Botanická záhrada v Košiciach otvorila v piatok 3. mája výstavu bonsajov, ktorá potrvá do nedele 5. mája. Japonské umenie miniaturizácie stromov a ich pestovania v miskách sa stalo bežnou súčasťou už aj slovenských domácností.
JURAJ SZABO, organizátor výstavy a majiteľ Bonsai centra Košice, pre Korzár porozprával, čo mu na tomto umení učarovalo a koľko má doma bonsajov.
„Každé dva – tri roky sa stromček vyberie z misky, korienky sa vyčistia, prestrihajú sa, dá sa nová zemina a dá sa naspäť. Tak ako sa staráte o vrchnú časť nad zemou, tak je dôležité aj postarať sa o spodnú časť. My to voláme operácia srdca, lebo je to veľký zásah do stromu, ale skúsení bonsajisti vedia, ako na to,“ hovorí Szabo.
V rozhovore sa dočítate:
- Pre koho je pestovanie bonsajov vhodné,
- aké podmienky na dobrý rast potrebujú bonsaje,
- prečo má v práci škôlku bonsajov,
- kedy ľudia zbytočne vyhadzujú bonsaje,
- koľko stoja najvzácnejšie kusy.
Zdá sa mi to iba, alebo mali bonsaje svoju najväčšiu popularitu tak pred 15 rokmi a teraz sú v kurze opäť skôr klasické izbové rastliny?
Je to skôr naopak, podľa mňa. Bonsaje začína pestovať čím ďalej, tým viac ľudí, len už to nie je také zvláštne. Berie sa to normálne, bežne. V Košiciach ich má už veľmi veľa ľudí.
Sú bonsaje vhodné aj pre ľudí, ktorým sa nedarí s pestovaním domácich rastlín a automaticky im všetko doma zvädne alebo zhnije?
Nie, pre tých nie. Keď niekomu vysychajú kvety vo veľkých kvetináčoch, znamená to, že na to nemá čas alebo dobré svetelné podmienky. Každej uhynutej rastliny je škoda, aj bonsajov.
Je zložité pestovať bonsaje?
Sú zložitejšie a sú jednoduchšie druhy. Vonkajšie exteriérové bonsaje sú jednoduchšie na pestovanie ako izbové. Ale ak sa dobre staráte o interiérové, vydržia veľmi dlho. Len sa treba vedieť o ne dobre postarať.
To znamená čo?
Napríklad nerobiť hneď paniku, keď bonsajom opadajú listy. Ľudia ich potom vyhadzujú, lebo si myslia, že stromček vyschol. Najväčšie problémy sú v zime, keď sa doma zapnú radiátory a interiérové bonsaje opadajú. Ony tak prirodzene reagujú na zmenu. Vtedy ich treba len menej polievať, ony sa pekne spamätajú a začnú opäť pučiť.
Má mať bonsaj listy celý rok? Nie je to ako v prírode, že ich na jeseň zhodí?
Vonkajšie áno. Ale interiérové, ako sú indonézske a čínske, sú stále zelené.
Aké svetelné podmienky má mať bonsaj?
Mal by byť pri okne, kde je veľa svetla. Je jedno, na ktorej svetovej strane, ale nech má svetlo aspoň 3 – 4 hodiny denne. V lete je dobré ich vyložiť aj na balkón.

Je bonsaj iba zmenšeninou veľkého stromu?
Áno, je to ten istý strom ako v prírode.
Čiže sa dajú vypestovať aj zmenšeniny bežných druhov ako sú dub, javor či lipa?
Všetko. Dá sa pestovať aj orech aj gaštan. Tie majú síce väčšie listy a vyzerá to potom tak nedôveryhodne a zvláštne, že stromček má 50 centimetrov a má na sebe 10-centimetrové listy, ale dá sa to. Preto sú lepšie hraby, buky, borovice, smreky a duby.
Môžem si bonsaj vypestovať tak, že v lese nájdem malý stromček a presadím si ho doma do misky?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári