KOŠICE. Poslanci mestského zastupiteľstva v Košiciach sa mali na stredajšom mimoriadnom zasadnutí zaoberať návrhom postupu pri utlmovaní sociálnych služieb v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Župa sa rozhodla obmedziť služby v zariadeniach pre seniorov, čím mesto dostala do patovej situácie.
Došlo totiž k zrušeniu existujúcich zoznamov žiadateľov o poskytnutie služby v krajských zariadeniach pre seniorov a žiadosti aj niekoľko rokov čakajúcich ľudí zrazu skončili na magistráte.
Ten však nemá kapacity, aby ich dokázal umiestniť, navyše seniori musia čakať na domov dôchodcov odznova.

Poslanci mestského zastupiteľstva mali reagovať na nedávne zasadnutie zastupiteľstva župy, kde o probléme vášnivo diskutovali župan Rastislav Trnka s krajským poslancom a primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom (obaja nezávislí).
Trnka tvrdil, že župa supluje služby košickej radnice, Polaček zas kraju vyčítal, že zmenu robí narýchlo a bez rokovania. Zdôraznil, že vyše 190 seniorov prišlo o miesta v poradovníku a ich žiadosti majú na magistráte.
Pomoc zmietli zo stola
V úvode rokovania o tomto bode programu námestníčka primátora Košíc Lucia Gurbáľová (KDH) uviedla, že kraj zmietol zo stola pomoc takmer 200 rodinám, ktoré potrebujú riešiť svoju situáciu umiestnením člena rodiny do zariadenia pre seniorov.
„Ide o to, že politické rozhodnutie predsedu Košického samosprávneho kraja zrušiť či utlmiť túto službu pán predseda s nikým nekonzultoval a nepovažoval za potrebné o tak závažnej skutočnosti informovať,“ uviedla Gurbáľová.
Rozhodnutie podľa nej spôsobilo, že na oddelení sociálnych vecí mesta majú 198 žiadosti o túto službu. „Neboli sme schopní zaradiť týchto žiadateľov do poradovníka tak, aby sa neocitli na jeho konci. Teda ich čakacia doba sa v tej chvíli enormne predĺžila.“
Gurbáľová poslancov informovala, že na zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja spolu s Polačekom túto tému otvorili s tým, či chcú s mestom rokovať o zmiernení dopadov súvisiacich s týmto rozhodnutím.
„Bola nám adresovaná odpoveď, že koľko rokov potrebuje mesto, aby začalo zabezpečovať sociálne služby, ktoré mu vyplývajú zo zákona a kraj ho nebude musieť zachraňovať zo svojho rozpočtu.“
Kovačevičová: Príležitosť pre súkromníkov
Poslankyňa Lenka Kovačevičová (nezávislá), ktorá je aj krajskou poslankyňou, na viceprimátorku zareagovala s tým, že bod bol na župnom zastupiteľstve vysvetlený.
„Utlmovanie tejto služby bude trvať niekoľko rokov. Vieme, ako je to s tými posteľami, že niekto musí zomrieť. Nikto tých ľudí, ktorí tam majú služby zabezpečené, nebude niekde zvážať do auta a nebude ukončovať pobyt. Kraj bude pokračovať v poskytovaní služieb, ktoré má v kompetencii,“ povedala Kovačevičová.

Vraví, že tento proces je výzvou pre súkromné subjekty, ktoré už dnes zabezpečujú túto službu a nie v takom mínuse ako verejní prevádzkovatelia.
„Tí musia peniaze ťahať z vlastných rozpočtov z podielových daní. Kraj si len plní povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Chcem upozorniť mesto, sú tu nelegálne osady, poďme sa tomu venovať,“ hovorila k poslancom Kovačevičová.
Polaček zareagoval, že útulky, zariadenia núdzového bývania a komunitné centrá nie sú úlohou mesta, ale aj kraja. Radnica tieto služby zabezpečuje a ročne ju to vyjde na 400-tisíc eur.
„Máme aj my uvažovať o tom, že nebudeme poskytovať služby, ktoré sú dané kraju? My podľa zákona môžeme poskytovať tieto služby, ale nemusíme. Nám to dané nie je, župe áno. Prosím, naštudujte si zákon o sociálnych službách,“ vravel primátor.
Prerušili rokovanie
Do diskusie sa prihlásil poslanec Marcel Vrchota (SaS), ktorý mal pocit, že pôjde o nekonečnú debatu bez konkrétneho riešenia: „Ak chce vedenie mesta rokovať s krajom, nech rokuje. Preto dávam návrh na prerušenie rokovania o tomto bode.“
Poslanci jeho návrh, aby bolo rokovanie o tomto bode prerušené do najbližšieho mestského zastupiteľstva, odobrili.
Polaček nebol s rozhodnutím poslancov spokojný. Vyhlásil, že chce, aby médiá vedeli o tom, že takto zostane 200 rodín na ulici, keďže mesto nevie zo dňa na deň tieto služby zabezpečiť. Zdôraznil, že ľudia, ktorých sa problém týka, teraz chodia „plakať“ na magistrát.

„Aká je toto pomoc pre Košičanov? Poďme sa teda rozprávať o tom, že my nebudeme suplovať služby župy. Prevádzkujeme zariadenie núdzového bývania, útulok pre bezdomovcov a komunitné centrá, ktoré sú v paragrafovom znení krajov, nie miest. Poskytujeme služby, ktoré by sme nemuseli. Kraj nemá záujem o našich bezdomovcov i napriek tomu, že prišli z Michaloviec a sú v Košiciach. Jednoducho, chceme im pomôcť, aby neboli v našich parkoch,“ dôvodil primátor.
Povedal, že sa snaží čo najkultúrnejšie vysvetliť, ako veľmi zastupiteľstvo dokáže zlyhať. „Rozumiem, že vám je bližší obvinený župan ako primátor, ktorý vás žiada o to, aby sme robili pre ľudí,“ adresoval tieto slová niektorým z poslancov.
Chceli, aby zoznam dobehol
Poslanci mali hlasovať o tom, aby boli župan Rastislav Trnka a poslanci Košického samosprávneho kraja písomne upozornení na dopady optimalizácie sociálnych služieb.
Zároveň mali prerokovať možnosť žiadosti pre predsedu košickej župy na zmenu postupu pri realizácii schválenej optimalizácie sociálnych služieb.
V návrhu na uznesenie zastupiteľstva, o ktorom poslanci nakoniec nehlasovali, bola aj požiadavka ponechať existujúce poradovníky v platnosti s tým, že s účinnosťou od 1. júna 2024 už do nich nebudú zapísané ďalšie osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári