KOŠICE. Veľké tridsiate oslavy Dňa mesta Košice začali v sobotu. Najväčšou atrakciou bolo nepochybne spustenie 38-ročnej Spievajúcej fontány.
V posledných mesiacoch podstúpila veľkú rekonštrukciu. Jej rozsiahla obnova za takmer 1,79 milióna eur s DPH sa začala vlani vo februári. Finančne na ňu prispela Nadácia U. S. Steelu sumou 1 milión eur, zvyšné náklady uhradilo zo svojho rozpočtu mesto.
Išlo o zásadnú opravu, zrejme najväčšiu, odkedy ju na Hlavnej ulici za čias primátora Rudolfa Schustera inštalovali. Ukázalo sa, že fontána už nedokáže spĺňať aktuálne moderné trendy. Bola v havarijnom stave, fungovala na výnimku a voda z nej striekala len v značne obmedzenom režime.
Ako informuje mesto Košice, revízna správa spred dvoch rokov odhalila viacero vážnych porúch telesa fontány, prasklín povrchov a nefunkčnú časť elektroinštalácie. V prevádzke vtedy ostali iba jej najnevyhnutnejšie súčasti – zo 160 reflektorov svietilo 109 a z 25 čerpadiel bolo funkčných iba šesť. Obnovu mala na starosti spoločnosť Begra.

V programe 19.00
Mesto v programe mestských slávností avizovalo, že slávnostné uvedenie fontány do života v novom šate sa začne o 19.00. V jej okolí sa teda už pred siedmou večer zhromažďovali rôzne vekové skupiny v snahe zabezpečiť si čo najlepšie miesto. V bezprostrednej blízkosti boli najmä deti, aby videli čo najviac.
Program sa v skutočnosti začal o 19.15. Verejnosti sa vtedy prihovoril moderátor, úvodné slovo dostal primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) a postupne aj ďalší hostia, ktorí sa rôznym spôsobom pričinili o veľkú opravu fontány.

Medzi pozvanými sedel napríklad riaditeľ Národného divadla Košice Ondrej Šoth, šéf mestských architektov Petr Kropp, riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková, viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania U. S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga či predseda prešovskej župy Milan Majerský.
Nedočkaví ľudia spočiatku sledovali program na improvizovanom pódiu umiestnenom pri fontáne, ale po nejakom čase začali skandovať: Fontána, fontána. Pridali sa aj deti. Tie sa opakovane pýtali rodičov, kedy už fontánu pustia.

Uspokojila ich až krátka ukážka, čo dokáže. Z jej strednej dýzy odrazu vystrekol ohromný prúd vody. Tá ju dokáže chrliť až do výšky 24 metrov. Prebudili sa aj bočné dýzy pri krajoch fontány, respektíve obľúbené detské vyvierače, tie striekajú vodu do výšky 50 centimetrov.
Deti sediace v tesnej blízkosti fontány výskali a tešili sa, kým ich rodičia ťahali o trochu ďalej, keďže na nich dopadali spŕšky vody. Iným zase rýchlo natiahli cez hlavu kapucne.

O dva metre viac
Ako ozrejmil primátor, stredná dýza strieka vodu vyššie ako dosahuje erupcia herlianskeho gejzíru. „Je to najmodernejšia fontána v Európe a jediná s umelou inteligenciou. Košičania sa majú na čo tešiť, bude aj veľkým magnetom pre turistov,“ uviedol pri slávnostnom otvorení.
Vravel tiež, že rekonštrukcia sa udiala minútu pred dvanástou a bez nej by fontána už v tomto roku nefungovala. Národná prírodná pamiatka Herliansky gejzír strieka v intervale každých 34 až 36 hodín. V roku 2016 ho zrekonštruovali, odvtedy strieka do výšky 22 metrov.
Časový posun kritizovalo publikum na mieste, neskôr aj pod statusom primátora na facebooku. Jeden z diskutérov upozornil, že na fontánu čakali deti od útleho veku. Opísal tiež rastúcu frustráciu zúčastnených, ktorí počas prejavov skandovali.
Fontána striekala o 19.45
Ešte predtým, ako sa naplno spustilo 750 dýz rôznych priemerov a fontánu rozžiarili svetlá, si Košičania vypočuli koncert orchestra Musica Iuvenalis.
„Veľmi som zvedavá, pamätám si, ako to tu vyzeralo za Schustera, aj vtedy sa tu zišli stovky ľudí, aby si to pozreli," zhovárali sa medzi sebou počas koncertu dve dôchodkyne taktiež stojace v zástupoch.

Verejnosť si vodnú šou mohla naplno vychutnať približne o 19.45. Tí, ktorí vydržali čakať, neľutovali, dýzy vytvárali vodné divadlo, vystrekujúcu vodu dopĺňali rôzne farby od bielej, cez modrú, červenú, oranžovú či fialovú. Deti nadšene tlieskali a výskali.
O niečo neskôr sa tiež pustila ďalšia vizuálna šou, teda premietanie na vodnú stenu. Spievajúca fontána totiž disponuje aj viacerými novými smart technológiami.
Spievajúca fontána v číslach
- Má 38 rokov,
- inštalovali do nej 750 dýz rôznych priemerov a 43 čerpadiel,
- má 260 LED svetiel v nekonečnej farebnej škále,
- stredová dýza môže chŕliť vodu až do výšky 24 metrov,
- detské vyvierače striekajú vodu do výšky 50 centimetrov,
- kabeláž vo fontáne a okolitom parku dosahuje 16 kilometrov,
- rekonštrukcia stála takmer 1,79 milióna eur.
Vďaka nim sa plánuje v obrazovej i zvukovej podobe prenášanie predstavenia Národného divadla Košice alebo iných kultúrnych podujatí priamo na vodnú hmlu fontány.
Fontánu riadi nový softvér, ktorý umožní základné riadenie a dohľad na diaľku. Obmenou prešiel aj hudobný výber, kde okrem doterajších diel vážnej hudby bude možné počuť aj hitovejšie skladby slovenských a českých interpretov.
Vo fontáne a okolitom parku kompletne vymenili kabeláž, ktorej dĺžka dosahuje úctyhodných 16 kilometrov. Kompletne vymenené bolo i ozvučenie a osvetlenie parku.
Tam zároveň inštalovali výstavu o premenách Spievajúcej fontány, teda fotografie z jej histórie. Približuje míľniky v histórii ikonickej fontány od roku 1935 až po jej súčasnú podobu. Pozrieť si ju možno do 30. septembra 2024.

Pionierka zase žije
V sobotu zároveň slávnostne otvorili Košickú detskú historickú železnicu, tá oslavuje 70. sezónu. „Pionierku“, ako ju v tom čase ľudovo nazývali, v Košiciach vybudovali v dvoch etapách. Prvých cestujúcich privítala už v roku 1955 a v celej dĺžke 4 kilometrov ju dokončili o rok neskôr.
Návštevníci sa počas tohto víkendu môžu tešiť na premiérové jazdy najstaršej parnej lokomotívy Katka z roku 1884, ktorá sa na koľajnice postaví po prvýkrát po dlhej a náročnej oprave.
Unikátnu historickú železničku na východe Slovenska prevádzkujú za pomoci mesta Košice a sponzorov nadšenci z občianskeho združenia od roku 2012.
„Štátne železnice nemali na jej chod kapacity, ani financie. Sme veľmi radi, že za asistencie stoviek nadšencov, pomoci mesta Košice a ďalších podporovateľov a sponzorov sa nám železničku podarilo nielen zachrániť pred jej zánikom, ale po rokoch tvrdej práce a úskalí ju doviesť aj do pozície jednej z najobľúbenejších atrakcií nášho mesta,“ povedal šéf občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Katka podstúpila výrazný lifting
Lákadlom tejto jubilejnej sezóny bude najmä 140-ročná parná lokomotíva U 36 003, ktorú cestujúci poznajú ako Katka.
„Je to pravdepodobne najstarší prevádzkovaný parný, úzkorozchodný rušeň v Európe. Pôvodne ho vyrobili vo firma Hagans v nemeckom Erfurte. Ikonické vozidlo sme za posledné tri roky podrobili veľkej oprave a renovácii, za prostriedky z Európskej únie sme vymenili pec a opravili kotol a vďaka našim sponzorom aj zmenili jej vonkajší vzhľad, ktorý sleduje podobu rušňa z čias prvej republiky,“ hovorí technický riaditeľ železničky Peter Kočiško.
Sezóna na úzkokoľajke v Čermeľskom údolí potrvá viac ako pol roka a vyvrcholí populárnymi Mikulášskymi expresmi už 30. novembra a 1. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári