KOŠICE. Na tenisovú mapu Slovenska pribudlo po Bratislave aj druhé mesto. V Košiciach otvorili Národné tréningové centrum (NTC), ktoré má slúžiť najmä na prípravu talentovanej mládeže. Na rozdiel od bratislavského Národného tenisového centra je košické NTC bez tribún pre divákov.
V utorok strihali na novom športovisku pásky zástupcovia štátu, košického magistrátu, ale i Slovenského tenisového zväzu (STZ) a olympijského výboru.
Športovisko doslova voňalo novotou a to tak intenzívne, že časť hostí sa zdržiavala mimo hlavnej haly, v ktorej sa nachádzali tri tenisové kurty a štrnásť bedmintonových ihrísk.
„Mali by tam pootvárať strešné okná, strašne to tam cítiť. Je to až nepríjemné,“ utrúsil jeden z fotografov po tom, ako vyšiel z budovy na čerstvý vzduch.

Polaček: Toto je to, čo do nás donesie radosť
Naopak, primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) opísal svoje pocity vo vnútri haly ako „zimomriavkové“.
„Keď som tu bol pred dvomi týždňami, nevidel som toto športovisko nastavené aj na bedminton. Nevedel som si to predstaviť - 14 bedmintonových ihrísk. Keď som uvidel deti, radosť a zábavu, musel som sa nadýchnuť a povedať si – Jaro, toto je to, čo do nás donesie radosť a do Košíc šport,“ vravel primátor.
Podľa jeho slov je košické NTC pripravené jednak pre profesionálnych tenistov, ale aj pre športujúcu mládež a verejnosť.
„Je pre všetkých, ktorí vedia držať raketu v rukách a zároveň aj pre tých, ktorí by sa to chceli naučiť. Pre tých, ktorým je už možno tenisová raketa priťažká, tak pre nich je tu štrnásť bedmintonových dvorcov. To je ozaj pre všetky vekové kategórie,“ povedal primátor.
Doplnil, že v exteriéri areálu NTC sa nachádza aj osem antukových kurtov. Pre návštevníkov je k dispozícii 85 parkovacích miest.

Spolupráca sa nerodila ľahko
Projekt zhltol celkovo zhruba 17 miliónov eur bez DPH, z toho 15,3 milióna tvoria stavebné náklady. Zvyšnú časť nákladov si vyžiadala projektová dokumentácia, úroky z úverov počas výstavby, poplatky, inžiniering, stavebný dozor a vnútorné vybavenie.
Samotnú výstavbu pomohol zo 60 percent financovať štát. Ešte v roku 2017 odsúhlasila na tento účel tretia vláda Roberta Fica (Smer) 9 miliónov. V tom čase viedol Košice na pozícii primátora jeho spolustraník Richard Raši (vtedy Smer, dnes Hlas). Zvyšné peniaze naliali do projektu Košice spolu so Slovenským tenisovým zväzom.
Táto spolupráca však nefungovala od začiatku úplne hladko.
Bývalé vedenie magistrátu spolu so zväzom prišlo totiž s myšlienkou stavať na miestnom futbalovom ihrisku uprostred lokality rodinných domov športovisko s vysúvacou strechou a kapacitou pre päťtisíc divákov.
Tým malo stačiť 180 parkovacích miest, no problémom bola aj zastavaná plocha celého športového areálu a tiež výška haly, ktorá mala mať 30 metrov. Parametre výstavby namietali obyvatelia okolitých rodinných domov.
Po ich tlaku, ale aj proteste Okresnej prokuratúry Košice-okolie, dospeli zástupcovia tenistov a vedenie Košíc na čele s Polačekom ku konsenzu. Z projektu sa vypustil centrálny štadión s celou diváckou kapacitou, ktorý nahradila hala s výškou maximálne 12 metrov. Zároveň projekt zlacnel o polovicu.
Športovisko tak ale prišlo o možnosť organizovať reprezentačné zápasy slovenských tenistov a tenistiek. Tie sa však počas predošlých rokov konali v Košiciach v Steel Aréne.

Obyvateľ: Akcie tu byť nemali. Polaček: Budú
S projektom súhlasili nakoniec aj okolití susedia. Podľa jedného z nich, Františka Jaroša, dostali ľudia z lokality ubezpečenie, že NTC bude fungovať bez diváckej prevádzky a hlavne bez konaní hlučných večerných akcií.
Pri aktuálnom otvorení však Polaček organizovanie kultúrnych a spoločenských akcií na tomto mieste nevylúčil.
„Vylúčiť to nemôžem, pretože s hospodárením príde aj nejaká aktivita. Na druhej strane toto nie je taká hala, aká tu mala pred rokmi vyrásť, je omnoho menšia, čo znamená, že aj podujatia, ktoré sa tu budú robiť, budú menšie. Pôjde skôr o komunitné akcie, podujatia na úrovni svetových hviezd asi nie,“ reagoval primátor na otvorení NTC.
Polaček dúfa, že zariadenie, o ktorého prevádzku sa stará spoločná akciovka mesta a zväzu (49 % - Košice, 51 % - STZ), bude mať vyrovnané hospodárenie. Podľa odhadov zväzu by sa mali prevádzkové náklady a výnosy pohybovať na úrovni 800-tisíc za kalendárny rok.

Mečíř: Záujem a tradícia na východe sú
Prezident STZ a olympijský víťaz v dvojhre zo Soulu v roku 1988 Miloš Mečíř pripomenul, že východ Slovenska bol z pohľadu reprezentácie vždy zásobárňou talentov. Spomenul mená ako Lukáš Klein, Alex Molčan, Anna Karolína Schmiedlová alebo Viktória Hrunčáková.
„Myslím si, že je dôležité vytvoriť priestor pre deti a mládež. Záujem a tenisová tradícia tu vždy boli a my sa budeme snažiť v tom pokračovať. Každý, kto tu príde, bude mať výborný zážitok z toho ako sa tu dá zašportovať,“ uviedol Mečíř.
Zväz očakáva, že denne by sa malo v NTC vystriedať 300 až 500 ľudí.
Prišli minister i Romana Tabák
Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS), ktorý bol jedným z hostí otvorenia NTC, vylúčil podporu prevádzky košického NTC.
„Nebudeme sa podieľať na prevádzke, ale chceme riešiť, aby boli štátom podporené projekty udržateľné. Keď teda budeme posudzovať nové projekty, chceme, aby bola zabezpečená ich udržateľnosť. Vidíte aj tu, že je tu kopec prevádzok, ktoré robia na prevádzku celého tenisového areálu. Takže takto by sa mali tieto projekty stavať,“ povedal Keketi.
Na otvorení sa objavila aj niekdajšia tenistka a bývala poslankyňa Národnej rady Romana Tabák, ktorá sa nám predstavila už ako poradkyňa štátneho tajomníka pre šport.
„Teším sa, že na Slovensku pribudlo ďalšie NTC a hlavne, že je na východe. Pevne dúfam, že tu vyrastú noví šampióni a želám Košiciam, aby sa deti, ktoré sa nevenujú tomuto športu profesionálne, hýbali a tým pádom budú zdravé,“ reagovala Tabák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári