Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Prvé zasadnutie župného zastupiteľstva v Košiciach
Vo veľkej sále župného domu sa včera zhromaždili k prvému zasadaniu zástupcovia ľudu celej veľkožupy. Zasadanie bolo skutočne slávnostné a tiež prejavy všetkých strán naplňovali radostným presvedčením, že i v stranách opozície sa chápe význam tohto župného snemovania a to i zo strany maďarskej. Toto treba zdôrazniť preto, že jediný prejav zástupcu strany ľudovej, tajomníka Joštiaka pôsobil rušivo. Chceme i toto intermezzo považovať len za nešikovnosť štylizácie a dúfame, že i zástupcovia strany ľudovej si uvedomia, že len v pozitívnej práci je hospodársky úspech.
O 11. hodine dopoludnia uvítaný súc búrlivým potleskom, vstúpil do stredu svojich spolupracovníkov župan veľžupy košickej, dr. Ján Ruman a zahájil schôdzu.
V úvode uvítal všetkých prítomných a navrhol zapisovateľom župného referenta Čurjaka. Potom požiadal, aby zástupcovia zložili sľub vernosti Československej republike, čo prítomní postupne v reči slovenskej, rusínskej a maďarskej učinili. Celkom zložilo maďarský sľub 7 členov zastupiteľstva. Niektorí členovia kresťansko-socialistickej strany skladali sľub slovensky. Keď predsedajúci konštatoval, že zo 46 zvolených zástupcov 45 sľub bez výhrady zložilo (jeden zástupca nebol prítomný), vyhlásil župné zastupiteľstvo za ustanovené. Ďalej sa zmienil o odstupujúcich členoch zastupiteľstva, za ktorých boli zvolení náhradníci a síce Daniel Šľachta, Ján Vanas a Gejza Žebrácky. Potom bol predčítaný prípis volebného súdu a ministerstva vnútra o právoplatnosti všetkých mandátov. Po vybavení týchto formalít ujal sa slova dr. Ján Ruman a predniesol skvelú reč o významne a dôležitosti nášho župného zriadenia. Búrlivý potlesk zástupcov štátotvorných strán odmenil túto skvelú reč, po ktorej župan udelil slovo dr. Michalovi Slávikovi zástupcovi strany zemedelského ľudu, ktorý za svoju stranu a spojenú stranu Ruskaja zemedelská strana, dal vyhlásenie, ktoré bolo prijaté súhlasom zastupiteľstva.
Tajomník Joštiak za stranu ľudovú vyhlasuje: Protestujeme proti tomuto zákonu o župnom zriadení, poneváč neobsahuje autonómne práva slovenského ľudu podľa Pittsburskej dohody (dr. Slávik: Tento zákon ste sami odhlasovali). Podľa tohto zákona nemôže župné zastupiteľstvo bez schválenia centrálnej vlády ani posledného sluhu ustanoviť. Pražskou vládou ustanovený župan má viac práva než celé zastupiteľstvo. Ďalej kritizuje postavenie úradníctva, ktoré je vraj zodpovedné len vláde a nie občianstvu a potom vraví: Neuznávame umelú väčšinu, pre ktorú si vláda vymenovala indivídua... (Župan: V zmysle jednacieho poriadku musím žiadať rečníka, aby nepoužíval vo svojej reči tak neslušných výrazov. Ináč by som mu musel vziať slovo.).
Ján Dobránsky (kresť. soc.), slovensky, spôsobom slušným prednáša vyhlásenie svojej strany. Sťažuje si na rozlohu žúp, ktoré vraj preto boli tak utvorené, aby minority boli utláčané. V tomto zmysle hovorí maďarsky i druhý mluvca kresťanských socialistov, kalvínsky farár Barnabáš Idrany. Uisťuje o lojalite strany.
Komunista Mižík, prednáša vyhlásenie slovensky a na koniec uisťuje, že chce v zastupiteľstve pracovať pozitívne.
Sociálno-demokratický zástupca Šlachta rozoberá podrobne stanovisko svojej strany, ktorá na pôde hospodárskej, humánnej i kultúrnej chce pracovať v prospech občianstva a malého ľudu. Vyslovuje sa pre laickú školu a uisťuje spoluprácou. (Súhlas).
Župan dr. Ruman vraví: Odpovedať na všetky zásady a náhľady v prejavoch pánov zástupcov bolo by veľmi ťažké a dúfam, že všetky ukazujúce sa rozdiely budeme môcť preklenúť v spoločnej pozitívnej práci. Predsa však dovoľte, aby som urobil niekoľko poznámok. Pán Joštiak napriek môjmu výkladu a jasnému stanovisku, predniesol silne pribarvený protest proti župnému zákonu. Keby robili protest druhé strany z opozície, tomu by som rozumel, jestli však výčitky robia zo strany ľudovej, zo strany, ktorá v parlamente sama tento zákon odhlasovala, tomu nerozumiem. (Potlesk.).
Perhoreskuje onu časť zákona, ktorá dáva župe možnosť, aby si zadovážila potreby a úhradu sama (dr. Slávik: V tom je práve autonómia), a dôvodzuje, že je to zaťaženie župy, že to má zaobstarať centrálna vláda. Kde myslí pán Joštiak, že by mala brať vláda potrebné sumy? (Joštiak: Odkiaľ ich vzala na benzín?). Župan: Vláda ich musí dostať tiež od poplatníkov župy vo forme daní a skúsenosť nás učí, že v minulosti, kedykoľvek bola samospráva odvislá od podpory centrálnej vlády za starého režimu, stala sa odvislou. Táto kritika tedy neobstojí.
Potom reagoval župan na stanovisko zástupcov kresťanských socialistov a s vďakou konštatoval ich lojálny prejav. S uspokojením vzal tiež na vedomie, že komunistický zástupca vyhlásil, že komunisti nechcú praktikovať negáciu, ale chcú spolupracovať. Nato bola schôdza prerušená a prikročilo sa k porade strán o voľbách do výboru župného zastupiteľstva. Výsledok porady volebnej komisie vyznel v ten zmysel, že strane republikánskej boli pridelené 4 mandáty, z ktorých táto strana jeden mandát postupuje strane Ruskaja zemed. strana, čs. soc. so stranou sociálno-demokratickou 1 mandát, kresťansko-socialistická strana maďarská 1 mandát, slovenská ľudová strana 1 mandát, komunistická 1 mandát.
Potom bolo rozhodnuté, aby všetky uznesenia ohlasované v župnom úradnom liste, nadobudli platnosti 8. deň po uverejnení. Ďalej bolo uznesené, aby riadne zasadania zastupiteľstva boli v mesiacoch január, apríl, jún a október.
Nato ukončil predsedajúci zasadanie vyhlasujúc, že iste hovorí zo sŕdc všetkých, keď navrhuje poslať pozdravný telegram prezidentovi T. G. Masarykovi. Zhromaždenie povstalo a prevolalo na slávu prezidentovi.
Z denníka Slovenský východ, 24.-25. apríla 1924

Podivná honička policistu za neurvaľcom
Bolo to na bielu sobotu, keď sa Lukáč z Byšty vypravil do Košíc, aby tuná uľahčil svojej duši a očistil sa od svojich hriechov. Išiel do Dómu, kde sa vyspovedal a potom už sebe azda myslel, že hrešiť možno nanovo. Zašiel do jednej krčmy pri Hornáde a tam popíjal veľmi mnoho až sa nakoniec pustil do hádky so svojim priateľom Jánom Kapplom.
Keď prišli na ulicu, dostali sa do ruvačky a naraz Lukáč vytiahol vreckový nôž a zasadil Kapplovi mocnú ranu do ľavého pleca, takže následkom zranenia Kappel v bezvedomí padol na zem. Nato sa hrdinný Lukáč zľakol a dal sa na útek.
V zapätí sa objavil strážnik, ale prchajúci Lukáč bol už priďaleko a strážnik seznal, že by ho nedostihol, keď naraz sa objavil cyklista. Strážnik ho rýchle požiadal o požičanie kola, na ktorom prchajúceho prenasledoval. Nastala divoká honba. Utekajúci parobok pustil sa do šialeného behu, ale policista ho čoskoro dostihol a zatknul. Neurvalý mladík bol dodaný štátnemu zastupiteľstvu do väzby a ťažko zranený Kappel bol odvezený vozom záchrannej stanice do štátnej nemocnice.
Z denníka Slovenský východ, 25. apríla 1924
Zápasnícky výcvik košického policajného mužstva
Je veľmi dôležité, aby policajná stráž bola vycvičená pre obranu proti rôznym indivíduám, ktorí ovládajú prečasto metódy boxu, zápasov a podobne. Preto k žiadosti zápasníka Tsiu-Dzicu Ed. Schmacka prebývajúceho v Košiciach, zvolil vládny radca a pol. riaditeľ Slavíček, aby sa policajné mužstvo zúčastnilo zvláštneho predstavenia, ktoré včera usporiadal s patričným výkladom pre stráž Schmack v kine Radio. Policajný riaditeľ, ako aj jeho zástupca vrchný radca Böhnel a veliteľ stráže vrchný inšpektor Heissinger sa osobne zúčastnili predstavenia. Silák Schmack, ktorý podal zaujímavé ukážky účinnosti rôznych výpadov v tomto japonskom zápase, bude v budúcich dňoch po tejto stránke pokračovať v školení policajného mužstva.
Z denníka Slovenský východ, 26. apríla 1924
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári