KOŠICE. Jazda na bicykli popri Hornáde priamo v Košiciach sa zmenila na drámu. Na Radka zo Sídliska Ťahanovce zaútočili dva veľké psy bez majiteľa. Skúsený cyklista sa im snažil uniknúť, napriek tomu skončil s dohryzenou nohou.
K incidentu došlo počas prvej májovej nedele na jednej z najfrekventovanejších trás na území mesta. Tá spája sever Košíc so sídliskom Nad jazerom a pokračuje ďalej cez Krásnu von z mesta až do Maďarska.
Počas pracovných dní ju využívajú cyklisti najmä na presun za povinnosťami, počas víkendov a voľna je plná rekreantov, medzi ktorými sú často rodiny s menšími deťmi. Tie vyhľadávajú hlavne úseky s betónovým alebo asfaltovým povrchom. Najdlhší spevnený úsek trasy sa končí pri železničnom učilišti na Palackého ulici.
K stretu agresívnych psov s cyklistom došlo niekoľko stoviek metrov odtiaľ. Vyšliapaný chodník medzi Rampovou a Palackého vedie popri záhradkárskej lokalite, zarastenom území, ale aj okolo viacerých priemyselných dvorov a firemných skladov.
V budúcnosti má byť trasa súčasťou cyklodiaľnice EuroVelo 11, ktorou sa bude dať dostať z východného Slovenska do Grécka alebo opačným smerom do Nórska.

Útočili dva veľké psy
Podľa napadnutého Radka bol útok nečakaný a ničím nevyprovokovaný.
„Šiel som klasicky po trase smerom na sídlisko Nad jazerom. Keď som sa dostal na chodník, hneď za úvodnou zákrutou boli dva psy, ktoré keď ma zbadali, rozbehli sa priamo na mňa s hlasným brechotom. Najskôr som zachoval pokoj, myslel som si, že budú iba brechať a behať popri mne. Neurobil som nič také, čo by ich mohlo rozzúriť,“ opísal začiatok incidentu cyklista.
Zrazu sa mu jeden zo psov o veľkosti vlčiaka zahryzol do nohy. „Rýchlo som si odopol z pedálu nohu a snažil som sa zahnať, no kúsol ma druhýkrát. Potom som zrýchlil, aby som im ušiel, čo sa mi nakoniec podarilo, ale až na asfaltke. Prešiel som pre istotu na druhu stranu rieky a zavolal 112,“ doplnil Ťahanovčan.
Kým došla záchranka a hliadka mestskej polície, odkláňal ostatných cyklistov, smerujúcich priamo ku psom. Je presvedčený, že šlo o túlavé zvieratá.
„Mestskí policajti sa ma po príchode pýtali, či mali psy obojok alebo niečo podobné. Pokiaľ som si dobre pamätal, tak nie. Počkali so mnou na záchranku a šli ich potom hľadať. Záchranári ma ošetrili a odviezli do nemocnice. Skončil som s niekoľkými stehmi a pichli mi vakcíny, jedna bola proti besnote. Potom po mňa prišiel svokor a autom ma vzal domov,“ uviedol Radko.
Ťahanovčan ešte v ten deň zverejnil na sociálnej sieti upozornenie, ktorým varoval ostatných cyklistov, najmä s menšími deťmi, aby si dávali v tejto časti Košíc pozor.

Cyklista: Potulujú sa aj inde, no neútočia
Na cyklistickej trase sme sa boli počas minulého týždňa pozrieť viackrát. Na psy, ktoré by sa pohybovali po verejnom priestranstve bez majiteľa, sme nenatrafili.
Pýtali sme sa aj viacerých cyklistov, no rovnakú skúsenosť ako Radko nezaznamenal ani jeden z nich.
„Chodievame tade na bicykloch aj s manželkou. Popravde, napadlo mi, že je tu ideálne prostredie pre diviaky, ktoré sa môžu skrývať v hustých kríkoch a vysokej tráve. Neviem, komu patria tieto pozemky, ale mal by ich nejako udržiavať. No neprekvapujú ma ani túlavé psy,“ reagoval Jozef zo Starého Mesta.
Ukázal na blízku záhradkársku lokalitu.
„Vieme, akí ľudia obsadzujú záhradkárom ich priestor. Niektorí z týchto bezdomovcov majú viacerých psov, o ktorých sa však nestarajú. Akurát dnes som si všimol pri podobnej záhradkárskej lokalite pri teplárni troch alebo štyroch krížencov neďaleko cyklochodníka. Predpokladám, že patria obyvateľom tamojšej osady, na ktorú sa záhradky za posledné roky zmenili. Našťastie tamtie psíky si cyklistov ani korčuliarov nevšímajú,“ upozornil Jozef na inú lokalitu, cez ktorú táto cyklistická trasa prechádza.

Poslanec: Psy z Džungle? V žiadnom prípade
Ďalší z cyklistov si myslí, že psy môžu pochádzať z blízkej mestskej časti Džungľa.
„Na jej kraji, hneď vedľa mosta na Rampovej, žije niekoľko rómskych rodín. V minulosti sa odtiaľ za mnou s brechotom rozbehli nejaké psy, no je pravda, že to bolo dávnejšie,“ zaspomínal Michal.
V Džungli sme stretli miestneho poslanca Róberta Surmaja (Strana rómskej koalície), ktorý niečo také vylúčil.
„V minulosti tu skutočne pobehovali psy po ulici samy, niektoré aj skončili pod kolesami áut. Doprava sa tu v posledných rokoch zintenzívnila, aj preto to bolo treba riešiť. Zlepšenie prinieslo napríklad umiestnenie kamier, ktoré sú napojené na mestskú políciu. Ľudia si teraz svoje psy držia zatvorené vo svojich dvoroch,“ reagoval poslanec.
Je presvedčený, že útočiace psy pochádzajú z okolitých firiem. „Jednoducho sa mohlo stať, že niekomu ušli strážne psy, naši obyvatelia sú v tomto skutočne nevinne,“ doplnil Surmaj.

Zamestnankyňa: Šťastie, že tam neboli deti
Pri Hornáde sme natrafili aj na muža, ktorý tam venčil dva väčšie psy. Nášmu príchodu na bicykli však nevenovali žiadnu pozornosť. „Sú to poslušné psy, strážime spolu zberný dvor na Bosákovej,“ povedal muž.
Do rozhovoru sa neskôr zapojila ďalšia pracovníčka dvora.
„O útoku viem, prišli sa k nám pýtať na psy mestskí policajti. Videla som aj toho pána, ktorého napadli. Bolo to veľmi nepríjemné, samozrejme. Mal na nohách cyklistické tretry, takže keď ho šiel pes hryznúť, nemohol sa brániť ani uhnúť. Nohu mal totiž na pedáli napevno. Šťastie bolo, že psy nestretli nejaké deti alebo dôchodcu,“ poznamenala žena.
Oba strážne psy na nás začali štekať až z koterca v areáli zberného dvora, do ktorého ich po vychádzke zatvorili.
Žena potvrdila, že pri Hornáde niekedy vidieť psy, ktoré sa tam pohybujú bez majiteľov.
„Za záhradkárskou lokalitou žijú ľudia, ktorí majú psy a pomerne často ich striedajú. Nejde pritom o žiadne krížence, ale o skutočne veľmi pekné veľké psy. Videla som ich už s pitbullom alebo s krásnym ovčiakom. Tam sa treba pýtať,“ naznačila.
Do lokality sme sa za týmito chovateľmi pokúsili ísť. Pri objekte, v ktorom mali bývať, sme však nikoho nestretli. Na mieste sa nenachádzali ani žiadne zvieratá.

Mestská polícia: Prípad preverujeme
Náčelník košickej mestskej polície Slavomír Pavelčák nám po takmer týždni potvrdil, že prípad útoku na cyklistu je v štádiu objasňovania pre podozrenie z viacerých priestupkov voči zákonu, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.
„K útoku došlo pri rieke Hornád v blízkosti Rampovej ulice. Príslušníci mestskej polície hneď po tomto útoku prehľadali celé široké okolie, ale žiadne psy ani podozrivé osoby nenašli. Očakávame, že viac informácií k tomuto prípadu prinesie až výpoveď napadnutého pána,“ povedal na margo prípadu Pavelčák.
Mestskú políciu bude zaujímať okrem iného presný charakter zranení a doba liečenia. Pripustil, že po tom môže byť prípad prekvalifikovaný na podozrenie zo spáchania trestného činu a následne odstúpený na ďalšie konanie štátnej polícii.
Podľa Pavelčáka mestská polícia vykonáva zvýšený dohľad vo všetkých problematických lokalitách na území Košíc.
„K takýmto útokom dochádza predovšetkým v lokalitách, kde sú sústredené marginalizované skupiny ľudí, a preto je aj problematické vypátrať páchateľa, respektíve majiteľa útočiaceho psa. Často totiž ide o voľne žijúce túlavé psy, ktoré sa zdržiavajú v blízkosti problematických lokalít a nikto sa k nim nehlási, respektíve nikomu nepatria. Za posledný týždeň neevidujeme ďalší útok psa či psov v blízkosti Hornádu,“ doplnil náčelník.
Polícia: Po troch dňoch hlásený ďalší útok
Štátni policajti však evidujú prípad, ku ktorému malo dôjsť tri dni po napadnutí Ťahanovčana Radka.
„Polícia má vedomosť o udalosti z 8. mája 2024 týkajúcej sa napadnutia neznámeho oznamovateľa dvoma psami, ktorého ho mali uhryznúť do nohy. K udalosti malo dôjsť na Rampovej ulici v Košiciach a pri psoch mali byť neznáme osoby,“ uviedla hovorkyňa košického krajského riaditeľstva polície Jana Mésarová.
Hliadka preverila oznámenie, no na Rampovej ani v jej okolí nespozorovala žiadne psy ani osoby.
„Policajti sa snažili s oznamovateľom telefonicky skontaktovať, avšak neúspešne. Zo strany oznamovateľa doposiaľ v tejto súvislosti nebolo podané žiadne oznámenie na policajnom oddelení,“ doplnila hovorkyňa.
V prebiehajúcom roku eviduje štátna polícia zatiaľ jediný prípad napadnutia človeka psom bez prítomnosti majiteľa.
V prípade, že k niečomu takému dôjde, odporúča polícia volať tiesňovú linku 112, pričom na miesto bude vyslaná rýchla zdravotná pomoc spolu s policajnou hliadkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári