KOŠICE. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní formou spolupáchateľstva.
Krátku informáciu najprv priniesol Denník N a portál standard.sk , týka sa verejného obstarávania na prenájom 73 kusov cestárskej techniky za 30 miliónov eur, ktoré si od firmy Tempus Trans na osem rokov prenajala Správa ciest Košického samosprávneho kraja.
Korzár neskôr získal oficiálnu informáciu z polície o začatí trestného stíhania.
Košická spoločnosť získala zákazku v roku 2022, keď ponúkla o tri milióny nižšiu sumu ako pezinská firma Hyca, ktorá bola jediným ďalším uchádzačom v súťaži.
Informáciu o trestnom stíhaní potvrdil krajský poslanec Miloš Ihnát (nezávislý).
„Dnes (vo štvrtok – pozn. red.) mi volali z NAKA, že 30. apríla 2024 začali vo veci prenájmu trestné stíhanie. Obvinenie voči konkrétnym osobám zatiaľ podľa mojich informácií nepadlo. Na pondelok 6. mája som zavolaný na NAKA na Rampovú 7 v Košiciach ako svedok s listinami. Vypočúvať ma budú vyšetrovatelia z Humenného. Povedali mi, že výsluch by mal trvať zhruba dve hodiny. Pripravujem sa na naň a doložím všetky získané listiny a ďalšie dôkazy,“ uviedol Ihnát pre Korzár.

Župa informácie nemá
„Dňa 30. 4. 2024 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru začal trestné stíhania pre podozrenie zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa Trestného zákona spáchaného formou spolupáchateľstva v súvislosti s verejným obstarávaním," potvrdil pre Korzár Roman Hájek z tlačového odboru policajného prezídia.
„Vzhľadom na to, že v súčasnosti prebiehajú vo veci procesné úkony, nie je možné aktuálne poskytnúť viac informácií, aby nedošlo k zmareniu alebo k sťaženiu vyšetrovania. Viac informácií poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí," dodal.
Košický Štandard požiadal o reakciu aj župu. „Košický samosprávny kraj momentálne k predmetnej veci nedisponuje žiadnymi informáciami,“ cituje hovorkyňu kraja Katarínu Strojnú.
Súčasťou 30-miliónovej zákazky bolo 29 traktorov fínskej značky Valtra s rôznym cestárskym vybavením, 27 nákladných áut s pohonom 4x2 (5 kusov), 4x4 (13 kusov) a 6x6 opäť s rôznym príslušenstvom, jeden kráčajúci bager, desať teleskopických nakladačov a dve kolesové rýpadlá. Spoločnosť už dodala krajskej správe ciest všetkých 73 kusov techniky.

Teplomery, tatrovky
Krajským cestárom v čase prenájmu techniky šéfoval Anton Trišč. V novembri 2023 rezignoval na svoju funkciu.
Trišč figuruje aj v ďalších kauzách spájaných so župou. Obvinený je za predražený nákup prechodových bezkontaktných teplomerov a tiež za problematický nákup desiatich posypových nadstavieb na zimnú údržbu ciest. Za nákup štyroch tatroviek je obvinený i župan Rastislav Trnka (nezávislý).

Chýbali kľúčové parametre na určenie ceny prenájmu
Zatiaľ nie je oficiálne známe, v čom by mali machinácie pri verejnom obstarávaní na prenájom cestárskej techniky spočívať a kto každý je podozrivý zo spolupáchateľstva.
Aj Korzár už opakovane písal o problematických miestach tohto verejného obstarávania.
Správa ciest napríklad nedala do súťažných podkladov požiadavku, aby záujemcovia o zákazku uviedli vo svojich ponukách obstarávacie ceny jednotlivých vozidiel a mechanizmov.
Generálny tajomník Asociácie leasingových spoločností (ASL) Slovenskej republiky Richard Hollý pritom pre Korzár už vlani v septembri uviedol, že nájomca musí poznať obstarávacie ceny, lebo práve od nich sa odvíjajú všetky parametre operatívneho lízingu, ako sú jeho celková suma, výška mesačných splátok a aj zostatková hodnota techniky na konci prenájmu.
Župan Trnka nám nedokázal tieto ceny poskytnúť od vlaňajšieho augusta napriek opakovaným žiadostiam. Najprv tvrdil, že ich nemá, potom už na otázky vôbec nereagoval.

Prvýkrát sa objavili na verejnosti obstarávacie ceny až začiatkom tohto roka, keď Útvar hlavného kontrolóra KSK Jozefa Hudáka zverejnil výsledky kontroly prenájmu techniky.
Zarážajúce bolo, že ich kontrolná skupina nezískala viac ako rok a pol od uzavretia zmluvy na prenájom od Správy ciest KSK, ale z dokumentu o kontrole vyplýva, že ich zaslala dodávateľská košická spoločnosť Tempus-Trans.
To naznačuje, že obstarávacie ceny ani v čase kontroly vôbec nepoznal nielen Trnka, ale ani vedenie krajských cestárov. Nie je jasné, ako potom bez nich dokázala výberová komisia správy ciest vyhodnotiť primeranosť a efektívnosť ponuky pre príspevkovú organizáciu župy.
V ponuke i zmluve chýbal napríklad aj dovolený ročný nájazd kilometrov vozidiel či počet odpracovaných hodín strojov, čo býva v zmluvách o operatívnych lízingoch ďalší kľúčový parameter.
Podľa odborníka na lízingy má totiž aj ten významný vplyv na celkovú cenu prenájmu, lebo od opotrebovanosti techniky je priamo závislá jej zostatková hodnota na konci zmluvného vzťahu.
Nedokázali predložiť, kto rozhodol o počtoch a typoch
Župní kontrolóri konštatovali v správe o výsledkoch kontroly aj takú neuveriteľnú vec, ako je absencia finálneho komplexného výstupu, analýzy či štúdie. Cestári im teda neposkytli, resp. ani len nevypracovali žiadnu komplexnú dokumentáciu „preukazujúcu prípravu procesu verejného obstarávania, najmä zabezpečenie stanoviska kompetentného orgánu o možnosti spôsobu financovania, absencia priebežných výstupov z projektu a realizačného tímu“.
Kontrolnej skupine nepredložila správa ciest ani zdôvodnenie technickej špecifikácie, či potrebu akurát takého počtu a druhu techniky, ktorý si napokon aj prenajali.
Chýbalo aj spracovanie alternatívnych riešení - kombinácia nákupu, opravy a prenájmu, možnosť prenájmu sezónne, prenájmu na kratšiu dobu či vypracovanie krízového plánu.

Kontrolóri vyslovene napísali, že je to pre nich nepochopiteľné z hľadiska náročnosti zadanej úlohy a objemu finančných prostriedkov s prihliadnutím na počet techniky aj technické parametre.
Za obzvlášť nepochopiteľné považovali, že vtedajší generálny riaditeľ Anton Trišč nepožadoval od ním vytvoreného projektového tímu aspoň finálny výstup.
Vyjadrili počudovanie, lebo „finálny výstup by mal minimálne slúžiť aj ako podklad pre verejného obstarávateľa (správu ciest – pozn. red.) pri definovaní predmetu zákazky, resp. pre spoločnosť (Tatra Tender – pozn. red.), ktorá pre verejného obstarávateľa zabezpečovala realizáciu procesu verejného obstarávania“.
Kontrolná skupina vyhodnotila takýto postup „ako vystavenie organizácie veľkému riziku, neštandardné a nezodpovedné manažérske rozhodnutie“. Javilo sa jej to, ako keby bol projektový tím menovaný len formálne, ba priam ako keby bol iba imaginárny.
Práve aj tieto zistenia prispievajú už k skoršiemu podozreniu zo zákulisia, či celý tento projekt nezrežíroval niekto mimo prostredia kraja i správy ciest.
Aj kontrolóri uviedli priamo v správe, že si zároveň kladú otázky typu:
Akým spôsobom, na základe akých informácií a podkladov a kto zadefinoval predmet zákazky?
Kto a akým spôsobom určil spoločnosti, ktoré budú oslovené za účelom predloženia ponúk na stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky (PHZ)?
Prečo nebola zároveň oslovená aj spoločnosť Tempus - Trans?
Prečo sa do procesu verejného obstarávania nezapojila ani jedna oslovená spoločnosť, ktorá predložila ponuku na stanovenie PHZ?
Na základe akých skutočností bola práve forma prenájmu vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšia možnosť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári