KOŠICE. Najspoľahlivejší liek na hypochondriu? Rumunský zdravotný systém. Keď jedného večera príde pánovi Lazarescovi, ktorý žije sám, trochu nevoľno, ocitne sa v sanitke na ceste do nemocnice, čím sa začína jeho tragikomická odysea.
Každý lekár, ktorý ho vyšetruje, určí celkom inú diagnózu a samotné ošetrenie sa neustále odkladá. Lekári sú hluchí k naliehavým prosbám pána Lazaresca i jeho priateľov.
Scenár, ktorý niečím kopíruje slovenský zdravotnícky systém, zhmotnil rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu vo filme Smrť pána Lazaresca z roku 2005.
Film je považovaný za jedno z prelomových diel tzv. „rumunskej novej vlny", získal viac ako 20 ocenení na medzinárodných filmových festivaloch. Film skúma nešváry zdravotníckeho systému a ceauseskovské korene, na ktorých stojí dnešné Rumunsko.
Je ľahké namieriť prstom
Puiu sa v dávnejšom rozhovore pre Hospodářske noviny vyjadril, že veľa kritikov sa vo filme sústredilo na problematiku zdravotnej starostlivosti a písali o tom, že sa doktori nestarajú o chudobného umierajúceho starčeka, ktorý je hrdinom jeho filmu.
„Ale ani sami kritici sa príliš nestarali o pána Lazaresca. Koľko z nich vzalo vážne názov Smrť pána Lazaresca? Je ľahké namieriť prstom na všeobecný mechanizmus, ale koľko novinárov navštívilo pohotovosť? Ja som tam bol, pri natáčaní svojho prvého filmu som mal vážne problémy, myslel som, že umieram.”

Opísal, že jeho otec v nemocnici pracoval, vyrastal tak v tomto prostredí. Aj tak si podľa jeho slov nemohli dovoliť opatrovateľku, v rumunskom zdravotníctve a v školstve sú dodnes najnižšie platy.
„Preto sa snažím pozerať na lekárov ako na ľudské bytosti. Ak máte v Rumunsku nejaký problém, musíte vedieť, ktorému doktorovi zavolať, musí vás niekto odporúčať, nestačí len prísť do čakárne. Je to zložitý problém, preto som sa snažil vo filme nikoho nesúdiť.”
Puiu je považovaný za otca rumunskej filmovej novej vlny charakterizovanej svojím formálne strohým spoločensko-kritickým štýlom. Debutoval v roku 2001 filmom Tovar alebo peniaze, ktorý mal premiéru na festivale v Cannes.

Príde do Košíc
Uznávaný režisér navštívi Košice počas 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Puiu bude prvým rumunským filmovým tvorcom v histórii podujatia, ktorý si prevezme ocenenie Zlatá kamera.
„Cristi Puiu je jedným z najoceňovanejších filmových režisérov. Pamätám si, keď som prvýkrát videl jeho film Smrť pána Lazaresca," spomína umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.
Režisérovu tvorbu ocenil najmä pre využívanie observačných dokumentárnych postupov v hranom filme.
„Kamera je zväčša ručná, pohyblivá, neobmedzená a oslobodená. Cez pozorovanie hĺbkovo vstupuje do vnútorného sveta postáv a zaznamenáva realitu ich životov. Dlhé zábery v subtílnych detailoch odhaľujú každodenné dianie zachytené v absolútnom trvaní a priestorovom ukotvení. Výsledkom je znepokojivo realistické vyznenie príbehov, ktoré odkazujú na spoločensko-politické dianie v Rumunsku."

Tvorba
Puiu už počas štúdií v Ženeve nakrúcal krátke filmy. Debutoval v roku 2001 filmom Tovar alebo peniaze, ktorý mal premiéru na festivale v Cannes. Jeho druhý a medzinárodne najznámejší film Smrť pána Lazaresca (2005) z autentického prostredia nemocnice v Bukurešti získal ocenenia na festivaloch v Cannes, Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinne, nórskom Haugesunde i na MFF Bratislava.
Jeho ďalšie štyri celovečerné filmy uviedli v súťažných sekciách viaceré festivaly vrátane Cannes či Berlína.
„Pre film Aurora (2010) napísal nielen scenár, ale aj si v ňom zahral hlavnú rolu. Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) boli uvedené v nesúťažných sekciách Art Filmu v Košiciach. Sieranevada získala hlavnú cenu Zlatého Huga na festivale v Chicagu. Malmkrog bol aj otváracím filmom festivalu v Berlíne," približuje festival tvorbu umelca, ktorého zatiaľ ostatným prírastkom do jeho filmografie je komediálna dráma MMXX (2023), uvedená na festivaloch v San Sebastiane, Solúne, Varšave či Terste.
Art Film 2024 sa uskutoční v Košiciach od 21. do 28. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári