KOŠICE, PRAHA. Dvojica cestujúcich v nočnom rýchliku spoločnosti Regiojet z Prahy do Košíc nebude spomínať na svoju cestu na východné Slovensko v dobrom.
Po štípancoch našiel totiž mladý pár v posteľnej bielizni v ležadlovom vozni parazity. Na prípad, ku ktorému došlo zo štvrtka na piatok počas minulého týždňa, upozornil Český rozhlas.
Po štípancoch objavili ploštice
Dvojica si krátila vo vlaku niekoľkohodinovú cestu sledovaním seriálu. Zhasli svetlá a uložili sa na ležadlá. „Zhruba po dvoch hodinách jazdy začala partnerku svrbieť ruka. Po rozsvietení sme si všimli, že má v oblasti pazuchy a nohy veľké začervenané uštipnutia,“ opísal Vojtech situáciu pre Český rozhlas.
Pár po prehľadaní kupé zistil, že v posteľnej bielizni a čalúnení sú ploštice. „Stačil som urobiť iba pár záberov a potom sme rýchle vzali veci a kupé sme opustili,“ doplnil muž.
Po tom, ako o situácii informovali personál vlaku, dostala dvojica nové miesta. Rovnako mali byť presunutí aj ich dvaja spolucestujúci z kupé.
Súkromný dopravca pre Korzár uviedol, že sa prípadom aktívne zaoberá. Poškodeným ponúkli podľa PR manažérky Alexandry Janoušek Kostřicovej náhradu cestovného.
„Kompenzácie sú realizované priamo na konto zákazníka vo forme kreditu, za ktorý je možné zakúpiť ďalší cestovný lístok alebo si kompenzáciu vyzdvihnúť v hotovosti na našej pobočke,“ reagovala zástupkyňa dopravcu na otázku, ako vyriešili nespokojnosť klientov.

V roku 2024 evidujú ešte jeden prípad ploštíc
Doplnila, že ak dôjde k zasiahnutiu cestujúcich, poskytuje dopravca aj dodatočnú pomoc, vrátane pokrytia nákladov na dezinfekciu. „Od ostatných cestujúcich sme zatiaľ žiadne ďalšie hlásenie o výskyte ploštíc v tomto vlaku neobdržali,“ povedala Janoušek Kostřicová.
V tomto roku riešila spoločnosť podobný prípad raz.
„Bohužiaľ, nie je možné týmto situáciám úplne predchádzať, pretože ploštice sú do vlaku často nevedomky zanášané cestujúcimi v batožine. Pravidelne realizujeme opatrenia, aby sme minimalizovali riziko ich výskytu a zabránili šíreniu. Pokiaľ sa taký prípad objaví, okamžite vozeň odstavujeme a realizujeme dôkladnú dezinfekciu a dezinsekciu. Využívame pritom účinnú metódu likvidácie teplom, ktorá dokáže škodcu stopercentne vyhubiť,“ uviedla mediálna zástupkyňa dopravcu.
Podľa jej slov vlaky Regiojetu prechádzajú dezinfekciou a dezinsekciou v lete každý mesiac, v zime každé dva mesiace.„Pokiaľ je výskyt nahlásený, okamžite prijímame opatrenia, voz je odstavený a je urobená dezinfekcia a dezinsekcia mimo plánovaný harmonogram.“
Takto nastavené opatrenia považuje spoločnosť za dostačujúce. V roku prepravila súkromná spoločnosť na linke Praha – Košice a späť celkovo pol milióna ľudí, za prvé štyri mesiace roku 2024 to bolo 110-tisíc. Z týchto počtov tvoria cestujúci v ležadlových vozňoch zhruba 15 percenta.

Parazitológ: Zavliecť ploštice domov je jednoduché
Branislav Peťko z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied o plošticiach vo vlakoch na Slovensku alebo v Českej republike dávnejšie nepočul. Dôvodom je podľa neho hygiena u nás, ktorá je v porovnaní s niektorými krajinami na vysokej úrovni.
Pripúšťa, že počet podobných prípadov môže narastať, dôvodom je práve cestovanie.
„Ploštice žijú v domácnostiach, vo voľnej prírode sa nevyskytujú. Cez deň sa ukrývajú na teplých a tmavých miestach, v rôznych škárach bytu alebo nábytku, veľmi často v matracoch a rámoch postelí, za obrazmi, pod odlepenými tapetami, ale aj v uloženom šatstve. No a práve v bielizni sa môžu zaniesť aj do penziónov, hotelov, iných domácností, i do lôžkových vlakov, či už pri výmene posteľnej bielizne z plošticami zamorených práčovní, alebo aj cestujúcimi v ich batožine,“ vysvetlil parazitológ.
Potvrdil, že tento nepríjemný hmyz si vieme zavliecť veľmi jednoducho aj k nám domov.
„Ploštice sa po rozvidnení môžu dostať do cestovnej batožiny, ktorú považujú za dobrý úkryt a v novom príbytku cestujúceho si nájdu už trvalejší úkryt a pokračujú vo 'výjazdoch'. V noci vychádzajú z úkrytov a podľa tepla a vlhkosti vyhľadávajú ľudí, na ktorých pijú krv,“ povedal Peťko.

Šírenie aj k susedom
Zbaviť sa tohto hmyzu v domácnosti nemusí byť vôbec ľahké.
„Odporúča sa vždy sa obrátiť na odborníkov, hygienikov profesionálov, nesnažiť sa to vyriešiť pomocou rôznych prípravkov z drogérie. Je nutné vystriekať účinným dezinsekčným prostriedkom všetky kritické miesta v byte. Inak hrozí, že sa ploštice budú naďalej množiť a šíriť v celej domácnosti, no aj do susedných bytov.“
Ploštice sa dokážu podľa parazitológa rýchlo množiť.
„Od vajíčka po dospelú plošticu majú 5 štádií nymfy, ktoré sa tiež živia ľudskou krvou. Na 'lov' vychádzajú v noci. Cicajú najmä v oblasti členka a zápästia, na rukách a nohách, ale aj na krku. Teda na miestach, ktoré vytŕčajú spod prikrývky a štípance sú veľmi svrbivé a blízko pri sebe, čo je typické pre ploštice,“ uviedol odborník.
Upozornil, že tento hmyz môže prenášať pôvodcov viacerých bakteriálnych a vírusových ochorení. „Ale to najmä v trópoch, u nás prichádza do úvahy hepatitída B, vírusová infekcia postihujúca pečeň, ale riziko prenosu u nás je nízke,“ doplnil Peťko.
Parazitológ priznal, že s plošticami má aj osobnú skúsenosť.
„Ešte ako študent som bol v zahraničí, kde to bolo bežné. Ochrana bola taká, že pod nohy kovových postelí sme dávali šálky s vodou, ktoré ploštice nepreliezli, ale boli schopné sa šplhať po stene nad posteľ a podľa tepla človeka na neho spadnúť. Ale to už bolo veľmi dávno,“ zaspomínal odborník.
Prichádzajú najmä s dovolenkami
Korzár oslovil aj viacero firiem, ktoré za zaoberajú likvidáciou ploštíc. Ich pracovníci sa zhodujú, že Košice, ani žiadne iné mesto na východe Slovenska nevyčnieva z celorepublikového priemeru výskytu tohto hmyzu.
„To však neznamená, že ho máme na Slovensku málo. Naše služby si objednávajú ubytovacie zariadenia, jednotliví majitelia bytov, ale aj celé bytové spoločenstvá. Ak sa totiž priestor neošetrí včas, tak sa ploštice začnú šíriť aj po okolitých bytov,“ uviedol pracovník Daniel Repka.
Výskyt ploštíc je podľa neho celoročným problémom, no počas leta majú vyšší počet zásahov.
„Ľudia sa vracajú z dovoleniek, napríklad z Ázie, severnej Afriky alebo z Balkánu a západnej Európy a v taške si prinesú neželané prekvapenie. Majitelia bytov to zistia po niekoľkých dňoch, keď má celá rodina po sebe množstvo štípancov,“ doplnil Repka.
Potvrdil, že ľudia sa snažia zbaviť tohto hmyzu najčastejšie sami.
„Nakúpia si chemické prostriedky v hobymarketoch. Nehovorím, že sa to stáva vždy, ale situácia niekedy dospeje až do stavu, že v byte žijú ploštice v rôznych štádiách vývoja – od vajíčka cez nymfu až po dospelého jedinca. Takýto byt sa môže stať zdrojom zamorenia celej bytovky,“ dodal Repka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári