KOŠICE. Po vlaňajšom stom ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach prichádzajú jeho sté narodeniny. Dôležitý medzník najstaršieho európskeho maratónu si pripomenieme o päť mesiacov, konkrétne 6. októbra.
Už 1. decembra 2023 dostali prví nedočkavci možnosť zaregistrovať sa na preteky. V súčasnosti sa počet registrácií šplhá k číslu 12 000. A ak pripočítame i sobotňajší U. S. Steel Family Run, kde je limit nastavený na 4000 malých i veľkých bežcov, do stropu a zastavenia registrácie na vlaňajších počtoch až tak veľa miest neostáva.
Kým však v prvú októbrovú nedeľu zaznie očakávaný štartový výstrel, musia si organizátori z Maratónskeho klubu Košice a spoločnosti Progress Promotion vyhrnúť rukávy pri príprave ďalších programov, zastrešených pod troma známymi písmenami M.
Niektoré z týchto aktivít, ako Winter Challenge či Ultramaratón z Košíc do Miskolca, sú už za nimi, no práve v máji nás spoločne čakajú ďalšie.

Košický polmaratón, ženský aj charitatívny beh
A aj tie privedú do košických ulíc tisícky ďalších bežcov. Časť z nich už 9. mája na 16. ročníku dobre známeho charitatívneho behu VSE City Run, ktorého finančný výnos poputuje tentokrát na účet košického Centra včasnej intervencie.
A ďalších zhruba dvetisíc bežcov sa predstaví už o dva dni neskôr, teda 11. mája, keď nás čaká štvrtý ročník Košice Peace Half Marathon. Oba tieto behy spája zhodné miesto i čas štartu, teda vždy o 17. hodine na Dolnej bráne, no je tu i veľa rozdielov. Okrem dĺžky a náročnosti tratí je to i skladba štartového poľa.
Kým VSE City Run láka najmä športovú mládež z klubov, škôl či z celých rodín, tak košický polmaratón láka do Košíc bežcov z celého Slovenska. No nie len to. Na pomyselnej vlajkosláve týchto pretekov už môžeme narátať farby 28 krajín.
No a bez práce neostanú organizátori Medzinárodného maratónu mieru ani v júni. Centrum Košíc sa totiž bude rozbiehať ešte raz. Tentokrát ženským behom pod názvom Ness Velvet Run. Ten si už dievčatá a ženy v pohybe zapisujú na sobotu 22. júna.
Počiatky tohto projektu siahajú do roku 2011 a zakaždým v ňom jeho organizátori a účastníčky okrem samotných športových výkonov nezabúdali ani na ľudí v ich okolí. Rovnako to bude aj v roku 2024, keď je spolupráca a podpora nasmerovaná k občianskemu združeniu Nie rakovine.

Na linke Košice – Paríž
Jednou z vrcholných udalostí svetového diania v roku 2024 bude nesporne i olympiáda v Paríži. A práve s týmto mestom boli Košice spájané i pred 100 rokmi.
Písal sa 13. júl 1924, keď na štadióne Colombes v Paríži vítali v cieli nadšení diváci víťaza olympijského maratónu, fínskeho bežca Oskara Stenroosa. Potleskom nešetril ani Košičan Vojtech Braun Bukovský, ktorý docestoval na hry VIII. olympiády ako športový nadšenec, organizátor i novinár píšuci pre denník Kassai Napló.
Súťaže v Paríži ho očarili, no najviac snáď samotný maratón, a tak sa po svojom návrate domov stretol 19.augusta na schôdzi s členmi okrskového výboru Československej amatérskej atletickej únie.
Podelil sa so zážitkami z olympiády a svoje vystúpenie zakončil návrhom usporiadať samotný maratónsky beh aj v Košiciach. Po troch mesiacoch príprav sa to ľuďom okolo vizionára Bukovského aj podarilo a 28. októbra 1924 sa osem odvážnych bežcov vydalo na trať z Turne do Košíc.

Prestížne postavenie
Ohlas spojený s odvážnym počinom v roku 1924 bol mimoriadny a tento maratón patril už po krátkom čase medzi najrenomovanejšie a najvyhľadávanejšie. Košice a Paríž sa dostali na spoločné stránky novín opäť aj v roku 1937. Vtedy do Košíc z metropoly nad Seinou pricestoval francúzsky šampión Desiré Leriche.
No nemusel, ak by mu v poslednej chvíli nepomohli zbierkou a kúpou lístku na vlak jeho priatelia. Leriche sa im odvďačil prvenstvom, a to bolo v tom čase už tak cenné, že po návrate to vlasti ho prijal a vyznamenal vtedajší francúzsky minister pre telovýchovu. Ešte predtým však samotný víťaz všetkých prekvapil po druhý krát.
V cieli si obkolesený nadšenými divákmi vyžiadal za každý svoj podpis malý finančný obnos, aby nakoniec vyzbieranú sumu venoval pre miestnych ľudí v núdzi a aj takto prejavil svoju vďaku a skutočnú veľkorysosť. V ďalšom živote však tento vynikajúci športovec už toľko šťastia nemal. V roku 1944 zahynul v koncentračnom tábore.

Návrat nad Seinu
Košický maratón sa po vskutku unikátnom kontinuálnom priebehu chystá v októbri osláviť svoje 100. narodeniny a je unikátnou zhodou hry čísel, že olympijské hry sa po 100 rokoch vracajú znova do Paríža.
I preto vzniká zámer pripraviť v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom v Paríži deň Košíc. Prezentovať dnes najstarší maratón v Európe na miestach, ktoré pred 100 rokmi rozhodli o mnohom.
Zvolený je i dátum, a to 9. august 2024, teda v predvečer štartu olympijského maratónu, ktorý môže byť v mnohom inšpiratívny i tento krát. Napríklad aj tým, že vôbec po prvý krát sa na olympiáde v stopách najväčších hviezd vydajú aj hobby bežci. Ich počet bude symbolický. Má ich byť 20 024. Medzi nimi dozaista i viacerí í zo Slovenska.

Vlaňajšie unikátne čísla
Vráťme sa ešte späť k minulému roku a stému ročníku prestížneho bežeckého podujatia. Celkovo bolo vo všetkých disciplínach registrovaných 17 456 účastníkov. A potešil aj rekord v tej kráľovskej. Do cieľa samotného maratónu napokon dobehlo viac ako 4 100 bežcov, a to je z historického pohľadu temer dva a pol násobne viac než kedykoľvek predtým.
Tí by však v takom počte do Košíc opakovane určite nechodili, pokiaľ by ich nepriťahovala úžasná atmosféra v uliciach mesta. I tu boli v roku 2023 zástupy divákov rekordné a podľa kvalifikovaných odhadov ich bolo popri trati viac než 80 000.
No a tí, ktorí to mali do metropoly východu predsa len ďaleko, zasadli k televíznym prijímačom. Tentokrát ich bolo temer 300 000, a to nielen na Slovensku ale tiež v Čechách, kde mohli diváci sledovať prenos z maratónu patriaceho v mnohých ohľadoch do spoločnej československej histórie.
No a vďaka webu a streamom sa košický maratón dostal i do desiatok ďalších krajín. Až 61 ich pritom malo zastúpenia priamo na štarte, pričom rekord si z tohto hľadiska vďaka 583 bežcom z Košíc odnieslo susedné Poľsko. A to malo na trati i skutočnú megahviezdu.
Štvornásobný olympijsky víťaz v chôdzi Róbert Korzienowski si trať vyskúšal v štafete so svojimi priateľmi, zlatými olympionikmi a v cieli povedal aj toto : „Bol som na všetkých veľkých svetových maratónoch no tento je jedným z najkrajších. Obdivujem ľudí okolo trate za ich vytrvalé povzbudzovanie. Vidno, že celé mesto maratónom skutočne žije“.

Vysoko v rebríčkoch
Na konci roka vydala potom svetová atletika svoje koncoročné rankingy a aj vďaka skvelým výkonom bežcov, medzi ktorými dominoval nový traťový rekord Philemona Rona 2:06:55, sa MMM ocitol na 13. priečke európskeho poradia a na 21.mieste na svete.
Dozaista nie zlé, pokiaľ sa v prvej dvadsiatke svetových maratónov objavujú temer výlučne tie, organizované zväčša v najväčších svetových metropolách. Pre zaujímavosť, tieto mestá , s ktorými aj Košice súperia o miesto v top 20, majú v priemere viac ako 2 milióny obyvateľov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári