia a tak narúšať naše pôvodné ekosystémy v krajine. Spôsobujú problémy v urbanizovanom prostredí, kde agresívne obsadzujú plochy zelene s nižšou intenzitou údržby a tak spôsobujú aj ekonomické škody,“ uvádza hovorca Správy mestskej zelene Marek Lukáč.
Mnohé z nich sa v minulosti pred zaradením na zoznam inváznych druhov bežne vysádzali a dnes tvoria v Košiciach aj celé stromoradia a aleje. Typickými zástupcami sú javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý. Najmä u starších stromov tieto druhy výrazne strácajú pevnosť a môže dôjsť k poškodeniu počas silného nárazového vetra.

Mladší strom, väčšie náklady
Rovinský približuje, že vďaka výsadbe z minulosti majú zastúpenie v mnohých častiach mestskej zelene, vrátane najväčšej a najzelenšej mestskej časti.
„Sú tu odvtedy, ako sa budovali sídliská, teda na Terase od roku 1965. Sadili sa, pekne sa ujímali, rýchlo rástli, teraz už je s nimi problém. V zásade celá Terasa bola takto vysadená: Popradská, Ipeľská, Ondavská, Považská, Toryská, Hronská, všetky tie ulice majú takéto stromy. Budeme to musieť riešiť na mnohých miestach a stalo sa to, že stromy boli vysadené a potom sa ťahali inžinierske siete. Mesto na to bolo viackrát upozorňované, že to musí riešiť, pokiaľ sa zákon nezmení. Určite to budú stovky stromov.“
Kým bežnému výrubu predchádza výrubové konanie, pri inváznych drevinách neprebieha.

Z povinností vypadlo aj posudzovanie spoločenskej hodnoty drevín. Podľa aktivistu, ktorý sa roky zúčastňuje výrubových konaní, má však každý strom spoločenskú hodnotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári